• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Adı konulmamış savaş

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com


Küreselleşme; yetersiz kaynaklar; iklim değişimi; kötü yönetim; ölümcül silahlar; terör ve suç örgütlerinin yapılanması güvenlik ortamının kirini dehşetini ruhsal ve fiziksel yıpratıcılığını daha karmaşık hale getirmektedir. 21. Yüzyılda hiçbir ülke savaşta mı yoksa barış ortamında mı olduğunu açık olarak ifade edebilecek durumda değil.
Toplumlarda endişe; korku; huzursuzluk; güvensizlik ve karmaşa yaratan fiziksel ve psikolojik şiddet içeren her türlü eylem olarak tanımlayabileceğimiz terör çatışmalarında artış günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.
Bu cümleden yola çıkarak sırt çantalı insanlar, terk edildiğini düşündüğümüz arabalar, yol kenarında unutulmuş paketler bizim için bir korku ifade etmektedir. Ülkemizin huzur ve selameti için temenni dileklerde bulunuyoruz.
Buna rağmen 2016 da birçok terör olayına maruz kaldık.

Herkesin umudu 2017 de terörden daha uzak olmak ümidindeydik, ne yazık ki senenin ilk saatlerinde bu üzücü olay tekrar karşımıza çıktı. Temenniler bile bizi korumuyor olacak ki sadece ülkemizde değil aynı saldırılar son bir yılda 7 kez Paris’te oldu.

Aynı saldırılar Berlin’de terör halkın arasına kamyonla girdi, Amerika’da bir gece kulübüne girdi. Netice itibariyle oraya buraya gitmeye gerek yok. Sayısı bizim ülkemizde daha fazla. Çünkü; kaynağa en yakın ülkeyiz. Terörün kaynağı Suriye, bizde Suriye’nin sınırıyız.
Bununla beraber ülkemiz bir savaşta.
Şavaşı kazanmanın birinci şartı birlik beraberliğimizi korumaktır. Bu ülke hepimizin ülkesidir. Doğduk, büyüdük ve yaşıyoruz.

Aslında adı konulmamış bir dünya savaşı yaşanıyor.
Bu savaşın ardında batılı ülkeler kınama diye bir açıklamayla geçiştiriyorlar. Bunun bir kıymeti yok.
Evet dünya adı konulmamış bir savaş yaşamakta ve Amerika, Avrupa dahil iki yüzlülüklerini demokrasinin insan haklarının özgür ve güvenliklerinin kendi menfaatlerinin doğrultusunda kullanmakta ve “kınıyoruz” açıklamasıyla sözüm ona göz boyuyorlar. Bunlardaki amaç farklılıklar arasında mümkün olduğunca kan ve nefret tohumlarının ekilmesidir. Uluslar arası terör rekabeti acımasızca uygulanmaktadır.
Orta Doğuda yaşananlar katliam denilecek boyuta gelen saldırılar açık biçimde bu coğrafyanın kanı, canı, tarihi pahasına var oluş bilincini imha etmeye yönelik saldırıya dönüşmüştür.

Hakkın, adaletin, vicdanın, ahlakın hakim olmadığı bir dünya düzeninde güçlü olmak: düşmanından daha güçlü olmaktır! İnsanlık tüm tarihi boyunca şiddetle iç içe yaşamıştır.
Şiddete çanak tutan Avrupa ateşi sadece aileleri veya ana yüreklerini değil mahalleleri; şehirleri; ülkeleri yakmaktadır. Batı dünyasıyla ilgili yazarken sadece haber merkezlerine bakmayalım. Zira tarihteki milli tecrübeden veya yaşanılanlara bir göz atalım.
Bu gün açık ve net biçimde Batı dünyası ülkemizin aleyhine çalışanları her ne bakımdan olursa olsun savunmakta ve güç vermektedir.

Devamı bir sonraki sayıda…

İzlenme: 592 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ