• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

TEŞEKKÜRLER BİNGÖL

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

  

 

 

Bingöl ilimiz, ismini Bingöl dağından alır. Bu dağ üzerinde buzullardan meydana gelmiştir. Pek çok gölcük vardır. Efsaneye göre bu bölgede savaşanlardan biri, su arar. Köylülerden biri Bingöl Dağını tarif ederek; ''Burada bir göl var.'' der. Komutan askerleriyle birlikte bu bölgeye gidince, fışkıran kaynaklarından meydana gelen binlerce gölü görür. Burası bir göl değil, ''Bingöl'' diye bağırır. Bingöl'ün eski ismi Çevlik'tir. Cumhuriyet'in ilanından sonra Çapakçur ismiyle ilçe olmuştur. Eski kitaplara göre Çapakçur; temiz su anlamına gelir. 1936 da il merkezi olan Çapakçur 1945 de Bingöl ismini almıştır. Başı bulutlu, doruklarında kar eksik olmayan, üzerinde irili ufaklı yüzlerce buzul gölcükleriyle kaplı Bingöl dağları, bu ilin ismi olmuştur. Bingöl dağları, Doğu Anadolu bölgesinin yukarı Fırat bölgesinde yeşillikler ve yaylalardan ibarettir. Şair Kemalettin Kamu ünlü Bingöl Çobanları şiirinde o günlerin çoban çocuğu, şöyle anlatır;

 

Daha deniz görmemiş bir çoban çocuğuyum
Bu dağların eskiden aşinasıdır soyum
Bekçileri gibiyiz ebenced buraların
Bu tenha derelerin, bu vahşi kayaların
Görmediği gün yoktur sürü peşinde bizi
Her gün aynı pınardan doldurur destimizi
Kırlara açılırız çıngıraklarımızla.

 

Artık bir çok yerde köy-şehir ayrımı kalktı. Şehirde ne varsa, köylerde de o var. Memleketinde geçimini sağlayan göç etmez. Kimse vatanını terk etmez. İnsanlarımızın toprağını terk etmemesi  alın terinin değerinin ne  derece kutsal olduğunu gösterir.

Dört gün süreyle Bingöl, İstanbul'a taşındı ve  Feshane'de yapılan festivalde şanına yakışır bir gerçek üretiminin ve alın terinin el emeğinin sıcak yürekliliğinin kutsallığını gösterdi.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 TEŞEKKÜRLER  BİNGÖL HALKI..

Düşünce ve fikri ne olursa olsun hiç bir ayrım yapmadan birlik ve beraberliğini gösterdi, Bingöl halkı. Yayla kenti olan Bingöl, soğuk iklimi., sarp, engebeli coğrafi yapısına rağmen peyniriyle, balıyla, kavurmasıyla ve misafirperverliğiyle  kendisini Feshane'de tüm sıcaklığıyla gösterdi. Birlik ve beraberliğini, yek vücut haline gelerek, kendi varlığını ispatlamış oldu.

 Değerli okuyucular sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum; bundan 35 sene önce  bir iş başvurusunda bulunmuştum .
Sordular bana nerelisin diye, ben de Bingöllüyüm demiştim. 
Bu yer  Diyarbakır'a mı, Elazığ'a mı   bağlı diye sorunca; ben de hayır efendim, Bingöl başlı başına bir il’dir dedim.
Kimse pek bilmiyordu Bingöl'ü..

Bingöl şu anda varlığını ispatlamış, Doğunun simgesi haline gelmiş bir ilimizdir.

 Buradan başta büyük bir sabır azim ve fedakarlıkla halkının yanında olup halkıyla bütünleşen halkının sorunlarını paylaşan  sayın bakanımız Cevdet  Yılmaz'a  Bingöl  Valisine,  Kaymakamlarına, belediye başkanlarına, bu saftaki tüm devlet bireylerine, dernek başkanlarına, değerli hemşerilerime, aynı zamanda bütün sivil toplum kuruluşlarına, bütün Bingöl halkına  buradan sonsuz teşekkürlerimi iletirim. Bu meyanda devlet ve halkın birleşimi, birbirlerine olan  desteği bana gurur  verdi. Sevinç göz yaşları döktürdü. En kısa zamanda tekrarını diliyorum.

 

İzlenme: 1272 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ