• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Hepimiz aynı şeyleri söylüyoruz ama bir türlü birleşemiyoruz!..

Ramazan GÜNTAY

Ramazan GÜNTAY

E-Posta : ramazan.guntay@gmail.com

 

 

Sevgili dostum, her seferinde söz vermeme rağmen düzenli yazamadığım için kusuruma bakma. Artık bu sözü de vermiyorum.
Çünkü ne yaparsam yapayım bunu beceremiyorum. Anlayacağım beceriksiz biriyim. Hep konuşuyorum ama konuştuğum doğruları hayata geçiremiyorum.
Yani anlayacağın tipik bir Bingöllü tipi sergiliyorum.

Sevgili dostum biliyorsun mahalli seçimlere neredeyse günler kaldı. Daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi ne yazık ki, Bingöllüler hala bir bütün olmaktan uzaklar. Uzak olmayı bırak, yakınlaşmak için bir çaba da harcamıyorlar. Bana de hep bundan yakınmak kalıyor. Bunları söylemekten öylesine usandım ki, uzun bir zamandır kendimi, toplumsal çalışmalardan soyutladım. Bu soyutlamam sadece beklentilerin gerçekleşmemesi de değil… İstanbul’un trafiği ve yaşam şartları da beni, kabuğuma çekilmeye zorladı. 38kilometrelik yolu, çağdaş ve modern olarak nitelendirilen bir kentte 2-3 saatte kat etmek ne demek biliyor musun?! Dostum resmen işkence…

 YİNE BİNBAŞILIK YAPIYORUZ

 Geçen yazımda bir federasyon başkanının sadece bir belediye meclis üyesi aday adayı için ricacı olduğunu belirtmiştim. Ne yazık ki, hala aynı tutum devam ediyor. Sevgili dostum anlayacağın hala “binbaşı”lıktan vazgeçmiş değiliz. Bir federasyon bir toplantı, yemek, kahvaltı düzenliyor; birkaç adayı davet ediyor. Diğeri de kendisine yakın gördüklerini etkinliklerine çağırıyor. Bunun yanlışlığını bugüne kadar ben hep dile getirmeye çalışıyordum. Neticede geçtiğimiz günlerde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da katıldığı bir toplantıda bu konu, hem bakan, hem de bazı dernek başkanları ve sivil toplum kuruluşu üyelerince de dile getirildi.

BİNYAD Başkanı Naci Buğu ve eski başkanı Avukat Mücahit Tanılır, bu konudaki eksikliklerimizi dile getirerek, Türkiye’nin keskin bir dönemece girdiğini, bu dönemde birlik ve beraberliğin önemine değindiler. Her iki konuşmacı ve toplantıda söz alan diğer arkadaşlarımız da bürokrasi ve siyaset dünyasında yeterince yer alamadığımızdan yakındılar.

 DERNEKLER TEK ÇATIDA BİRLEŞMELİ

 Bunun bir anlamda çözümünü ise, Sayın Bakan Yılmaz dile getirdi. Yılmaz, “Hala bütün dernekleri kucaklayan bir federasyon oluşturamadık. Bu federasyonda her dernek kimliğini korumalıdır. Federasyon bizim de işimizi kolaylaştırır. Siyasette de ağırlığımız ve yaptırım gücümüz artacaktır. Ne yazık ki, yeterince organize değiliz” sözleriyle dile getirdi.

Bu arada, konu buraya gelmişken Sayın Yılmaz’a da bir özür borçlu olduğumu düşünüyorum. Şimdiye kadar yazılarımda, yorumlarımda Bingöl’ün istihdamını artıracak yatırımların olmamasından yakınıp, Sayın Bakan’a sitemler ediyordum. Meğerse gelişmeler benim bildiğim gibi değilmiş. Bunda da bölgede yaşayan ve benim düşüncelerimi bilen arkadaşlarıma kızıyorum. Çünkü bu konuda gerçekleri bildikleri halde beni uyarmadılar.

 BİNGÖL’DE İSTİHDAM GİDEREK ARTIYOR

 Sayın Bakan Yılmaz, bu toplantıda, sadece Bingöl Üniversitesi’nin şehre sağladığı istihdamın 850’nin üzerinde olduğunu dile getirdi. Sevgili dostum ben bunu bilmiyordum. Duyunca inan ki çok duygulandım ve müthiş derecede mutlu oldum. Bu rakam, Bingöl’de en az 5 bin kişinin karnının doyduğu anlamına geliyor, bana sorarsan. Ayrıca burada eğitim görecek 10 bin öğrencinin ilin ekonomisine sağlayacağı katkıyı da gözden uzak tutmamak lazım.

Evet, sevgili dostum, eğer huzur ve sükun bozulmazsa, barış ve kardeşlik havası kirlenmezse Bingöl’e yapılacak yatırımlar da artacak. GAP’ı Karadeniz’e bağlayacak Diyarbakır-Bingöl-Erzurum Karayolu’nun yanı sıra, Bakan Yılmaz’ın tabiriyle, “bir çıkmaz sokak”a dönüşen Kiğı, Adaklı, Yayladere, Yedisu ilçelerinin canlanması için yatırımlar yapılacak. Bunun için de Erzincan yolunun inşasına yakında başlanacak. İhalesi yapılan yol için 300 milyon TL’lik bütçe ayrılmış durumda.

Evet, sevgili dostum, bugün de satırlarımı burada noktalıyorum. Bir daha ne zaman yazarım bilmiyorum. Ancak sana şunu söyleyebilirim; bundan sonraki yazım, aynı gazetede birlikte çalıştığım şair dostum Mesut Başhan’ın dizeleriyle ilgili bir şeyler karalamak istiyorum.

Hoşça kal, her şey gönlünce olsun…

 

İzlenme: 946 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ