• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

AİLE EĞİTİM (4)

Musa APUHAN

Musa APUHAN

E-Posta : musa_serdar1234@hotmail.com

 

 

Evliliği tavsiye eden, iftiharının ümmetinin çokluğu olan bir elçinin ümmeti olarak, toplumun yanlış ve sapkınlıklardan kurtulup hakikati ve mutluluğu yakalaması için huzuru yakalamış, yolunu bulmuş, manevi hazzı almış bir gençliği temel alacağız.

Bilinmelidir ki toplumun huzuru ve mutluluğu, bireyin, gençlerin ve ailenin huzuru ve mutluluğundan geçer.

Bozulmuş ve her türlü sapkınlığın içine düşmüş arap toplumuna gönderilen son elçi Hz. Muhammed, etrafında gençleri topladı. Çünkü toplumun var oluşunda elde edilebilecek her gelişme gençliğin çabası ile mümkündür.

Toplumun bugününe ve yarınına bir projöktör tutmak istiyorsan, ölçü daima gençler olmalı.

Yani aynamız gençlerimizdir.

İçinde yaşanılan toplumun gerçeğinin yansıması gençlerdir. Toplumun genel gidişatı hangi yönde ise gençliğin de yapısı o ölçüdedir.

Uygar toplumların sosyolojik yapısı incelendiğinde, o uygarlığın taşıyıcı ve koruyucu elemanları doğru eğitim almış, huzuru temel unsur kabul etmiş, mutlu olmayı ve mutlu etmeyi arzu eden genç nesil olduğunu görmekteyiz.

Teknolojik gelişmeler beraberinde hızlı değişimleri de meydana getiriyor. Bütün gelişmelerin insan hayatını kolaylaştırma ve imkan sunmaya yönelik olduğu halde, bu gelişmelerden olumsuz yönde etkilenen en önemli yapı ailedir.

Toplumun temel unsuru aile olduğu için bu olumsuzluğu hayatın merkezine almak ve onu korumak için değer yargılarımızı, törelerimizi, inancımızı merkeze almak, gençlerimizi bu doğrultuda yetiştirmek kaçınılmaz olacaktır.

Teknolojik gelişmelerin beraberinde hızlı farklılaşmayı da getirdiği açıkça görülmektedir. Bu durum kuşak çatışmalarına veya iletişimsizliğe de neden olmaktadır. Burada önleyici etken, toplumsal eğitimin aile boyutunda doğru ve yoğun olarak verilmesidir.

Burada öncelikle gençlik ve toplum ilişkisi bağlamında bir ağ oluşturulmalı, bu ilişki ağında gelişmiş toplumlarda mutluluğun kaynağı ve kaynağın temel bileşenleri olan aile ve aileyi meydana getiren evlikleri çok doğru bir temelde bina edilmelidir.

Yeryüzünde ideolojik ayrışmaların ve farklılaşmaların sayısız hale geldiği dünyada, problemleri temelden çözmek için fıtratın aslı olan doğruları ortaya koymak gerekir.

Özellikle fıtrat menşeli bir yapı meydana getirilecek ise toplum ve ümmet birlikteliği korunmalı ve iç içe olmalıdır. Çünkü toplum bireyden, ümmette toplumdan daha uzun ömürlü tasarlanmıştır.

Ümmet inanç ve kararlılık temelinde oluşur, toplum ise kararlılık temelinde. Her ikisi de kendi kendini devam ettirmek zorundadır. 

Bu zorunluluğu sağlam ve dirayetli tutabilmenin yolu anne karnından çocukluğa, gençlikten evliliğe, yaşlılıktan ölüme kadar bir eğitim içinde tutmalı ve yürütülmelidir. Ancak temel konumuz aile olduğu için en yoğun eğitimi aile birlikteliği için evlilikten önceki eğitim olmalıdır.

Bizleri toplumsal bütünlüğe götürecek sistem inanç ve kültür birlikteliği sistemidir. Kültürleri var eden ve devamını sağlayan ailedir, aileyi var eden ise gençlerdir.

Tekrardan ifade ediyoruz; temele gençleri almak zorundayız.

Tarih boyunca aile incelendiğinde, huzur, mutluluk, devamlılık aile içindeki gençlerin eğitimi davranışları ile direkt ilgilidir.

Yapılan incelemelerde ve araştırmalarda aile, çevre, toplum tarafından destek görmeyen, anlaşılmayan, çatışmalı ortamlarda büyüyen gençlerin davranışlarında ve yaşantılarında problemlerden kurtulamadıkları ve bu durumu bütün yaşantılarında sergiledikleri gözlemlenmiştir.

Bütün bunların nedeni de aile içindeki uyumsuzluk, tutarsızlık, düzensizlik, değer yargılarından uzaklaşma, kültürel yozlaşma, fıtrattan kopuş olarak görülmektedir.
Oysa yapılan bütün çalışma ve araştırmalarda değer yargılarına bağlı, fıtrata uygun yetiştirilen uyumlu bir birlikteliğin ve eğitimin süzgecinden geçirilen gençlerin şiddete, korku ve kaygıya depresyona daha az düştükleri ve olumsuz davranışlardan daha uzak durdukları gözlemlenmiştir.

 

İzlenme: 3686 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ