• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

ZAZAKİ…

Musa APUHAN

Musa APUHAN

E-Posta : musa_serdar1234@hotmail.com

 

 

Annem Türkçe bilmez torunları Zazaki…

Atalarımın, dedelerimin, babalarımın ve kendimin geçmişini, kültürünü, birikimini yarınlara nasıl taşıyabilirim? Çocuklarımdan farklı konuşup farklı düşündüğüm zaman mı?

Atalarımın benimle, benim de çocuklarımla ortak bir tarih bilincine sahip olmamız gerekmez mi?

Bunun için ortak bir dile ihtiyacımız yok mu?

Mesele dil üzerinden sadece bir iletişim problemi olsaydı belki bütün bunlara gerek kalmazdı.

Her zaza içinden çıktığı, kendisini damarlarına kadar ait hissettiği soydaşlarının binlerce yıllık tarihini, sanatını, müziğini, acılarını, folklörünü, sevinçlerini bilmek istemez mi?

Belki de bizler ve çocuklarımız çocukluk dönemlerinde zazaki’yi öğrenmemiş olabiliriz ve bizlerde çocuklarımıza dilimizi öğretmek için gerekli hassasiyetleri göstermemiş olabiliriz. Ancak bugün bu koşulların yavaş yavaş oluşmaya başladığını ve planlı bir şekilde yüzyüze eğitimle bu imkanı yakaladığımızı ifade etmek ve bu imkanlardan çocuklarımızı faydalandırmak adına okullarda seçmeli ders olarak zazaki derslerine çocuklarımızı yönlendirmeli ve onlara bu işin önemini doğru bir şekilde ifade etmeliyiz.

Yıllarca anadilimiz olan Zazaki’yi öğrenmeyi şansa bırakmışız ve bunun eğitimi de olmayınca bizi geçmişimize götüren ve geçmişimizle aramızda köprü görevi gören dilimizi unutmaya başlamışız. Bugün böyle bir şansı kaçırmamak adına okullarda verilmek istenen Zazaki diline gerekli önemi mutlaka vermeli ve çocuklarımızı bu seçmeli derslere yönlendirmeliyiz.

Buradan bütün zaza anne ve babalara bir çağrıda bulunmak istiyorum; bugün okullarımızda seçmeli ders olarak verilmek istenen zazaki derslere çocuklarınızı yönlendirin, yönlendirin ki sizleri, sizin dedelerinizi, geçmişinizi, kültürünüzü tanısınlar.

Bizlerin hiç mi türküleri olmamıştır?
Acısı olanların, sevinci olanların mutlaka türküleri, ninnileri, stranları vardır. Ama bizler dilimizi unuttuğumuz için türkülerimizi de unutmuşuz. Bunları yeniden öğrenmek, hatırlamak ve yaşatmak adına çocuklarımızın mutlaka bu zazaki dilini öğrenmelerini sağlamalıyız.

Unutmayın zazaki dersini seçmeniz için son tarih 9 Ocak 2020.

Ama unutmayın…

Şimdiden çocuklarımızın dillerini çok kolay ve severek öğrenecekleri bir eğitim dönemi geçirmelerini diliyorum.

 

İzlenme: 916 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ