• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

KAPİTAL SİSTEM

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

  

 

 Türkiye tarihinin en büyük maden kazasını yaşadı. Uzmanlar bu facianın nedenlerini araştırırken diğer taraftan, kömür ocakları, kömür santralleri de beraber tartışma konusu oldu. Yıllar önce rahmetli Turgut Özal tarafından, ekonomik olmadığı ve güvenli bulunmadığı gerekçesiyle kapatılmak istenen ancak muhalefetin tepkisi nedeniyle kapatılması ertelenen kömür ocakları yeniden Türkiye'nin gündemine oturdu.

 

Aç gözlülük insanoğlunun özünde vardır. Soma da kar hırsıyla gelen felaket ne ilk, ne de sondur. Marmara depreminde Veli Göçer'in ''Gelin sizin yuvanızı yapalım.'' sloganıyla sattığı düşük kalite evler de 195 kişinin mezarı olmuştu. Bununla beraber kapitalizmde de açgözlülüğün bir sınırı olmalı çünkü Alp Gürkan'lar, Veli Göçer'ler hep olacak. Bu durumu ortaya çıkaran sistemdeki hatalar düzeltilmelidir.

Dünyada her yönetim eleştirilir, bunun gibi Türkiye de ki yönetimler de eleştirilir. Soma faciasında yaşanan toplumsal felaketi hakarete, sokak kavgalarına, yasa dışı komplolara dönüştürmeye çalışanlar yoğunlukta. Böyle bir ortamda nasıl eleştirilir acaba? Bu kavram kargaşasının kaynağını, kanunları kurarken yapılan hatalarda mı aramalı? Sokaklara dökülüp, bu faciayı siyasete dönüştürmek yerine, vurup kırmak yerine, sokak çatışmasına dayatmak yerine, demokrasiye saygı duyarcasına barışçı bir şekilde provakasyon yapmak olmazmı? İş güvenliği yasası nedeniyle artık eskisi gibi gözünü  kar bürüyen iş veren dönemi artık geride kalsın, işçiye ve iş koşullarının iyileştirilmesine yatırılan her kuruş iş veren için dezavantaj olarak görülmesin. İş verenler de bu gerçekleri gözden geçirmeli. İlginç olan şu, herkes ağlar iz bırakmaz ama acımasız kapitalizm ölüm çarkı devam eder. Vahşi, acımasız kapitalizmin yıkıcı göstergesidir. Kapitalizm, insan denen varlığın değerini bilmeli! En büyük sermaye insan ve insan hayatı olmalıdır. Yüce Allah en değerli varlık olarak insanı yaratmıştır ve bütün kainatı insanın hizmetine vermiştir. Yüce Rabbimizin yarattığı bu kutsal varlığın hayatını hiçe saymaya kimsenin hakkı yoktur!

Düşünüyorum da, 15 bilemedin 19 yaşında bir gencin madende ne işi var diye ama 15 yaşında çocukların altında motosikletle, trafiği alt üst  ederek, canlarını tehlikeye atarak, bir yerden bir yere yiyecek yetiştiriyorlar. Hemen hemen her gün, bu çocuklardan birinin üzerine gazete örtülüp yerde yattığını görmüyor muyuz? Neyse... Hayat bir anlamda yapılmak istenip de yapılamayanın öyküsü değil mi? Neticede ömür biter hayat yol alır.

Toplumun yüreğinde hissettiği acıyı, sokak eylemlerine dönüştürmek ise madenciliğe ilişkin sorunları unutturmaktan ve çözüm arayışlarını gündemin dışında tutmaktan başka bir işe  yaramaz.

En az patronlar kadar sendikalarda suçlu bu konuda. Sendikacılık,, senede bir taksime gitmek için iddialaşmaya dönüştü. Soma madenleri daha önce devlete idi, şimdi özele geçti. Durum nedir, gidip baktılar mı veya bu konuda provakasyon yapanlar gidip baktılar mı?
Testi kırıldıktan sonra ah-vah mış neye yarar...
Doğru düşünelim doğru yorumlayalım. Bu felaket geliyorum diye bağıra bağra gelirken neredeydiler? Uyarı hamlesi, tek bir örnek oldu mu? Varsa yoksa Taksim!

Sorum: günlerdir taş atanlara.. Bir tek uyarı hamlen, önerin oldu mu?
Zaten bu ve bunun gibi felaketler an meselesi. 301 ölü! Bunlar insan! Suçlular, en ağır cezayı çekmeli arkadaş.  Çekmeli ki, kamu vicdanı rahatlasın. İbret olsun ki, bir daha böyle korkunç kazalar olmasın. 

Bunu yazarken Hz. İsa'nın bir sözü aklıma geldi: Günlerden bir gün zina yapan bir kadını taşlayarak öldürecekler ya, Hz. İsa demiş ki ''İlk taşı günahsız olan atsın.'' Bakalım bu cümleden olarak, ilk taşı kim atacak? Sadece madenlerde değil taşeronlaşma her alanda gözden geçirilmeli.

Somada ki faciada vefan eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet ve mağfiret, yaralananlara acil şifalar, geride kalanlara sabır ve selamet diliyorum. Rabbim, milletimizi daha büyük acı ve belalardan muhafaza etsin.

 

İzlenme: 1043 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ