• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kadının önemi

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

  


 Bundan 156 yıl önce 8 Mart, Kadınlar Günü olarak ilan edildi.

O günlerde New York’taki kadın işçiler düşük ücretle uzun süreli ve  ağır çalışma şartları altında, insanlık dışı uygulamaları protesto etmek için greve gittiler. Bu direniş kadına yeni bir dünya penceresi aralarken, o dönemde  129 kadın işçi yanarak öldü. Bugün ki dünyada kadın haklarından söz ediliyorsa, bunda Newyork’lu kadınların emeği olduğu için, onları saygıyla anıyorum. Ne yazık ki insanlar, bir yere gelmek veya hakkını aramak isterlerse ağır bedeller ödeyerek  bir yere varıyorlar. Türkiye’nin tarihide bu açıdan parlak olmasa gerek. Çünkü kadına sadece şiddetle değil, ötekileştirilerek, sözsel ve psikolojik tacizle ikinci sınıf gözüyle bakıldı. Kısa süre önce kaybettiğimiz Berfo Ana’yı rahmetle anarak hatırlayalım.  

Analık duygusu ve hasretiyle, oğlunu ölünceye kadar aradı. Bu ülkede kadınlar çok çekti ve hala da çekiyor. Töre kurbanları da aynen öyle, içler acısı değimli..  Şimdi yeni bir sürecin içerisindeyiz. Genç kadınların, masum genç kızların toprağa düşmesini önleyecek çözüm sürecinin.. Ortaçağ  Avrupa’sından bin sene önce Hz. Muhammed (SAV)  Veda Hutbesinde, kadın haklarını dile getirmiştir. Hz. Peygamber, ‘’Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onlarında sizin üzerinizde hakları vardır.’’diyerek kadın-erkek eşitliğini,  dengesini adaletli bir şekilde kurmuştur.

Atatürk, kadın hakları konusunda, kadının bugün ki sosyal statüsünün kazandırılmasında önemli rol oynamıştır. Kadının insan olarak bile kabul edilmediği yıllardan, hatta riyakar batı toplumu kadına çoğunlukla bir meta gibi bakmıştır, feodalite ve sömürgecilik dönemlerinde  kadın hep ezilmiş ki, aydınlanma çağı denilen son dönemlerde kadının özellikle cinsiyeti ön plana çıkartılarak istismar edilmiştir. Aslında dönüşümün, değişimin, yenilenmenin adı; kadındır. Ekonomide de ezilen, kadındır. Hem işsizliğe hem de şiddete maruz kalıyor. Kadına şiddet, devletin desteğiyle müdahale edilse de bir türlü önlenemiyor.

Madalyonun öbür yüzüne bakarsak, kadının önünde sadece erkek engeli yok. Kadının, kadına bakış açısında da sorun  var. Bunun adı eğitimsizlik, ezilmişlik, kadercilik değil de, ne? Her ne kadar eğitimsizliğe değinsem de, şiddet olayları sadece cehaletle gerçekleşmiyor, üç diplomalı üniversite hocaları da var eşlerini döven. Aslında en büyük taciz, söz ve psikolojik davranıştır. Ne dernekler, ne vakıflar kadını kurtaramaz. Bu sadece bir destektir. Türkiye de ancak, eğitim kadını kurtarır. Hele o diziler yok mu diziler…

Beyinleri bile şekillendiriyorlar. Kadının ruhu satılık olmamalı.. Kadın kaderci olmamalı, ekonomik bağımsızlığını kazanmalı, maddi-manevi, erkeğin tamamlayıcısı olmalı. Güçlü bir aile, hayatın her döneminde kendine olduğu gibi, topluma da destek verir. Arada bir ayrılıklar olsa da,  ailenin kıymeti bilinmelidir.

          Bana göre kadın güçtür. Güç zihinsel kapasitedir, görünmez. Güçlü kadın erkekle yarışmamalı. ‘’Erkeksiz  hayata da varım.’’ diyen kadın da olmamalı. Bana göre hayatta, yarış halinde olan, rekabet duygusu olan, hırslı kadın güçlü değildir. Hayatla bütünleşen, erkeğini tamamlayan, çocuğuna sevgisi olan, ailenin sorumluluğunu bilen, kadınsı  özellikleri taşıyan, evlenen ki tabiatın kanunu yerine getirip  çocuk doğuran,   iş hayatında başarı sağlayan, başarısına saygısı olan, kendini geliştiren, diğer kadınlarla kendini ve ailesini kıyaslamayan, kendine saygısı olan kadın güçlüdür. Anadolu’da ki ailenin gelenek ve göreneklerini Avrupa’yla kıyaslamamalı,  bu durum bana tamamen ters gelir.

Anadolu gelenekselci yapısı çoğu yerde sağlıklı iken, akraba arası ve sosyal alanda yapıcı iken, abartıldığı zamanda bazen aileye zarar verebiliyor. Bu demek değil ki aileyi yıkmak, bunda da aile yapısına zarar vermeden uygulamak,  yapıcı olmak lazım. Değerli okuyucular,  kadın annenizdir, bacınızdadır,  teyzenizdir, halanızdır, kızınızdır,  gelininizdir…

Kadına atılan her tokat,  bağrına saplanan hançerdir. Aslında ömürler kısa, yaşam acımasız, hayatın her dönem engebeli, zor geçiyor.Kadına saygı gösterilmeli, üzmemeli.. Unutmamalı ki Yüce Yaradan, erkeği nasıl yaratmışsa kadını da aynı şekilde yine  O, var etmiştir. Bu vesileyle kadına uygulanan şiddete bir insan olarak karşı olduğumu ve kadının yanında olacak her onurlu ve anlamlı gayretin yanındayım. Yeter ki, kadında kendi onurunun farkında olsun.  Kadını istismar eden fırsatçılara da taviz vermeyelim..

 

İzlenme: 1073 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ