• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

YAŞAR AKYÜZ'Ü KAYBETTİK

Galip AKENGİN

Galip AKENGİN

E-Posta : haberci12@gmail.com

Bingöl Dernekleri eski Federasyonu başkanı Yaşar Akyüz, vefat etti. 

Yıl 2003, Haberci 12 gazetemizin kuruluş sürecinde kendisiyle tanıştım.

 

 

O zaman kendisi, Kiğı Çanakçı Köyü dernek başkanlığı yapıyordu.

Bingöl Dernekleri koordinasyon kurulu aktif üyesi.

Nerde bir Bingöl Derneği varsa, adresini, Derneğin başkanının iletişim bilgilerini hafızasında saklı tutabilen müthiş zeki, bir o kadar da fedakârlığına defalarca tanıklık ettim.


Bingöl Derneklerinin bir üst çatısı Dernekler federasyonu olsun diye gece gündüz çabaladı.

BİNDERFED Başkanı olduktan sonra ilk icraatlerinden biri olan Kiğı Erzincan yolu projesini Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Bingöl Milletvekillerine sunarken. 

Uzun zaman aldı bu hayali.

O süreçte Bingöl il derneğimiz BİNYAD olağanüstü kongre kararı verdi. Suat Yazıcı başkanlığında başkan yardımcılığı görevinin yanında kendi derneği başkanlığı ve federasyon platformunun sekreterliğini de sürdürüyordu.

90’lı yıllarda İstanbul’a göç etmek zorunda kalan ilimizin terörden zarar görenlerin zarar tesbit haklarını korumak için Allah selamet versin Avukat Fahri Alimoğlu’na bu konuda yazı dizisi önerime o da dernekleri toplayabilirseniz gelip bilgilendirmelerde bulunuruz sözü üzerine Yaşar abiyi aradım, abi bu fikre ne dersin? Oda iki dakika ver bana dedi.

Az sonra Suat Yazıcı başkanla beraber evet Üsküdar Kültür merkezinde iki hafta sonra yer bile ayarlandı dedi.

Tüm dernek başkanları ve mağdur olan Bingöllüler katılmış, Barodan gelen avukatlarla buluşturmuştuk. Bu vesile ile yüzlerce insanımız tazmin davalarından haklarını almış oldu.

Dönemin Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nu Federasyon merkezine davet etmiş, Bingölün sorunlarını masaya yatırmış, çözüm istişarelerden bir anı...

Nerde bir Derneğin kongresi varsa; akşamdan beni arar Pazar günü o kongreye katılır, eksiklerini giderir, tüzüklerini düzenlerdi.

Bu kadar özverili bir insan bir daha zor gelir.

Bingöl derneklerinin çoğalmasında onun desteği ve gazetemizin teşvikleriyle 10 yılda 20 Dernekten 100 dernek sayısına ulaştık.

Rahatsızlığı sürecinde dostlarla beraber zaman zaman buluşur, hasbihal ederdik.

Büyük emek verdiği Dernekler Federasyonu hayali maalesef istediği gibi oluşmadı. Bingöl merkez bölgesi bir anda İbrahim Aybek’in başkanlığında Federasyon kararı verince; o da beraber hareket ettiği 34 dernekle beraber Bingöl Sosyal Yardımlaşma Derneleri Federasyonu adıyla kuruluş başvurusunu yaptı. Kurucu başkanlığı ile beraber Federasyonları birleştirme çabaları maalesef gerçekleşemedi. Üstüne sağlık sorunları başladı. İki buçuk yıl sonra görevi Atalay Atilla’ya devretti. Kalp krizi ardından Beyin kanaması sonrası sol kolu felç olmuş, zehir gibi olan hafızası eskisi gibi değildi.

En son ortak dostlarla buluştuğumuz yemekte; ahde vefanın olmadığını, düşmeye gör demişti.

03 Nisan akşamı yine Yaşar Akyüz gibi kendini hemşehrilerine vakfeden Gazi Adkovayçin aradı. Yaşar abiyi kaybettik dedi.

Ruhu şad olsun.

Ailesi ve tüm Bingöl Derneklerinin başı sağ olsun.

 

İzlenme: 1315 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1278 hit, 686 ziyaretçi, 782 ziyaret
Bu ay:
4604 hit, 2095 ziyaretçi, 2581 ziyaret
Toplam:
777970 hit, 245727 ziyaretçi, 341659 ziyaret