• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kiğı ve Kiğılılar KİSİAD’ı bekliyor

Ramazan GÜNTAY

Ramazan GÜNTAY

E-Posta : ramazan.guntay@gmail.com


 

Sevgili dostlar uzunca bir süredir yine yazamadım. Bu durumda sizler de, “Arkadaş sen tembel adamın birisin” diyeceksiniz. Haklısınız. Bu durumda ancak kendimi, “Dostlarım iş hayatım çok yoğundu ve bir de içim çok dolmadığı için yazamadım” diye kendimi savunabilirim.

 

Bu ayın başında 4 Mart’ta Kiğılı İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin (KİSİAD) genel kurul toplantısına katıldım. İstanbul’da ekmek paraları için mücadele eden, şirketler kuran hemşehrilerimiz bu kongrede Turan Durmuşoğlu’ni başkan seçtiler. Bugüne kadar yoğun çalışmalara imza atan İbrahim Zirekoğlu’dan sonra başkan seçilen Durmuşoğlu’na yeni görevinde başarılar diliyorum.

 

 

‘ARTIK KİĞI’YA DA GELİN’

 

 

Birçok sektördü hizmet veren, istihdam sağlayan hemşehrilerimizden ben bir şey istiyorum. Ve diyorum ki, “Gelin arkadaşlar Kiğı’ya yatırım yapın, orada da istihdam ve üretim sağlayın” diyorum. Bu görüşümü paylaştığım birçok arkadaşım da bana hak verdi. Burada karşımıza bir soru çıktı:

 

“Kiğı’da ne yapabiliriz? Neler üretebiliriz?”

Evet önemli bir soru. Ben şöyle bir önerid bulunuyorum:

Arkadaşlar, görüşlerine, düşüncelerine güvendiğimiz arkadaşlardan oluşan bir heyet kuralım ve memleketimize giderek araştırmalarda bulunalım. Kiğı ve köylerinde neler üretebiliriz, neler yapabiliriz araştıralım. Sonra araştırılan konularda projeler hazırlayalım ve yatırıma gidelim.

Yatırımları da ister ayrı ayrı, isterseniz İstanbul’daki Kiğılı iş adamlarının kuracağı bir şirket veya kooperatif aracılığıyla yapalım ve kazancını da aramızda paylaşalım.

Mesela benim aklıma lavanta geldi. Hemşehrimiz olan ve İngiltere’de yaşayan Dicle Sevim Sertkaya bacımız, gelip kendi köyüne dikti. Ancak ilk yıl pek ürün alamadı, bu yıl yeniden dikim yapılıyor. Lavanta, birçok alanda kullanılabiliyor. Çiçek olmasının yanısıra ilaç sektöründe, parfüm sektöründe de kullanılıyor.

 

 

‘BEN ÇALIŞMAYA HAZIRIM’

 

 

Bu konuda görüşlerine başvurduğum Dicle Sevim Sertkaya bacım, “Bölge çok ciddi bir tarım ve yan ürünleri ile endüstriyel üretim platosuna dönüstürülebilir, bu amaçla çabalayan herkesle omuz-omuza çalışmaya hazırım, yeter ki gerçekten birşeyler yapan ve hantal bürokrasiye takılmayan çabalar olsun” dedi.

 

Kongre sırasında hemşehrilerimle konuşurkan bir arkadaşımız da “solucan gübresi”nden söz etti. Bu gübrenin oldukça pahalı olduğunu ve iyi bir pazarı bulunduğunu belirterek, “Bu konuda memleketimiz oldukça zengindir. Bunu üretebilirsek Kiğı, zengin bir kent olabilir” diye konuştu.

Bunlar, kısa bir süre içinde aklımıza gelenler. Bölgede yapılacak araştırmada daha birçok ürün belirlenebilir. Hayvancılık ve tarım alanında da yeni projeler üretebiliriz. Tunceli’nin Munzur Suyu gibi bir su kaynaklarımızı değerlendirebiliriz mesela…

 

KİĞILILAR DA BEKLİYOR

 

 

Bu arada telefonla irtibat kurduğum Kiğılı hemşehrilerim de bu görüşe olumlu baktı. Hepsi de, “Böyle bir çalışma çok iyi olur, Kiğı’nın canına can katar, eski canlı günlerine de kavuşmuş olur, işsiz gençlerimiz de gurbet yollarına düşmezler” diye konuştular. Kiğılı meslektaşım Atilla Parkın, bu görüşlere bir şey daha ekledi ve KİSİAD’ın Kiğı ile bağ kurması gerektiğini söyledi. Parkın, “KİSİAD buraya bir temsilci tayin edebilir veya buradan bir hemşehrimizi bu işle görevlendirebilir. Böylece KİSİAD memleketiyle bağ kurmuş olur, gelişmelerden haberdar olur, bizlerle işbirliği yapma imkanı da bulabilir” diye konuştu.

 

Bu konuda görüşlerini bildirmek isteyen olursa bana mail atabilir, bunları da bir başka yazıda değerlendirebilirim.

Evet KİSİAD, şimdi top sizde…. 

İzlenme: 19571 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR