• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kadınlar Günü

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

 

 1857 de New York' da grev sırasında çıkan yangında kilitli kalarak ölen ve çoğunluğu kadın olan işçilerin anısına 1910 da Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında, Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak ilan edilen ve 1975 de BM tarafından Dünya kadınlar günü olarak değiştirilen gün; 8 Marttır.

        Ülkemizde sürekli rastladığımız kadına şiddetten belli ki, toplum içinde hastalıklı bir toplum daha var. Bu yüzden emekçilikten ziyade bugün ki problem kadını koruma haline gelmiştir. Bir takım kompleksli, cahil, hasta ruhlu insanlar bu cesareti nereden alıyor, ona bir bakalım..

Toplumsal olarak kadın ve erkek kimliğine verilen rollerden farklı kadın tanımları yapılmaktadır. Bunun en büyük eğitimi aileden geçer. Zira baba olmanın keyfini, sorumluluğunu, değerini öğretirken bunun şiddetle asla bağdaşmadığının eğitiminin de  verilmesi gerekir.

Erkek çocuklarına erkek olmanın, güçlü olup kadına hükmetmek olmadığını öğreterek topluma kazandırmak lazım. Kız çocuklarına da sadece evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı değil; çalışmayı, üretmeyi, kendine yetmeyi, bulunduğu ortamı şefkatle ayakta tutmayı öğütleyerek eğitmeliyiz.

      Defalarca, yeri geldiğinde kadının, kadın olmanın cefasını, toplumda ki kutsallığını yazmışım, yazacağım da....
Ebetteki insanoğlu dünyaya gelirken katil olarak gelmez. Bir insanı şiddete, katil olmaya götüren etkenler çok yönlüdür. Ailede, mahallede, okulda, iş yerinde yaşanan sorunlar, ruhsal çarpıklıklar, kişinin zihninde oluşturduğu kurgular,  gerçeklerden koparak kurgulara yapılan geçişler, kıskançlıklar,  kompleksler, eziklik duyguları bunların hepsi insanı nefrete, öfkeye, kine sonuçta da şiddete yönelten etkenlerdir. Tabii bu koşulları yaşayan herkes kadına şiddeti uygulamıyor. Bazısı da sessiz kalarak başkalarına zarar verme yolunu seçmeyebilir,şiddet uygulamayabilir.

     Kadına; kadın olarak değer vermek, kadının iffetli bir yapı olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü kadın Kur'an ın suresine isim vermiş Hz. Meryem'dir. Cenneti paylaşan Hz. Havva'dır. Peygamberin anası Amine'dir. Alnından öpülen kız çocuğu Hz. Fatma'dır. Vefanın icadı Hz Hatice'dir. Sadakattir. Sığınılan duadır; kadın.Vicdandır kadın..

Emirlere amade edilen köle değildir. Kadın barıştır, sevgidir, düzendir, anaçtır, şefkattir, anlayıştır.

Kadın yaşar, yaşatır

Kadın güçsüz, yeteneksiz, aciz, korkak değildir; edeplidir, şereflidir.. Bunlardan dolayı saygısından sessiz kalır. Kadın anne, işçi, işveren, hasta bakıcıdır ama taş değildir, sonuçta o da bir can, bir yürek, duygu taşır..

       Buna rağmen gün geçmiyor ki medyadan kadına uygulana şiddeti ve kadın cinayetlerini duymayalım. Kadın tecavüze uğruyor, sevmediği adamla gerdeğe giriyor, okutulmuyor, okusa da çalışamıyor  Kadına ''beyinsiz! sen ne anlarsın! sus be! konuşma! uzatma lan!'' deyimleriyle hitap etmek erkeğin zayıflığını gösterir. Dolayısıyla; 8 Mart emekçi kadından ziyade şiddet gören kadınların haklarını korumanın simgesi haline gelmiştir. 

       Bu gidişle ülkenin sosyal iletişim ağları hasta ruh yetiştiren bir pazara dönüşüyor.  Bu oluşumda hepimizin sorumluluğu var. Bu tür hasta ruhlu insanları ve aileleri ikaz etmek gerekir, Kan, gözyaşı, dayak, sözle taciz, cinayet, katliam acı veriyor ve  toplumu kirletiyor. Olduğu yeri yakıyor. Kadın ikinci sınıf muamelesi görmemelidir. Bu durumlarda adalet söz konusu olduğunda öbür dünyadan ve vicdanlardan bahsedilmesi beni oldukça rahatsız ediyor. Eğer işi öbür dünyaya havale edeceksek bunca kanun niye yazılıyor, mahkemeler, savcılar ne güne duruyor..

Adaletin bu kapsamda ve bu  dünyada gerçekleşmesi gerekir. Vicdanlara da dökersek; vicdanı olanlar zaten suç işlemez.

Kısacası her birey işlediği suçun bedelini ödemelidir. Değerli okuyucular; bu tür yaklaşımlara meyilli olmayanlar benim ithamlarımdan münezzehtir. 

Saygılarımla...

 

İzlenme: 1303 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ