• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

HAFTANIZ KUTLU OLSUN

Musa APUHAN

Musa APUHAN

E-Posta : musa_serdar1234@hotmail.com

 

 

Dünya engeliler haftası münasebetiyle bende insana ve özelikle engellilere bakış açımız ile ilgili bazı tespitlerde bulunmak istiyorum. 
Dünya kültürüne baktığımızda özelikle doğu kültüründe hayatta kalabilmenin adı güç ve kuvvettir tabiatta ki yaşamın anlamına dair birçok bilgiye sahip iken insanın insana bakışı hep bir adım geride kalmıştır. İnsanı değerlendirmemiz güç ve kuvvet paralelinde olduğu için iki sınıfı hep ötelemiş ve tam insan olarak görmemişiz. 
Birincisi kadın ikincisi ise engellilerdir.


 Bak-bak yürüyemiyor, konuşamıyor, göremiyor, aklı kendine yetmiyor engelini taşıyanlara Toplum olarak acımışız, üzülmüşüz, kaygılanmışız, ahlanıp vahlanmışız. Oysa Allahın verdiği akıl nimetini sağlıklı kullanamayan aklı yavaşlara değil de ayağındaki engelden dolayı yavaş yürüyene kulağındaki sıkıntıdan dolayı az duyana üzülüyoruz, acıyoruz.

Üzül acı ey aklı evvel insanoğlu gönül gözü kör olana

Üzülme acıma baştaki gözü kör olana.

Maalesef ama maalesef insan olarak engelliye bakışımız budur.
Oysa insanlığın yaşam serüvenine bakıldığında mağara hayatından kerpiç ve taş yapılara oradan da estetiği ve mimarisi insanı cezbeden sanatlar ortaya koyarken, insana yani zayıf olan insana bakışı pek de gelişmemiş ve değişmemiştir.

Çünkü biz insandaki estetiğe ve ruha bakmadık ondaki bedene ve elbiseye baktık buda insanoğlundaki en büyük engeldir.

Zaman-zaman tıp’ın bile çaresiz kaldığı bir engeliniz olabilir veya bir engelliniz olabilir. Böyle bir engel karşısında engelli ve toplum olarak üzerimize düşen sorumluluklar vardır.

Engelli kesinlikle bu durumda isyan etmeyecek toplumdan kendini tecrit etmeyecek olumsuz her tepki de öncelikle en büyük zararı engelli görecektir yaşam a sevincini yitiren engelli kendi önüne bir engel de kendisi koymuş olacaktır.

Sonuç olarak haftanın önemine binaen insanoğluna bir çağrımız olsun yaşadığımız dünya da hayatta fanidir ister engelli olun isterse bir engelli adayı hiç fark etmez.
Her canlı mutlaka ölümü tadacaktır.
Bir insan dünyaya engelli olarak gelmiş veya sonradan engelli olmuş olabilir ancak herkes şunu çok iyi bilsin ki bu hayattaki hiçbir engeliniz ebedi hayatta olmayacaktır.

 İnsanoğlu aklı doğru kullanmayarak, vicdanını insafını merhamet duygularını hayatından çıkarıp düşene yardım etmeyerek yaşamında bir eksikliğinden dolayı yavaş veya bağımlı yaşamak durumunda kalanlara yeri geldiğinde el, ayak, göz, v.b. olmayarak ebedi hayatında kendine büyük engeller oluşturup engellerle yaşamaya ve engelli yaşamaya kendini mahkum etmiş olacaktır.

Biz ebedi hayatta da hiç kimsenin engelli yaşamasını istemiyoruz ve diyoruz ki engellerle yaşamak zor ancak ebedi bir yaşanda bu engellerle yaşamak daha da zor.

Son sözlerim engelli ve özel kardeşlerime; sizler hiçbir engelden dolayı üzülmeyin, dertlenmeyin, mutsuz olmayın.
Çünkü bunların hiç biri sizlerin hayatını daha da kolaylaştırmayacak tam tersine daha da zorlaştıracaktır.
O sebeple çözümü olmayan engelleri kabullenin, çevrenizde sözde engelsizlerin yapmadıklarını yapın çevrenizi sevin insanlara yardım etmekten geri durmayın bu yapacaklarınız hem sizi daha da mutlu edecek hem de insanların kendilerine engel oluşturmamanın yollarını göstermiş olacaksınız.

Hayat sizlere istemeseniz de zaman-zaman engeller çıkarabilir bu engelleri yüreğinizle anlayışınızla aşın.

Engelli olun engel olmayın

Ama egeliyle asla engel olmayın

İzlenme: 8183 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR