• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

BATI’NIN OYUNU

Güler GÜRÇAY

Güler GÜRÇAY

E-Posta : haberci12@gmail.com


Tarih boyunca kendisinden farklı düşünen insanlara karşı şiddeti bir yöntem olarak benimseyen sapkın bazı akımlar olmuştur.

Bu yüzyılda terörün Batı kaynaklı ve batının menfaatinin bir uzantısı olduğunun  kanaatindeyim.

Bugün terör Ortadoğu'yu kasıp kavururken binlerce on binlerce insan hayatını kaybederken Avrupa yaz tatilini geçirmekle meşgul.

Batı terörle ilişkisini bitirip ülkemize taşıdı.

Ortadoğu büyük medeniyetlerin kurulduğu, kadim kültürlere ev sahipliği yaptığı, Peygamberler, Sahabeler  bölgesiydi. Bugün savaşların, terörün, göçlerin, kaosların yaşandığı yer haline gelmiş. Batı ülkeleri burayı her nedense zayıf görüp savaş alanı haline getirdi. Çünkü Dünya'da terör örgütlerinin var olmasının nedeni terörü kendi çıkarları için kullanmalarıdır. Sn. E. Özkök'ün köşe yazısında okudum: ''Suriye ve İran'a milyonlarca Dolarlık silah satışı yapan Rusya Suriye'de ki savaşın bitmesini ister mi ? Yerinde bir söz..

 

2. Dünya Savaşında Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombaları ve Fransız Sömürgecilerinin Cezayir'de yüz binlerce Müslümanı katletmesi karşısında sus pus olan Batı ve 2003 de hiç bir hukuki dayanağı olmadan bir milyona yakın insanı koalisyon güçleriyle birlikte yapılan ABD terörizmini unutmamak gerekir. 

Aslında kendi siyasal geçmişimiz den ders çıkarmalıyız. 1991-93 yılları arasında rahmetli Turgut Özal Cumhurbaşkanı iken ve rahmetli Süleyman Demirel Başbakan koltuğundayken, uzlaşarak değişim programını sürdürselerdi 1990’lar ''Kayıp Yıllar'' olarak tarihe geçmezdi. Sn.M. Barlas'ın dediği gibi ''Seçim öncesi kavgaları ve gerginliklerini bir kenara bırakıp açılım sürecini yeniden canlandırmak, ekonomik reformları yapmak, iç ve dış dünyaya güven ve istikrar görüntüsü sunmak sanki siyaset mesleğinin işlevleri arasında değil! ; Doğru ve yerinde sözler teşekkür ederim Sayın Barlas..

 

Görünen o ki ülkemizin şu an ciddi bir yönetim ve kalıcı bir koalisyona ihtiyacı var. Çünkü ülke zor günlerden geçmektedir. En acımasız savaşlarda bile insan kalmak zorundayız. Dostluğun başı, düşmanlığın sonu yoktur der. Değerli meslektaşımız. Otobüsler, iş makineleri, itfaiye araçları, ambulanslar, ekmek kapısı dükkanlar ateşe veriliyor, köprüler havaya uçuruluyor. İnsanlar katlediliyor.. Uyurken, çocuklarıyla yemek yerken, yardıma koşarken,  eşiyle alışveriş yaparken, camiden dönerken katlediliyor insanlarımız.  Barış zamanında insanca yaşamaktan çok, savaşı ve kavga zamanında insan kalabilmek daha bir güzeldir... 

   Gelinen bu hazin noktadan geri dönmek, her şeyi yeniden inşa etmek için Batı dahil, ülkelerin sorumluluk üstlenmesi ve Dünya barışı olarak destek vermesi gerekir.  Hiç bir menfaat gözetmeksizin barış için destek vermelidir herkes. Düşünelim;
Bu savaşlar neyin kavgası?

Fikir adamlarına ne oldu? Gazetecilere ne oldu?

Liberallere ne oldu?

Türklere ne oldu? Solculara ne oldu? Kürtlere ne oldu?

Gençlere, delikanlılara ne oldu? Hepimize ne oldu? 

Barış beklerken savaşların içinde kaldık. Ötekileştirmeler, kin, nefret nedir? Ne oluyor? Dünyanın düzenine ne oldu?

 Sözün özü bu ülke hepimizin. İnsanların yaşadığı, mazlumların  sığındığı, cennetten bir parça, insanlığın yerleşik hayata geçtiği ilk coğrafyalardan biridir. Anadolu, havasını soluyup, suyunu içtiğimiz gecesinde dolunay şölenlerine  konuk olduğumuz memleketimizdir. Anadolu nice medeniyetlere kavimlere beşik olmuştur. Barut kokmasın!  Bizim gidip, sığınacağımız başka ülke yok! Türk'ü, Kürdü, Alevisi, Lazı, Çerkezi, Ermenisi ve Rumu ile ödediğimiz bunca bedelden sonra rahat etmek hakkımız.

Öyle ki; gelecek nesillerimiz rahat etsin, bizi hayırla Yad etsinler..

 

İzlenme: 1095 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ