• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

GENÇLİK (2)

Musa APUHAN

Musa APUHAN

E-Posta : musa_serdar1234@hotmail.com


 

Gençlik (1) yazımızda son cümle olarak, "Müslümanın en temel ve hayati meselesi genç nesli korumaktır.’’ demiştik.

Medeniyetler tarihi şunu göstermiştir ki; insanlık, kendisine kılavuzluk yapacak ahlakı ve fikri ile toplumun yarınlarına projektör tutacak nesiller yetiştiremiyorsa, bırakın insanlığı geleceğe taşımayı, kendi yarınlarını bile tesis edemez ve varlıklarını sürdüremezler.

Yaşadığımız bu dönemde dünyanın döngüsü, eğitim, medya, fikir, kültür, değer yargıları üzerine tesis edilmiştir.

Yarınlara yön verecek nesiller yetiştirmek istiyorsanız, yukarıda saydığımız enstrümanlar üzerine hakikatinizi bina etmek zorundasınız.

Bizim gibi din değerleri ile yoğrulmuş toplumlar, her halükarda kendi dini ve ahlaki değerlerine dönmek, onlara sarılmak ve gelecek nesilleri o doğrultuda yetiştirmek zorundadırlar.

Kapısına dayandığımız mübarek Ramazan Ay’ı, belki de yeniden silkinmenin bütün artık ve engelleyici unsurlardan kurtulmanın bir başlangıcı olacak, kainata ışık tutan fahri kainat Hz Muhammed(sav)in arkasında saf tutan gençleri ( hz.Ali, Musab bin umeyr, Usame bin zeyd, Zübeyir bin avam)kendilerine rol model olarak kabul edecek ve onların yolunda yürüyecek bir neslin yetişmesine vesile olacaktır.

Varlığını hakikate adayan, topluma ve insanlığa katma değeri olan bir gençliğin olsun istemez misin?

Komşusuna, akrabasına, memleketlisine, milletine gelebilecek her türlü sıkıntı ve belalara karşı göğsünü geren mazlumun hakkını arayan, zalime baş kaldıran bir gençliğin olsun istemez misin?

Edebiyle, hayasıyla, alçak gönüllüğü ile çevresine huzur veren, güven tesis eden, sığınılan ve emanet teslim edilebilen bir gençliğin olsun istemez misin?

Hakikatin meşalesi sönmesin, inanç berheva edilmesin, cehennem ateşi evlerimize salınmasın, sömürü birilerinin ocağını söndürürken, birilerinin de saltanat sürmesine imkan vermesin…

Bunun için mücadele eden bir gençliğin olsun istemez misin?

Bizlerin yarınları olan gençlerimiz, toplumu ateşinde yakmaya çalışan insanlıktan nasibini almamışların ateşine dökülecek ve o ateşi söndürecek su misalidir.

Kendi çıkarlarına başkasının hayatlarını feda eden vampirlerin dişlerini ilim, irfan, bilim ve ürettikleri ile söken, mazlumların sığınağı çocukların, yaşlıların ve kadınların kalesi gibi olmalıdır bizim gençliğimiz.

Kendi huzuruna değil, toplumun kurtuluşuna hayatlar adayacak olmalıdır bizim gençliğimiz…

İzlenme: 4201 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ