• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Her şeye rağmen coşkulu bir 12.12.2012 yaşadık!..

Ramazan GÜNTAY

Ramazan GÜNTAY

E-Posta : ramazan.guntay@gmail.com

  

 

 

 

 

Sevgili dostum, yine uzun zamandır yazamadım. Bu kez işlerimin yoğunluğu, iş arayışlarım yazmamı engelledi. Bildiğin gibi günlerden beri 12.12.2012 tarihini “Dünya Bingöllüler Günü” olarak kutlamak için çaba harcıyorduk. Biliyorsun, geçtiğimiz yılın son günlerinden beri 2012 yılının “Bingöl Yılı” olarak kutlanması ve finalinin de 12.12.2012 günü yapılması şeklinde bir düşüncemiz vardı. Bunu birçok platformda dile getirdik. Ancak, herkes bunu konuşmasına rağmen kimse kılını kıpırdatmadı.

 

STK’LAR BİRARAYA GELDİ…

 

Sonunda Bingöl Haberci Gazetesi’nin sahibi Garip Akengin, bu hayali gerçekleştirmek için kolları sıvadı. İstanbul’daki bütün federasyon, dernek ve vakıf başkanlarını bir toplantı yapmaya çağırdı. Bingöl Dayanışma Derneği’ndeki (BİNYAD) toplantıya, çok sayıda derneğimizin temsilcileri, BİNDERFED ve BİNDAV yetkilileri de katıldı. Bu oluşumda yer alması beklenen BİNDEF ise, ne ilk toplantıya katıldı, ne de sonraki çalışmalarda yer aldılar.

Bu toplantıda hiçbir kişi ve kuruluş adı ön plana çıkarılmadan, “Bingöl Platformu”nun kurularak çalışmaların yürütülmesi kararlaştırıldı. 50’ye yakın temsilcinin katıldığı bu toplantıda 9 kişilik de bir Yürütme Kurulu oluşturuldu.

Coşkuyla, heyecanla çıktığımız yolda ne yazık ki, Bingöllülerin yine binbaşılığı tuttu ve bu heyecanı yaşayan arkadaşlarımızı yarı yolda bıraktılar. İlk toplantıdan sonra ne yazık ki, çoğu arkadaşımız çalışmalara doğru dürüst bir katkı sağlamadı. Yürütme kurulunda olmasına rağmen, sırf Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte olmak isteyen birçok arkadaşımız Bingöl’ün yolunu tuttu. Gitmelerine karşı değilim. Fakat niyetlerini gerçekleştirilen ilk toplantıda dile getirselerdi daha doğru olurdu diye düşünüyorum.

 

YİNE BİNBAŞILIKLARI TUTTU

 

Bugüne kadar böylesine sertlikte bir yazı kaleme almadım ama artık mecbur oldum. Zihni Karaarslan’ın söylediği gibi ne yazık ki Bingöllüler, binbaşılıktan kurtulup asgari müştereklerde birleşmeyi, ortak hedefler için birlikte yürümeyi bilmiyoruz. Hesaplarımız hep kişisel kazançlar üzerine kuruluyor.

Yazıklar olsun bize…

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bugüne kadar hiçbir ortamda adlarını dahi duymadığım insanlar sosyal medyada bu girişime söylemediklerini bırakmadılar. Bu girişimde bulunanların kişisel çıkarları için çaba harcadıklarını yazdılar, söylediler. Üzüldüğüm nokta şu ki, bunun gerçek olmadığını en iyi bilenler de yine kendileri…

Bütün bu olumsuzluklara rağmen çıktıkları yolda yılmadan yürüyen Garip Akengin, Suat Yazıcı, Gazi Adkovayçin, Arif Parmak, Hasan Bakbak, Emine Bilgin, Halit Sanır, Naci Buğu, Zeki Buyankara ve Mehmet Ali Geçer çok güzel bir kutlamaya da imza atarak, karşı çıkanların veya köstek olmaya çalışanların yüzlerini kara çıkardılar.

 

‘BİNGÖLLÜLER TAKSİM’İ COŞTURDU’

 

Zeki Buyankara ve Mehmet Ali Geçer, getirdikleri kadayıf ve böreklerle Taksim’de yüzlerce kişiye ikramda bulundular. Bingöl’den getirilen 1000 kavanoz bal, tenekelerce ceviz ve 1000 gül katılımcılara dağıtıldı. Yüzlerce hemşerimiz ve İstanbullular davul-zurna ekibimizin eşliğinde dakikalarca halay çektiler. Bizi izleyen bir vatandaşımız, “Arkadaş, babam, dedem ve onun dedesi hepimiz İstanbul doğumluyuz. Ancak ilk kez böyle bir güzel kutlamayı sizinle gördüm ve çok mutlu oldum” demekten kendini alamadı.

Sadece İstanbul için yayın yapan ŞEHRİİSTANBUL adlı internet sitesi haberine “Bingöllüler Taksim’i coşturdu” başlığını attı. Sadece internet siteleri değil, Samanyolu TV, ATV, Beyaz TV, TGRT gibi dev kanallar da bu coşkulu kutlamaya geniş yer verdiler.

Bingöllüler, akşam olunca da İstanbul Ümraniye’deki Prenses Düğün Salonu’nda bir araya gelerek gönüllerince bir gece geçirdiler. Birçokları salonun yarısının bile dolmayacağını söylerken bir de baktık ki, neredeyse hiç boş yer kalmamış…

 

GÖNÜL İSTERDİ Kİ…

 

Geceye katılan öğretmen bacımız Özge Doğar, “Seslendirilen türkülerin sözlerini anlamıyorum ama beni çok duygulandırıyor. Böyle bir günde bir araya gelmeniz ve dostluk, sevgi, barış mesajları vermeniz çok güzel bir davranış. Gönülden, yürekten kutlarım sizi” demekten kendini alamadı.

Geceye katılımın beklenenin çok çok üstünde olduğunu söylemiştim. Ancak burada, Suat Yazıcı’nın bir serzenişine yer vermek istiyorum. Çünkü ben de Suat ağabeyle aynı görüşü paylaşıyorum. Taksim’deki etkinliği katılan yüzlerce hemşerimizin büyük bir kısmını akşam Prenses’te göremedim. Aynı şekilde Prenses’te aramızda olan yüzlerce hemşerimizi Taksim’de de göremedim. Gönül isterdi ki, her iki etkinlikte de bütün hemşerilerimiz bir arada olaydı.

 

YAPICI ELEŞTİRİ YAPAMIYORUZ

 

Sevgili dostum, Bingöl’ün plakası belki çok önemli olmayabilir. Bin yılda bir kutlanabilecek bir günün de önemi olmayabilir. Ama burada önemli olan Bingöllülerin bir araya gelme arzusunu gösterebilmiş olmalarıdır. Ne Taksim’deki etkinlikte, ne de Prenses’teki etkinlikte yer almayıp eleştiri oklarını yağdıranlar, yapıcı ve katkı sunucu bir eleştiri yapsalardı ellerinden öperdim. Böyle bir kutlamaya karar verilmişse ve dostlarımız bunun için yola çıkmışlarsa, bize düşen onları o yolda kösteklemek değil, daha hızlı yürümelerini ve çok daha güzel bir organizasyon yapabilmeleri için desteklemektir.

Yine de söylüyorum, tüm kösteklemelere, tüm aksaklıklara ve eksiklerimize rağmen biz “Taksim’i coşturduk” ya bu bana yeter…

 

 

ramazan.guntay@gmail.com

İzlenme: 889 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ