• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

İNSAN ÖLÜMLERİ ÜZERİNDEN NEMALANAN AVRUPA

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

  

 

İslam Coğrafyasında son yıllarda vuku bulan savaşlar etkin mezhep kökenli çatışmalar ve mütemadiyen süren gerilimlerle mücadele ederken, diğer yandan ekonomik alanda yaşanan kırılmaların neticesinde büyük bir travmanın mağdurlarıdır gençlik.
Ülkemiz dahil Ortadoğu Coğrafyasının aydınlık bir geleceğe ihtiyacı var. Şiddet ve kargaşa bir an evvel durmalı! İslam Coğrafyasında uzun yıllardır kardeş, kardeşi vuruyor.
Örneğin son yıllarda komşumuz Suriye'de silahlar susmuyor, etnik kimliğine, mezhep tercihine, siyasi görüşüne yenik düşen gençlik ve halk şiddet gruplarına katılarak, çalışmak-okumak yerine kalem değil silah tutuyor. 

 

Siyasi iktidarsız ve ekonomik bunalımların hakim olduğu Ortadoğu Coğrafyası, toplumda kendini kanıtlayamayan ekonomik özgürlükten yoksun ve bölgede yanlış İslam algısı olduğundan, gençliği büyük tuzaklar bekliyor.
Bunlar radikal gruplara katılıp şarjör boşaltarak, deşarj oluyorlar. Bu da çağımızın en tehlikeli üzücü bir gerçeğidir.
Bunun benzeri son günlerde adeta memleketin tüm unsurlarını, aklıselimi kaybetmeye iten toplumun en hassas sinir uçlarıyla oynayarak provake eden girişimcileri ortaya çıktı.
Barış süreci nasıl, kim tarafından sona erdirildi, tartışması bu noktadan sonra anlamsızlaşmaya doğru gidiyor. İkinci Dünya Savaşında milyonlarca insanı yerinden edilen Avrupa, kendi tarihini unutarak Ortadoğu Coğrafyasını vahşet haline getirip kimi gençliği dağa, kimini de  denizlerin dalgalarına yem ediyor ve Avrupa bu olayların üzerinde tatil yapıyor. Yapılan duaları yabana atmamak lazım.
''Keser döner, sap döner; gün gelir hesap döner.'' Bütün bu yaşanan olumsuzluklar yıkıcı bir etki yaratıyor.
Son günlerde yine; kalabalık yerlere gitmeyin, yolculuk yapmayın, hedef olabilirsiniz mailler, mesajlar sosyal medyada gelişi güzel yollanıyor. Yine de bu üzücü olaylara en güzel yanıt, onlara inat ötekini anlamaya çalışmak, her ölümü sahiplenmek, her acıyı ve her güzelliği paylaşmak, inadına yaşamak, çarenin ölümde değil, öldürmekte değil, yaşamda olduğunu göstererek onlara istedikleri yanıtı vermektedir. 

Yaylasına, dağına hasret kaldığım dağlarda hayatı çürüyen gençlik söz konusu iken yakamozun altında cesetlerin yüzdüğünü medyadan duyunca içim kan ağlamaktadır. Daha geçen yüzyılın ortasında, 40 milyon Avrupalı başka coğrafyalara iltica etmişti.

O yüzden, 1951 de kabul edilen Cenevre Sözleşmesinin en önemli gündem maddesi Avrupalı Mültecilerdi. Şimdi o Avrupa, 40 bin Ortadoğu'lu sığınmacıyı Akdeniz'in, Ege'nin soğuk sularına bırakıp, ölümlerine keyifle bakmaktadır. İşte bir yandan savaşların olması, denizlerde boğulmalar, bir yandan açlık ve sefalete maruz kalmış insanların üstünden nemalanan Avrupa'nın kirli oyunları.
Üzüntümü ne kadar yazsam da, huzursuz bir dünyada huzur aramak neye yarar. Başkalarının ölümü sorumluluğun başladığı yerdir, desem kim dinler...

Tıpkı Akdeniz'in insanlığın mezarlığı olduğu gibi.

Mümkün olsa da, durdurun dünyayı diyeceğim ama doğru olan dünyayı karartan bu toplumları saf dışı etmektir. Ekmeğine katık vermemek lazım ama bu da ne mümkün...

Toplum farklı, zihniyet farklı. Buna rağmen savaşı sona erdiren  bir diyaloğu illa ki sağlamak zorundayız.
Her şeyi bir tarafa bırakıp ülkemizin geldiği noktada barış masası kurmak, cesurca ifa etmek herkesin, her kesimin görevi olmalı. Aksi halde şiddet, şiddeti doğurur. Bu halkın içinde savaşı değil, barışı güçlendirecek dile odaklanmak, barış masası kurmak zorundayız.
Şiddet, sürtüşme, düşmanlık ve çatışmanın toplumsal yapıyı ve ilişkileri belirgin biçimde etkilediği açık. Toplumun huzurunu baltalamak isteyenlere ve toplum içinde gerilim yaratacak hiç bir hamleye kim olursa olsun müsaade edilmemeli! Sosyal barışın  sağlanması hususunda herkesin üzerine  düşeni yapması, ülkemizin birlik bütünlük ve geleceği açısından hayati önem taşımaktadır.

 

İzlenme: 993 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ