• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Mezhepler üstü bir birliğe ihtiyaç var

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

  


Coğrafyamızda aynı inanç üzerine suçlamalar, kişisel hırslar, siyasi çekişmeler, ticari rekabetler derken bir yandan da Orta Doğu coğrafyasında mantar gibi mezhepler doğuyor ve mezhep inancı altında savaşlar katliamlar boy gösteriyor. Oysaki İslam özünde barıştır. Allah’ın dini İslam bir tanedir. Kuran’da vaaz edilen Hz. Muhammed ile gönderilen din birdir. Bunun önüne hiçbir sıfat eklenemez.
Değişmezdir, mutlaktır. İslam’ın vahiyle gelen bir din olması bunu açıkça izah eder. Peki neden bu kadar mezhep ortaya çıktı?
Mezhepler, ırklar, tarikatlar üzerinden savaşlar çıkarıp masum, günahsız bilhassa çocukların kanının akması, bombalanıp taş betonların altında can vermeleri nedendir? Denizde boğulanlar, savaştan kaçanları neden görmezden geliyorlar?

Bundan dolayı Müslüman dünyasının kafası karışık. Ruhları parçalanmış, kimlikleri dağılmış ve dünya görüşlerinden mahrum kalmış varlıklar haline gelmiştir.

Velhasıl AB medeniyeti vicdanları kanattı, sınıfta kaldı. Zira adil olmak kişisel bir tutumdur. Bir insanın en zor imtihanı aleyhine de olsa adil olabilmesidir. Bir yazarımızın dediği gibi bir insanı, bir devleti, bir milleti yücelten şey adil olmasıdır.
Medeniyetler adalet üzerine kurulur. Adil ve adaletli toplum ve ülkeler en saygın mertebeleri kazanırlar. İşte hal böyleyken çıkarları için adalet denen mertebeyi bir kenara bırakıp savaşları veya savaş kışkırtmalarını körüklüyorlar. Sözümün özüne gelirken biz Anadolu ve Anadolu biz demektir. Dağların taşların konuştuğu bin bir kuşun öttüğü vadilerin dillendiği ormanların türkü çığırttığı dağların tepelerin şifa dağıttığı çoban seslerinin yankılandığı memleketimiz, bazen susan dinleyen, bazen konuşan sesini öyküsünü tarihini kültürünü tüm dünyaya duyuran ama öyle ama böyle hep ses getiren, bazen de sılasına hasret getiren Anadolu çocuklarıyız biz.

Bu memleket bizim, doğduğumuz büyüdüğümüz Anadolu bizim vatanımızdır. Bizim evimizdir. Sayısız uygarlıkları kavimleri barındırmış en eskiden en yeniye tümüyle bizim malımızdır. Ana tanrıça gibi bağrından yaratıp, bizi emzirip büyütürcesine ana kucağı gibi sıcaktır Anadolu toprağı. Hoş görünün sevginin kültürlerin birbirine kenetlenip çıkarsız memleket bizim vatanımızdır.
Masallara destanlara uygarlıkların vatanıdır memleketimiz.
Dağlarımızda akan çeşmenin yolcusunun ve insanların kana kana su içip çeşmelerinde ana sütü gibi besleyicidir bizim toprağımız.

Dört mevsimi dolu dolu yaşayan on iki ayı yağmuru güneşi umutla umutsuzu sevinçle üzüntüyü beraber yaşatan gizemli çekici bir karış toprağını cihana değişmem ben memleketimin. Bunun için bu güzel topraklarımızı tarih kokan Anadolumuzu başkalarının çıkarına yem etmeyelim. Koruyalım, parçalanmasına izin vermeyelim. Zira Anadolu hepimizi besler. Berekettir, tarihtir, kültürdür, bu topraklar hepimizindir.
Batı dünyasına ülkemizi yem etmeyelim. Bir kulak verelim uygarlıkların beşiğine. Dünya üzerinde bulunan hiçbir toprak Anadolu kadar varlıklı ve doyurucu değildir.

Çiçek kokan dağlarım barut kokmasın. Yağan yağmurla karla bütün kötülükler kinler nefretler gitsin ama nehirlerim kirlenmesin. Kötülükler vurmalar öldürmeler akan nehirlerin sularıyla aksın.. aksın… aksın… okyanuslarda kaybolsun…
Çünkü benim için memleketimin her bir taşı yüz binlerce kaşıkçı elmasından daha değerlidir.  Her insanın kendi yaşam hikayesinde hayata dair sayısız düşünce fikir vardır.

Benim yaşam hikayemde; birlik beraberlik huzur, barış, hoşgörü vardır ve kıyamete kadar da böyle devam etmelidir.

İzlenme: 1113 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ