• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

AİLE EĞİTİMİ (2)

Musa APUHAN

Musa APUHAN

E-Posta : musa_serdar1234@hotmail.com


 

Evliliği tavsiye eden, iftiharının ümmetinin çokluğu olan bir elçinin ümmeti olarak, toplumun yanlış ve sapkınlıklardan kurtulup hakikati ve mutluluğu yakalaması için huzuru yakalamış, yolunu bulmuş, manevi hazzı almış bir gençliği temel alacağız.

Bilinmelidir ki toplumun huzuru ve mutluluğu, bireyin, gençlerin ve ailenin huzuru ve mutluluğundan geçer.

Bozulmuş ve her türlü sapkınlığın içine düşmüş arap toplumuna gönderilen son elçi Hz. Muhammed etrafında gençleri topladı, çünkü toplumun var oluşunda elde edilebilecek her gelişme gençliğin çabası ile mümkündür.

Toplumun bugününe ve yarınına bir projektör tutmak istiyorsan, ölçü daima gençler olmalı.

Yani aynamız gençlerimizdir. 
İçinde yaşanılan toplumun gerçeğinin yansıması gençlerdir. 
Toplumun genel gidişatı hangi yönde ise, gençliğin de yapısı o ölçüdedir.

Uygar toplumların sosyolojik yapısı incelendiğinde o uygarlığın taşıyıcı ve koruyucu elemanlarının doğru eğitim almış, huzuru temel unsur kabul etmiş, mutlu olmayı ve mutlu etmeyi arzu eden genç nesil olduğunu görmekteyiz.

Teknolojik gelişmeler, beraberinde hızlı değişimleri de meydana getiriyor. Bütün gelişmelerin insan hayatını kolaylaştırma ve imkan sunmaya yönelik olduğu halde bu gelişmelerden olumsuz yönde etkilenen en önemli yapı, ailedir.

Toplumun temel unsuru aile olduğu için bu olumsuzluğu hayatın merkezine almak ve onu korumak için değer yargılarımızı, törelerimizi, inancımızı merkeze almak, gençlerimizi bu doğrultuda yetiştirmek kaçınılmaz olacaktır.

Teknolojik gelişmelerin beraberinde hızlı farklılaşmayı da getirdiği açıkça görülmektedir.

Bu durum kuşak çatışmalarına veya iletişimsizliğe de neden olmaktadır.

Burada önleyici etken, toplumsal eğitimin aile boyutunda doğru ve yoğun olarak verilmesi gerekmektedir.

Burada öncelikle gençlik ve toplum ilişkisi bağlamında bir ağ oluşturulmalı, bu ilişki ağında gelişmiş toplumlarda mutluluğun kaynağı ve kaynağın temel bileşenleri olan aile ve aileyi meydana getiren evlilikler çok doğru bir temelde bina edilmelidir.

Yeryüzünde ideolojik ayrışmaların ve farklılaşmaların sayısız hale geldiği dünyada, problemleri temelden çözmek için fıtratın aslı olan doğruları ortaya koymak gerekir.

 

İzlenme: 7860 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR