• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Seçim Öncesi

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com


 

 

Siyaset dünyası hayatımızın bir parçası haline geldi.

 

Kim nasıl bir senaryo üzerinde çalışırsa çalışsın önce ki seçimlerde de görüldü ki, halkın feraseti açık. Herkes hür iradeyle sandık başına gidiyor, gitmeli de...

Dolayısıyla kadim tarih, kadim coğrafya, kadim devlet, kadim insan, kadim siyaset anlayışıyla yola çıkılmalıdır. Gündemdeki kısır çekişmeler demokratik düşüncenin ön plana çıkmasının zaruri bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Sadece özgürce genel seçim yapılıp siyaseti egemen kılarak demokratik olunabileceğini savunan bir yaklaşımla olduğu gibi boş vaatlerle seçimi kazanayım diye milletin düşüncesine gölge düşüren bir seçime halk olumlu bakmamaktadır.

Buna mukabil özgürlükçü demokratik bir devlet, toplum sözleşmesini önermelidir.

Zira halk geçmişte de bazı siyasetçilerin boş keseden vaatde bulunmasına karnı tok bakmaktadır.

    Türkiye kültürel dokusuyla daha iç içe bir siyasi yapılanmayı öne çıkarmalıdır.

Toplumsal farklılıklarına kutuplaşma  yapmadan, özellikle önem vermelidir.

Siyaset salt sözler üzerinden yapılanmamalı, aksi halde boş vaatler geçersizliğini korur. Netice itibarıyle ülkemiz, bir yandan seçim süreciyle uğraşırken diğer taraftan terörle mücadele etmektedir. İşin gerçek tarafına bakarsak, batılı ülkeler Türkiye'nin yükselmesine, var olmasına açık bir şekilde tahammülleri yoktur.

    Orta Doğu coğrafyası hızla, devletlerin örgütlerine dönüşmektedir.

Aynı senaryo ülkemizin sınırlarını da zorlamaya başladı.

Çok derin bir toplumsal ayrışma yaşıyoruz. Bölgesel kaos fırtınası ülkemize servis ediliyor. Batı Dünyası ülkemizi Irak ve Suriye ye çevirmeye çalışıyor.

Bu tehlikeyi bertaraf etmenin yolu başta siyasiler olarak her ferdindir ve hepimiz bu sorumlulukla hareket etmeliyiz. İslam Dünyası bir iç savaş hali yaşıyor.

Sunni, Alevi, Türk, Kürt, kadın, erkek, işçi, memur kuzeyli, güneyli, doğulu, batılı ayrımı yapmadan sorunlarınızı silahla değil savaşla değil vurup kırmakla değil ötekileştirmekle değil konuşarak, müzakere ederek çözmek gerekir.

En kötü barış en iyi savaştan üstündür her anlamda.

Toplum olarak, ülke olarak zor ve sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Bu toplum binlerce yıldır beraber yaşamakta. İyi günde kötü, günde birlikte sevinip, birlikte üzülmeyi başarmış bir milletiz. Bütün farklılıklara rağmen aynı havayı suyu paylaşmışız.

 

Ankara da olsun, başka yerlerde olsun yaşanan menfur olaylar yüreğimi yakmıştır.

Bu tuzaklara düşmemek için birlik ve kardeşliğimizi idame etmeliyiz.

Ankara'nın merkezinde patlayan bombalar 102 insanımızın hayatını kaybetmesine, yüzlercesinin de yaralanmasına yol açtı.

Hepimizi sarsan, yüreğimizi yakan tarihimizin  en vahşi terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar ve gerideki ailelere başsağlığı dilerim.

Bu saldırı sadece bir partiyi değil bir görüşü veya kişileri hedef almadı, topyekün bir toplumu  ve ülkemizi hedef aldı. Suriye'nin üzerinden derin operasyonların sürdüğü ve Rusya'nın devreye girdiği saldırıda manidar.

Aslında zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Çünkü ölümü bile provakasyon amacıyla kullananların nerede, ne zaman eylem yapacakları belirlenemiyor.

Bu Orta Doğunun kadim ve makus tarihi haline gelmiş gibi görünüyor.

Terör ve savaşa susayan militanların dünyasında ağlamak, acımak hatta aşık olmak, sevmek, insani duyguların hiç biri yoktur.

Bu insanlar; yargılamaz, infaz eder, korkutur, nefret eder, öfke saçar, kutsalı yoktur. İdeolojik mücadeleyi mubah bilir. 1990 ların başında çatışmaya müdahale etmeden önce yıllarca Bosnalı Müslümanların katledilmesini izleyen Dünya Kamuoyu şimdi de Orta Doğu da yaşanan felakete göz yumuyor.

       Sözlerimi bitirmeden önce yaklaşan seçimin memleketimiz için insanlara için Dünya için barışa, silahlara veda edilmesine, hayırlara vesile olmasını Yüce Yaradan'dan dilerim...

Cahit Sıtkı Tarancı’nın bir şiiriyle noktalıyorum;

MEMLEKET İSTERİM

 

Memleket isterim

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

 

Memleket isterim

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

 

Memleket isterim

Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

 

Memleket isterim

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;

Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

 

İzlenme: 993 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ