• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Adı konulmamış savaş 2.

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

 Türkiye ve Pakistan doğudan ve batıdan İran'ı dengeliyor. İran'ı rahatlatmak için Pakistan'ı terörle çökerttiler. Şimdi sıra Türkiye'de.

 Avrupa menfaati uğruna içinde bulunduğumuz coğrafyayı değiştirmek amacındalar. Bunu maddi tarafının yanında manevi tarafını ele alırsak gencecik veya masum insanların dahil olduğu hayatını bir hiç uğruna bombalarla sonlandırılmasının tek sebebi menfaati ve çıkarı için uğraşan Avrupa'nın ta kendisidir. Bu meyanda Avrupa olsun Amerika olsun bunlardan dost olmaz ama düşman da olmaz.

Bunların yıllarca yaptıkları gibi sırf menfaat ve çıkarları için işlerine geldiğinde müttefikiz işlerine gelmediğinde haritası bozulmuş bir ülkeyiz. Dolayısıyla yapacağımız şey bunlara güvenmemektir. Dünyanın terör mühendisi olan Amerika İslam coğrafyası üzerinde adı konulmamış bir savaş yaşatmaktadır. Zira bizim için ve İslamiyet için değerli olan inançtır, vatandır. Ama ABD ve Avrupa için menfaattir, insan hayatı onlar için bir oyundur. Sözü Amerika'ya getirmişken Obama seçildiği zaman çok sevinmiştim. En azından siyahilerin ezilmişlerin soyundan gelmiş; dünyaya barış simgesi olur diye düşündüm. Oysa ki Amerikan başkanlarından tarihe en acımasız başkan oldu. Önceden rahat davranışları; akıcı; makul konuşmaları; fit duruşu; mutlu aile hayatıyla hayli prim yapmıştı.

Derisinin rengiyle bir siyahiydi. Aslında değilmiş. Yetişmesi; hayat tarzı sanki bir beyaz adamdı. Barack tuhaf bir şekilde Hüseyin ile birleşiyordu. Aslında obama ne siyah ne beyaz ne Barack ne de Hüseyin, hepsi ve hiç biriydi.

Bunun toplama çıkarmasına Orta doğu en büyük örnektir. O yüzdendir ki terörü beslemek, kaymağını yemek Amerika'nın yasasında vardır. Türkiye dahil bu ülkeleri hırpalayan gerçeklerin temelinde de Amerika'nın olduğu aşikardır.

Bu yüzden ne Amerika'nın dostluğundan ne de Rusya'nın yakınlaşmasından hayır yoktur. Aynı tarihin aynı coğrafyanın geleneklerin en önemlisi kaderin ortakları olan insanların kamplaşıp birbirinden nefret etmeleri yine üzücü bir gerçektir.

Siyasi görüş farklılıkları yüzünden yıllanmış arkadaşlıklar, komşuluklar hatta akrabalıklar yerini zıtlaşmaya üzüntüye bırakmıştır. Savaşların bile bir ahlakı vardır der bir yazarımız. Bir toplum için en büyük travma nedir biliyor musunuz?

 “İç savaş” Yıllarca birlikte yaşadığım aynı mekanı paylaştığım iş arkadaşı olduğumla karşı saflarda savaşmak ne kadar acıdır.

Tahmini bile zihinleri yorar. Nesiller boyu sürecek bir düşmanlığın tohumları atılıp hasar oluşturmak ne kadar acı üzücü nesilden nesile geçecek bu acı bu hasardan en büyük nasibini çocuklar aldı. Bedenleri yara almasa da duyguları büyük yaralar alır. Yaşamları boyunca bunun izlerini taşıyacaklar.

Hak etmedikleri bir yaşam bu. Adı belirsiz savaşların izlenimleri onlara yaşatanlara karşı öfke belki de kin tutacak. Bu çocuklar her şey yolundaymış gibi seyirci kalan ABD ve AB halkalarını acaba affedecekler mi?

Bu zalimane ayrımcılığını İslam coğrafyasında şer güçlerin mezhep kışkırtıcılığın tohumlarını atmak için seferber olan Avrupa bu tavrını değiştirmezse yol kenarında Suriyeli küçük kızın uyuyan halini veya Ege'nin, Akdeniz’in soğuk dalgalarının kıyıya vurduğu masum çocuk bedenlerine daha çok rastlayacağız gibi…
Devam edecek...

İzlenme: 675 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ