• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

AİLE EĞİTİMİ (5)

Musa APUHAN

Musa APUHAN

E-Posta : musa_serdar1234@hotmail.com


Aile eğitiminin doğru ve kazançlı hale gelmesi için uyulması gereken kurallar ve yapılması gereken projeler olmalıdır.
Bu projeler uygulanabilirlik açısından sosyal tabakalara mutlaka yayılmalı ve birlik içinde yürütülmelidir.

Bu süreç projelendirildikten sonra uygulama aşamasına geçilmelidir.
Uygulama aşamasına geçilmesi ile beraber kazanımları çok fazla olacaktır.

Bu kazanımlardan başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz;

-Bu projeyi uygulamak istediğin şehrin, bölgenin, ülkenin sosyal, kültürel, iktisadi yapısı ve dokusu uyumlu olmalı veya buna hazırlanabilmeli.

-Mahalle muhtarlığından, kanaat önderlerine, yerel yöneticilerden üst kademe idarecilerine kadar her kesim projeye dahil edilmeli ve bu projenin bütün yönleri bunlarla paylaşılmalı ve projeye olumlu bakmaları sağlanmalı.

-Özelikle aile büyüklerinin proje kapsamında verilmek istenen eğitimin farkında olmaları, ihtiyacı karşılayacak bir adım olduğunu kabul etmeleri ve gönüllü olarak buna dahil olmaları sağlanmalıdır.

-Toplumun ihtiyaç duyduğu bu tür projelerin müfredat dışı uygulanmasına değil, mutlaka müfredata dahil edilmeli, ilgili bakanlık uygulama aşamasında bütün alt yapıyı buna göre hazırlanmalı.

-İlgili müdürlük; kendisi de dahil olmak üzere bütün kademe çalışanlarıyla programın içinde olmalı, gerek eğitimin verilmesi ve gerekse denetimi düzenli ve dakik olarak yapılmalıdır.

-Okulda veli ve okul idaresi iş birliği yüzeysel değil derinlikli olmalı ve uygulama aşamasında bile mutlaka devam etmeli, bunun için gerekli yasal ve idari düzenlemeler eksiksiz hazırlanmalıdır.

-Okul yayın organı, okul bülteni, dergi, gazete vb. gibi yayınlar mutlaka olmalı ve bu çalışmalar hobi olarak değil, bütün okul öğretmen, öğrenci, veli ve idarecilerinde dahil olmak üzere bir zorunluluk haline getirilmeli.

-İlgili bakanlığın talimatı ve yönetmeliğiyle il valilikleri, üniversite, diğer bütün il müdürlükleri kendi görev alanları ile ilgi projeye dahil edilmeli, bu durum zorunluluk haline getirilmelidir.

-İlgili müdürlük dışında toplumun bütün kesinlerinin temsili ve denetiminde rehberlik ve araştırma merkezleri kurulmalı, sorunların çözümü mutlaka fikir ve iş birliği içinde yapılmalı.

-Özellikle sosyal ve kültürel çalışmalar yürüten kurum, kuruluş ve dernekler çalışmanın içine dahil edilmeli ve sürekli aktif kalmaları sağlanmalıdır.

-Öğrenci mevcudu 1000-2000 ve üzerinde olan okullarımızda halen bir sağlık ekibinin olmayışı eğitimde sağlığın önemini kavramamış olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Mutlaka eğitim birimlerinin içine sağlık ekipleri dahil edilmeli ve iş formaliteden ibaret kalmamalı.

-Yerel ve genel basın okul çalışmalarına duyarlı olmalı, olumlu ve olumsuz çalışmalar mutlaka tarafsız ve adil bir şekilde paylaşılmalı ama denetimi mutlaka yapılmalıdır.

Haberler yayınlanmadan önce bir rehberlikçinin denetiminden geçmelidir.

-En önemlisi doğru ve sağlıklı bir eğitim için yeterli oranda fiziki ortamlar hazırlanmalı, araç ve gereçler eksiksiz bulundurulmalı, kullanımı işin uzmanları tarafından öğretilmeli, bütün güvenlik tedbirleri mutlaka alınmalıdır.

-Eğitimin verilmesi aşamasında her bireyin yarın toplumun ihtiyaç duyduğu bir insan olduğu unutulmamalı, faydalı olması için manevi açıdan iyi bir düzeye gelmiş olması sağlanmalıdır.

İzlenme: 3870 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ