• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Seçime Doğru

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com


Ülkemiz 24 Haziran 2018 tarihinde son yüzyılın en önemli seçimine hazırlanıyor. Osmanlı İmparatorluğunun en önemli dönemlerinde 1918’de 1. Dünya Savaşı bitiminde bile emperyalist güçler ülkeyi Anadolu’ya hapsettiler.

 

İşte yüzyıl sonra emperyalist güçler yeniden dirilerek bu ülkeyi parçalamak ve bölmek amacındalar. Bunların hedefi ülkemizi ve orta doğudaki komşularımızın toprakları üzerindeki bölme emellerine ulaşmaktır.

Ama su akar yolunu bulur.

 

Eminim ki 24 Haziran’da güven ve istikrar içinde, barış ve huzur temin edilir.

Bütün amacımız bu ülkenin milli beraberliği ve huzurlu olmasıdır.

Huzurlu bir seçim ortamı oluşturmak, başta siyasiler olmak üzere genel olarak tüm toplumun görevidir. Türkiye zor bir atmosfer içinde seçime gitmektedir.

Bunun için de bütün siyasilerin kullanacağı dil ve üslup önemlidir.

 

Unutulmaması gereken çok önemli bir gerçekte bu seçimlere 1,5 milyon genç, yeni seçmen olarak katılmaktadır. Yeni nesil sert, kırıcı, hakaret içeren, suçlayıcı, buyurgan, emredici bir dilden hoşlanmamaktadır.

Öyleyse “söz ola kese savaşı söz ola kestire başı” Yunus’un mısralarında olduğu gibi dilin önemini bilerek her alanda -özellikle siyasi alanda- yapıcı ve inşa edici bir dil kullanmalıyız.

 

“Cumhuriyet dönemi yöneticilerinin genetik yapısına işlemiş olan karalama, ihanetle suçlama, Atatürk ve İnönü kavgasında kendini göstermiştir.

Atatürk öldükten sonra İnönü paralardan Atatürk’ün resmini kaldırtmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi içinden çıkıp Demokrat Partiyi kuran bir kadro 1946 ve 1950 seçimlerinden sonra aynı şekilde suçlanmış, tehdit edilmiş ve karalanmıştır.

İttihat ve terakki ile başlayan geçmişi rakipleri tehdit, karalama ve ihanetle suçlama yaklaşımı cumhuriyet döneminde yetişen neslin karakteristik özelliği olmuştur.

Bugün meydanlarda kullanılan siyasi dilin böyle bir geçmişi vardır.”- Alıntı: Burhanettin Can 04.05.2018 Milli Gazete -

 

İnsanoğlu varoluşundan beri huzur içinde hak ve hukuklarını güvenle yaşamak istemiştir. Gönül coğrafyasında insanlarımız iyi yönetilmeyi, can ve mal emniyeti dahi adaletli olarak yaşamak istemiştir.

Yönetimi elinde tutan -ki bunu bütün dünya yöneticilerine istinaden söylüyorum- askeri ve ekonomik tabakalar insanların bu istikrar talebini karşılayamamaktadırlar. Kavgalar çatışmalar zıt fikirler insan kaynaklarını heba ediyor.

Bizim coğrafyamızda huzur ve istikrarı sağlamak için önce siyasi kutuplaşmaları bir kenara bırakıp insanlarımızın ötekileştirme düşüncelerini frenlemek en doğrusudur.

Sadece insanlık tarihi açısından değil dünyanın gidişatını dahi ele almak lazım.

Ki bu huzur ve birliği yöneticiler ele almalıdır.

Yaşadığımız müddetçe dünya var oldukça biz insanların sevgiye ihtiyacı var.

 

Kalemin, sözün, konuşmanın eylemini anlamlı kılmanın zamanı gelmişken düşünmede de eylem zamanındayız. Bunları icra etmenin yeri ve zamanıdır.

 Zira silahlar ürkütücü, savaşlar acımasızdır.

Can verenden ziyade kan döken daha acımasızdır.

Yol alma, ışık olma zamanı. İnsanın ve dünyamızın geleceği için önemlidir.

İnsanın sorumlu olması en ağır ve önemli görevdir. Sadece kendine değil ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve bütün insanlığa sorumlu olmalıdır.

Çünkü hızlı değişen bir dünya atmosferindeyiz. Yaklaşık 60 senedir bu dünyada yaşanan yanlış politika neticesinde artık şehirler birer taş, asfalt kütleler haline gelmişlerdir.

Artık bütün dünyada dahi gayri insanlaşmış şehirlerden kaçışlar başlamış.

İnsanlar kendi memleketlerine yatırım yapıp dönüş yapmaktadır.

Bu minval üzerine kendi doğup büyüdükleri yerde seçime girmekte ve hizmeti üstün görmektedirler. İnsanların zaman zaman fikir ve düşünceleri değişir.

Sevmediğim bir politikacı yüzünden devlet düşmanlığı yapmakta iyi değil.

Millet bunu hoş karşılamaz.

 

Gündemin getirdiği seçim kampanyalarıyla aday adaylarımız belli olmaya başladı.

Bu seçime bölgesinde katılan İstanbul Adalar Kaymakamı Sayın Hikmet Dengeşik’te aday adaylarımızdandır. Dengeşik devlet kademelerinde farklı il ve ilçelerde görev yapmışsa da her zaman bir Bingöllü olarak Bingöl’ü sevmiş ve Bingöl’le irtibatını kesmemiştir. Şimdi ise bir Bingöllü olarak memleketine hizmet ve hemşerilerine vefada bulunmak azmindedir. Hikmet Dengeşik 1966 Genç doğumlu Siyasal Bilgiler Fakültesi-Kamu Yönetimi mezunudur. Evli ve iki çocuk babası olan Dengeşik aynı zamanda bir Bingöl sevdalısıdır.

 

Temennim aday adaylarının ve seçimin Bingöl’e hayırlı olmasıdır ve seçim süreci boyunca bütün adayların birbirlerine karşı saygı duymasıdır.

Önemli olan Bingöl önemli olan memleket hizmetidir.

Bütün başvuruların hayırlara vesile olmasını, ülkemiz, insanlarımız, hemşerilerimiz ve dünyamız için barış ve huzurlu olması en içten dileğimdir.

 

İzlenme: 1756 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ