• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Adaklı’da seçim kulisleri erken başladı

Galip AKENGİN

Galip AKENGİN

E-Posta : haberci12@gmail.com


Türkiye genelinde yerel yöneticilerin belirleneceği seçimlere bir yıl var. Ancak Adaklı ilçemizde şimdiden adaylar arasında yarış başlamış durumda. Bingöl Haberci olarak sayıdan itibaren belli aralıklarla yerel seçimlere yönelik analizler yapacağız. Kıyasıya mücadelenin yaşanacağı Adaklı’da, adaylar kimler olacak?

Anketimiz için son gün, 20 Mart.

Mart 2014'te yapılacak yerel seçimlerle ilgili, seçimlerin nabzını bir yıl boyunca sizlere en sıcak şekilde aktarmış olacağız.

Adaklı ilçesinde 2009 yerel seçimlerinde Saadet Partisinden belediye başkan adayı olan Resul Antlı, Ak Parti adayı Zeki Işık'ı geçerek başkanlık koltuğuna oturdu. Daha sonra Ak Parti’ye geçti ancak il ve ilçe teşkilatıyla olan bağlarının güçlü olmadığı konuşuluyor.

2014 Yerel seçimlere bir yıl kala Adaklı’da aday olacaklar çalışmalara alttan, alttan başladı.

Gazetemizin istihbaratına göre şimdiden 8 aday adayı mevcut. Buna yeni ekleneceklerle beraber bu sayının artacağı söyleniyor. Gazete olarak bu gelişmeler üzerine 20. 02. 2013 tarihinde başlayan ve 20.03 2013 tarihlerinde sonlandıracak bir anket başlatmış bulunuyoruz.

ADAKLI’NIN NÜFUSUNDAN FAZLA OY KULLANILDI

Adaklı ilçesinin nüfusundan fazla oy kullanılmış olması ilçe insanının siyasete olan ilgisini gösterirken, oy kullananların sayısı 11.500’e ulaştı. Adaylar arasındaki çevreleri ve taraftarları arasında internet ve teknoloji yarışmasına dönüşmesi de adayların kendilerini ve eksiklerini göstermeleri açısından önemli bir veri olarak kabul ediliyor.

RESUL ANTLI, SACİT ALMALI İTTİFAKI DEVAM EDECEK Mİ?

Adaklı seçimlerinde Işık’lara karşı son seçimde ittifak kuran Antlı ve Almalı devam edecek mi? Bu soru henüz cevabını bulamazken, mevcut Belediye Başkanı Resul Antlı’nın devam etme niyetinde olduğu, başlattığı işlerinin devamı için bir dönem daha halktan talebi olacağı söylenileniyor.
Diğer taraftan iki dönem başkanlık yapan Sacit Almalı, bir toplantıda “seçimin bittiği günden beri çalışıyorum” diyerek ne kadar istekli olduğunu gösteriyor. Yine bir dönem başkanlık yapan Tekin Işık’ında amcaoğlu Zeki Işık’ın bir önceki seçimde kaybetmesi üzerine alternatif olarak ağabeyi Metin Işık’ı hazırladığı da duymayan yok gibi.

ZEKİ IŞIK BU SEFER TAMAM DİYOR

Bir önceki seçimde büyük umut ve iddiayla seçime Ak Parti’den aday olarak Resul Antlı’ya kaybeden Zeki Işık, Ak Parti’nin yeniden adaylık vermesi durumunda kesin kazanacağını iddia ediyor.

ATİLLA VE ERSİN ALMALI SIRA GENÇLERİN DİYORLAR

Yine iddialı olan Atilla Almalı yıllardır Belediye’deki hizmetleriyle sıranın kendine geldiğini düşünüyor. Diğer rakibi ise yine eski ilçe başkanı Ersin Almalı. Bu ikilinin aynı aileden Sacit Almalı’ya artık önümüzü aç, gençlere yol ver diyecekleri konuşulsa da, ailenin büyüklerinin Sacit Almalı’dan yana karar vereceği konuşuluyor.

Ayhan Aktaş, ankete göre açık ara önde götürürken internet gençliği ile olan ilişkilerinin yanı sıra, Sacit Almalı’ya en büyük rakip olarak görülen Zeki Işık’ın kayınbiraderi üzerine siyasi bir oyun olduğu iddiaları da konuşuluyor.

Ankete göre üçüncü sırada bulunan Zafer Ayazoğlu ve sessiz bir şekilde durumu takip eden Halis Arpacık’ın yakınları da Ak Parti kulislerinde adaylık konusunda çabaları olduğu belirtiliyor.

Genel kanaat, Ak Parti, Zeki Işık veya Sacit Almalı ikilisinden hangisine adaylık verirse, onun kazanacağı şeklinde.

NOT: 20.03.2013 tarihi itibari ile Adaklı il genel meclis üyeleri Vehbi Güzelsoy ile M. Sait Yazıcı’dan memnuniyetin yanı sıra, ‘yeni dönemde kimleri görmek istiyorsunuz?’ anketi başlayacaktır.

 

İzlenme: 1245 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Adaklı siyaseti

    Misafir: Öncelikle içerisinde bulunduğumuz yeni seçim dönemi hepimize hayırlı olsun.Umarım önceden tanıklık yaptığımız kutuplaştırmalara tekrar şahit olmayız.Benim düşüncem; öncelikli hedefin millete hizmet amacı taşıması gerektiğidir.Kimin başkan olacağı elbette önemlidir ama artık Adaklı'ya yeni bir hava katılması gerektiği düşüncesindeyim, saygılarla Saim ANTLI 30 Mart 2013 21:48

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ