• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

HUZURU GÖRDÜM

Galip AKENGİN

Galip AKENGİN

E-Posta : haberci12@gmail.com

 


Belki bu söz bazılarına klasik gelecek ama 41 yaşındayım, ilk defa Bingöl’ü bu kadar sıcak, bu kadar güvenli, bu kadar gelişmeye açık, bu kadar geleceğin huzur kenti olarak gördüm. 

“Barış’ın dili ne kadar hoş bir sestir”. 

Allah’ım barışı bu ülke halklarına daim eyle.

Çözüm süreci ile ilgili birkaç kelime etmek isterim. Çözüm sürecinin adı bile bölgede baharı binbir çiçekleriyle beraber huzur da getirmiş.

Adaklı’ya Sancak üzerinden giderken Sancak ovasının çiçekleri bir başka güzeldi. Karababa yamaçlarından akan kar suyu, bir başka çağlıyordu.
Arabayı durdurdum seyrettim, kokladım ve içten dua ettim.

Barış dedikleri, huzur dedikleri bu olsa gerek. Kendimi bildim bileli bölgeye her gittiğimde yol aramaları Malatya’dan başlıyordu.

Her Bingöl aracına binen şüpheliydi. Suçlu potansiyeli gibi görünürdü. Bingöl’den köyüne giderken elinde iki kilo çay, beş kilo şeker götürmek yasaktı. O günlerden geçtik.
Bugünlere gelene kadar çok ama çok acı bedeller verildi.
Dillere pelesenk olan anaların gözyaşları iki aydır akmıyor. 

Kalıcı barış için âcizane dua ediyoruz

Bu güzelim topraklarda bir daha kardeş kanı akmasın diye âcizane  olarak dua ediyoruz. Söylüyoruz, yazıyoruz. Savaş çare değil, barış gereksiz değildir. Barış sürecini bir Kürt bireyi, bir Müslüman, bir gazeteci ve insan olarak sonuna kadar destekliyorum. 

Bu süreç, bölge insanına iş, aş ve huzur getirecek. 

Bingöl’de iken Kalkınma Bakanı hemşerimiz Sayın Cevdet Yılmaz'ın hafta sonunu Bingöl’de bir dizi çalışmalara ve ziyaretlerine bir gün ben de iştirak ettim. Çarşı merkezden arka mahallelere, esnaftan taziyelere eşlik ettim. 

Kimi gördüysem çözüm sürecinin barışla sonuçlanması için dua ettiğine şahit oldum. Halkımız yorulmuş, huzuru görünce her şey normale dönmüş. 
Esnaf rahatlamış, köy minibüsçüsü rahatlamış, köylü rahatlamış, asker rahatlamış, askere gidecek gencimiz rahatlamış, öğrenci rahatlamış ve siyasetçi rahatlamış. 

Çarşı Pazar hareket halinde.

Bingöl'ün her sokağında inşaatlar dikiliyor. Alt yapılar üst yapılar yenileniyor. Gelecek doğduğumuz topraklarda, iş aş orada. İşadamları bir seneye kadar oralara akın edecekler. Geriye dönüş tersine göç ufak ufak başladı ve devam edecek. 

Tüm bu huzuru korumak ve daha büyütmek için her bireyin katkı sunması gerekir.

Kimi sözüyle, kimi sazıyla, kimi yazıyla ve de kimi duasıyla. 

Halkımız için huzur dolu yarınlar dileğiyle hoşça ve dostça kalın.

İzlenme: 1215 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • eskiden teröristler şu anda siyasiler

    Misafir: eskiden teröristler ve Ergenekon uzantıları arama yapıp,yol kesip hakkımız gasp ediyordu şimdide parti ayrımı yapmadan söylüyorum hani güzel çiçeklerin ve temiz suyun olduğu yer olan sancak adaklı arası varya o çiçeklerin yanındaki yol neyi gösteriyor acaba,yola yol demek için kaç şahit getirmek lazım bilmiyorum yeter artık burdan siyasilere sesleniyorum Allah rızası için çalmayın çırpmayın yollarımıza bakın ne halde olduğumuz size sırıtacaktır.sayın garip önalan bey yol sıkıntımızı dile getirirseniz adaklı ve sancak halkı olarak seviniriz.barış en güzel kavram halklar arasında barışı istediğim kadar siyasilerinde vicdanlarıyla barışmalarını istiyorum tabii kalmışsa selamlar.... 19 Mayıs 2013 01:23

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ