• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM...

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com

 İnsanoğlu toplumun bir parçası olarak, kendisine ait olan bir çok şeyi başkalarıyla paylaşmak durumundadır. Aksi halde insanların içinde yaşadıkları toplum katlanılamaz hale gelir. Köşemde her zaman olumlu, güzel olaylar yazmak isterim lakin yaşadığımız coğrafya engebeli olduğu gibi sorunlarla doludur.

Derler ki; insan, hangi enerjiyle uyanıp güne başlarsa o enerjiyle günü bitirir. İlkbaharın mis gibi havası, yeşili, çiçeği, böceğiyle enerjilerin neşeyle tavan yaptığı bir mevsim. Derken, benim memleketim gözlerimin önüne gelir..

İstanbul'un beton yığınlarından hayal gücüm kayar gider memleketime...

Özellikle tabiatın ve bazı canlıların gözle görülür şekilde canlanması, dahası ağaçların gövdelerinden dal uçlarına doğru yürüyen suları,  toprağa rehavet veren kahverenginin yerine çeşit çeşit renklere kucak açıp binlerce çiçeklere ve böceklere kucak açması benim tabiata olan düşkünlüğümü körüklemektedir. Çünkü her bahar bir uyanıştır.

        İlkbahar gelince, bütün vadi ve çayırlarına dağ etekleri nergis açmış kokulu çiçek açar,  yer yer meyve ağaçlarıyla sığ bir deniz gibi göz alabildiğine uzanır.

Dağ eteklerinde, karların altından yeni filizleri kabarır, ıçkını, çirişi, kengeri ve sonra yerini bırakırlar kahverengiyle yeşili kardeş edinmiş sebze bostanlarına... Bu dünyaya ait değilmiş gibi cenneti andıran kuşburnuların  yaprakları filizlenir. Ağaçlar çiçeklerin yapraklarını dökerek yerde pembeli beyazlı halılar oluşturur. Daha sonra mor erikler oluşur, yumuşar, ballanır ağaç dallarında. Coğrafyası engebeli bile olsa, bir başkadır benim memleketim...

  AYRAN

Geçen gün, sayın başbakanımız ''Milli içkimiz ayrandır.'' dedi. Bazıları hemen gerildi. Adım adım içki yasağına gidiyoruz, endişesini duyanlar, içkiyi laikliğin teminatı gibi görenler tıpkı başörtü korkusu olup da, laiklik elden gidiyor diyenler v.s.

 İşin özünü araştırdım, bunu Başbakan bir Yeşilay toplantısında dile getirmiş ve Sayın Başbakanımız doğru ve yerinde söylemiş, saygıyla takdir ediyorum ve işin daha açıkcası bir Yeşilay toplantısında ayran dururken alkole yer verilmemesinin de yanlış olacağını düşünmüyorum. Değerli okuyucular ben köylüyüm, her ne kadar şehirde büyüdüysem de ben köylüyüm, derim. Babam asaletim köydür. Eğer bir daha dünyaya gelirsem, köyde yaşamak isterim. Biz yoğurt ve ayranla büyüdük. Ayran kutsal içeceğimizdir.

         Geçen gün bir köşe yazarı yazısında aynen şöyle yazıyor ''Şimdi Başbakan çıkıyor, ayran gibi banal kıro içeceğini öneriyor aziz millete...''.  

Bunu üzülerek okudum. Bu demektir ki, Başbakanın her cümlesi hiç düşünülmeyen alanlara abartarak taşınmaktadır. Oysa biz,  yaşantımızda ayranı kutsal bir içecek biliriz. Varsın birileri votkamı içer, bira mı içer...

Rahatlasın modernler! Canı isteyen ayran veya şalgam, canı isteyen rakı, bira içer. Lütfen olayları saptırmayalım ayran içmekle laiklik elden gitmez...!

 

İzlenme: 1120 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ