• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

SOLUCANIN KUYRUĞU KENDİSİNE YABANCI

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

 Hepimiz biliyoruz ki bir insanın evini toprağını doğup büyüdüğü memleketini bırakıp kendi ülkesinin içinde bile olsa başka bir memlekete göç etmesi çok ciddi nedenlerden dolayı olması gerekir. Bugün sokaktaki vatandaşa bile sorarsan köyden kente göçün nedeni işsizlik, terör, eğitimsizlik, yoksulluk, devlet tarafından yapılan zorunlu göç: köy boşaltmaları başlıca sebeplerdir.

2016 yılını yaşadığımız bu günlerde bile köyden kente göç devam etmekte.

Büyük kentler hala kırsal kesimin çaresiz insanları için bir umut kapısı olarak görülmektedir. 1950’lerde başlayan 1970’lerden sonra daha da yoğunlaşan köyden kente göç sorunları beraberinde getirdi. Bunun temelinde sosyal ve ekonomik nedenler yer aldı.

Zira insanlar bulundukları ortamda iş bulamazsa geçimini sağlayamıyorsa istese de istemese de iş bulacağı yere göç etmek zorundadır.

Ne yazık ki bu göçler sosyal yaşamda daha doğrusu insan hayatının kültürel ve sosyal sorunları da beraberinde getiriyor.

Bu da önce özlem olur derin bir sıkıntı içine girilir umutsuzluk bedenini sarar bir daha o memlekete dönememe endişesi doğar ve bir an dünyanın dönüşünü durdurmak istercesine sana güzel olan her şeyini hatta tezek kokusunu bile özlersin.

Çünkü özlem sevgiyi güçlendirir ve içindeki memleket sevgisi artar.

Bahar gelince topraktan başını çıkartmış gökleri aydınlatan sıcak güneşin önünde uzanan yeşil kırlara bakmış bir ara başını arkaya çevirince hemen geride bir başka solucanın da salınarak bahar havasını soluduğunu görmüş. ‘hava ne güzel değil mi? Sizinle arkadaş olabilir miyim?’ diyerek öbür solucana kur yapmış.

Öbür solucan bu sözlere hiç cevap vermeyince bizim solucan üstelemiş ‘çok güzelsiniz. Sizinle bir ömrü geçirmek isterim’ demiş. Bunun üzerine öbür solucan sinirli sinirli konuşup terslemiş bizim solucanı. ‘aptal solucan ben senin kuyruğunum’ demiş. Dini dili ırkı bir olan bu ülkemin insanlarını farklı kılan karmalaşmış kültürleri mi acaba?

siyasi kamplaşmalar bazı ortamları öyle bir duruma getirmiş ki ne töre ne örf ne de köy hasreti bırakmış. Neticede hepimiz bu ülkenin binlerce yıl kardeşçe yaşamış insanlarıyız.

Bu köy göçleri yüreğimizi yaralarken son yıllarda ülkemizin her yanı korku ve huzursuzlukların altında kalması insanların katledilmesi bombalı saldırıların gerçekleşmesi insan ölümlerinin çoğalması endişe ve kaygılarımızın artmasına neden olmuştur.

Savaş çığırtkanlığı yapan ve insanlığı hedef seçmiş her kurum her birime her kesime lanet okumak geliyor içimden. Buna istinaden sürekli takip ettiğim sanal alemdeki kutuplaşmalar insanlığa ve medeni bir tavırla alakası olmayan bir takım davranışların ağırlıkta olduğunu görmem beni bir insan olarak hem üzüyor hem de yaralıyor. Birkaç aydır yazı yazmamamın sebebi buydu. İnsanlara tahammülsüzlük ve hakaret anlamında yaklaşım çok ağırlıkta. Terör nerden gelirse gelsin eğer insanları bireyleri hedef alıyorsa artık herkesin sesini yükseltmesi haykırıp tek ses tek yürek olması gerekir. Diyarbakır’da Mardin de İzmir de Edirne de ülkemizin her hangi bir yerinde acılara ortak bir sesle duyarlılıkla yaklaşmıyorsak o zaman tehlike içimizdedir. Orta doğu coğrafyası göz önünde bulundurularak düşünülmelidir. ülkemizin sahipleri ülke halkıdır.

Zengin mozaik sahibi olan bu güzel ülkenin kaderini siyasi rant peşinde koşan dış güçlerin menfaat çöplüğüne veya emperyalistlerin arzu edeceği bir Türkiye olmasına mani olalım. İnatlaşmalara kamplaşmalara siyasi hesaplara ülkemizin kurban edilmesine engel olmamız lazım. Düşüncelerime katılıp katılmamak herkesin hür düşüncesidir. Saygı duyarım. Umarım aklı selim aydın bilim insanları ilim insanları siyaset insanları akademisyenler ve kardeşçe yaşama hakkına saygı duyanların bu düşüncemi benimsemesini isterim.

Unutmamalı ki her insanın inançları topraklardan düşünceden ideolojiden daha değerlidir. Kaygısız savaşsız yarınlar herkesin arzusu olsun.

İzlenme: 1271 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ