• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

MART SEÇİMİ

Musa APUHAN

Musa APUHAN

E-Posta : musa_serdar1234@hotmail.com

 

Bingöl-Merkez’de yapılan son seçimlerin tamamına bakıldığında, Cumhur ittifakının, Millet ittifakına bariz bir üstünlük sağladığı görülmüştür. Oyların bölünmesi durumunda bile Millet ittifakının üçüncü sırada kalacağı nettir. Ancak Cumhur ittifakının tarafları Bingöl’de bir seçim ittifakı yapmayıp, ayrı ayrı seçime girme kararı aldıkları halde, seçim bu iki taraf arasında geçeceğe benziyor.

İşin aslı Bingöl’de bir Millet ittifakından bahsetmek doğru olmaz çünkü CHP ve İYİ Parti Bingöl’de zaten yok hükmündedir.

Bingöl’de seçimi kazanma ihtimali yüksek olan MHP ve AK Parti’nin adaylarına bakıldığında, ikisinin de aynı bölgeden olması, ikisi açısından da hem avantaj hem de dezavantajlı bir durumdur.

Adayın biri kendisi hakkında oluşturulan algı açısından, diğeri partisi açısından dezavantaj yaşamaktadır. Bu durumu avantaja çevirmek ikisi açısından da ciddi performans gerektiren bir durumdur.

AK Partinin etkin siyasetçilerinin de aynı bölgeden olması göz ardı edilmemelidir. Çevrelerinde yapacakları çalışmalarda kendi adaylarının yanında oldukları ancak diğer aday aleyhinde bir çalışma yürütemeyecekleri kesin…

Bütün mesele diğer bölgelerde kimin ne kadar etkin olduğuna ve karşılığının olduğuna bağlı…

Aslında bütün mesele ve sorulması gereken doğru soru şu olmalı; AK Partili siyasetçilerin Bingöl’de ki bütün yetersizliklerine rağmen, seçimi R. T. Erdoğan mı, yoksa MHP hakkında oluşturulan algıya rağmen M. Ziya Buyankara mı kazanacak?

Bingöl seçmeninin büyük bir çoğunluğunun görüşüne göre 2004 yılından bugüne kadar Bingöl’de seçilen belediye başkanlarının tamamını bugün geçmişte seçilen belediye başkanlarını yetersiz gören siyasetçiler belirlemiş veya dayatmışlardır.

AK Partinin mevcut belediye başkan adayı Erdal Arıkan, çok dürüst, çalışkan ve değerli biri olabilir.
Ki tanıdığım ve araştırdığım kadarı ile de böyledir. Ancak daha öncekilerin başına gelenlerin Erdal Bey’in başına gelmemesi ve yine kaybedenin Bingöl olmamasını diliyorum. Durum öncekilere göre değişmezse bir sonraki seçimlerin adayını arayan, bulan ve aday gösterenler bu malum siyasetçiler olacaktır.

Dolayısıyla aynı delikten 4. kez ısırılmak istemeyen Bingöl halkı farklı bir tercihte bulunabilir…

Bingöl halkının farklı bir tercihte bulunmasının sebebi Erdal Arıkan değil  ve olmamalıdır.

Bir başka husus AK Parti aday adaylık sürecinde İl başkanının aradıkları başkan adayının kriterlerini her ortamda dillendirmesi, başvuruların alınması, temayül yoklamalarının yapılacağı teşkilatların, STK’ların ve Bingöl halkının fikirlerinin önemsendiğini ifade ettikleri halde temayül yoklamasının iptal edilmesi, aday üzerine adayın değiştirilip paylaşılması Bingöl halkında güven kaybına sebep olmuş, samimiyetsizlik görülmüş ve halk bu partiye olan inancını kaybetmiştir.

Sandığa gidilirken bütün bunların etkileyici faktörler olduğunu, AK Parti açısından sonucu zora sokacağını düşünüyorum.

Bir başka olumsuz etken Bingöl AK Parti teşkilatı ve bu partiye yıllarca emek ve gönül vermiş insanının bu partiyle hiçbir gönül bağı olmayanlar kadar belirleyici ve etkin olmadıkları, seçilecek başkanın birilerinin kontrolünde (ben böyle düşünmüyorum)  ve pasif (mühür taşıyan) olacağını söylüyorlar.

Bu durum Bingöl halkını hem tedirgin ediyor hem de üzüyor.

Bütün bu olumsuzluklar ‘’Bingöl halkı göle maya çalmış, tutmaz nasıl olsa…’’ diyen siyasetçiler, 1 Nisanda bütün gölün yoğurt olduğunu gördüklerinde, “Eyvah! bu nasıl oldu?” diye şaşırırlarsa,
Ey Bingöl halkı, siz şaşırmayın.
Çünkü bu sonuç bu siyasetçilerin eseri olacaktır.

Bir dostumun benzetmesi, sizinle paylaşmak istedim;

Kemal Sunal’ın köfteci filminden, 
‘’Evlensem de ölürüm, evlenmesem de ölürüm…’’

Öyle görülüyor ki AK Partili bazı siyasetçiler, AK Parti Bingöl’de seçimi kazansa da, kaybetse de gidecekler.

Merak ediyorum, acaba ‘’evlenerek mi ölmeli, yoksa evlenmeden mi ölmeli?

Devamı haftaya…

Saygılar.

 

İzlenme: 1855 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR