• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Göşan’da Su Savaşları

Cafer YURTSEVER

Cafer YURTSEVER

E-Posta : caferyurtsever@gmail.com


Bir duyum üzerine, “Yayla suyu karakola” başlıklı bir yazı yazmıştım geçenlerde. Doğru bir haberdi. Köyde bu haberden haberi olanlar, o sırada köyde tatilini geçiren Aydınlı köyü Karer Derneği‘nin yönetim kurulunda görev yapan bir komşularına, “dönünce siz de derneğin sitesinde bu konuyu işleyin” diye ricada bulunmuşlar. Gelin görün ki, komşu İstanbul’a döndükten sonra kendisine “karerhaber’de böyle bir haber var, gerçek mi?” diye sormuşlar, o da, “aslı astarı yok, böyle bir şey yok” demiş.

Aslı astarı yok denilen sorunu çözmek için bu günlerde toplantı üzerine toplantılar yapılıyor; dilekçe üzerine dilekçeler yazılıyor.

Göşan mezrasında toplantılar yapılıyor. Bir toplantıya Adaklı ilçesinden komutan, köy ihtiyar heyetinden ve bir kaç duyarlı insan katılıyor. Köyün muhtarı ortalıkta yok. Köy muhtarının telefonunu kapatıp, gelişmelerden haberi yokmuş gibi davranıp ormana sığındığı söyleniyor.

Yayla suyu, Dal suyu, irili ufaklı diğer suların kaynağının varlığını askerin kulağına fısıldayan köyün muhtarının ortalıkta görünmemesi ile dernek yöneticisinin yalanlaması arasında bir fark yok aslında.

Burada kişileri sorumlu göstermek kolay yolu seçmek olacaktır. Yazının hemen girişinde “Muhtar ortada yok, dernek yöneticisi haberi yalanmış” ifadelerini kullanmamın amacı, dikkatinizi şuna çekmek içindi:

Su sıkıntısı çeken bir mezranın kaynak suları borulara bağlanacak, yani dere yataklarında çakıl taşları ıslanmayacak bundan böyle.

Çobanları boş verin; serçeler, kertenkeleler, kurbağalar, kelebekler ve hatta eşekler su üzerine hayal kuracak, “bir zamanlar buralarda su vardı” diye.

Su vardı, ya da ıslaktı bu çakıl taşları…

Bundan böyle o çakıl taşları sadece yağmurda ve sadece kar yağdığında ıslanacak.

Bütün mesele bu…

Muhtarın gizlenmesi, dernek yöneticisinin haberi yalanlaması devede kulak kalır bunun yanında.

Olmayan su, bir parmak, haydi iki parmak olsun, o su üzerine koca adamlar kafa patlatıyor, planlar yapıyor; toplanıyor, dilekçeler yazıyor, etüt kararları alıyor, yarın öbür gün de keşif yapacaklar… Ha Yayla suyu, ha Dal suyu, ne fark eder? Başka da kaynak yok zaten…

Siz bütün kaynak sularını borulara hapsederseniz, bu demektir ki, son kozunuzu oynuyorsunuz.

Göşan mezrasında yapılan bu. Öküz çişi kadar akan sular üzerine kafa patlatılıyor bu günlerde.

Birileri karşı duruyor, birileri diretiyor. İki tarafın da çabası boşuna…

Yağmur duası için nefesi güçlü imamlar da çaresiz kalacak eninde sonunda.

Bırakın bütün suları borulara tıksınlar, ne karşı durun, ne de tek söz söyleyin. Bir kaç yıla kalmaz dağların ötesinde su arayan insanları göreceksiniz. Önde köyün muhtarı, arkasında devlet erkânı…

Asker o sulara ortak olacaktır. Biz, siz ne kadar karşı dursak da sonuç değişmeyecektir. Trilyonlarca paranın döküldüğü o tepeye mutlaka bir yerlerden su akıtılacaktır. Şimdilik ilk akla gelen mezranın su kaynaklarıdır. Köyün muhtarı peşinen rıza göstermiştir. Su kaynakları sınırlıdır. Topu topu üç beş göze. Asker suyu güvenlik nedenleriyle ayrı bir boru hattı ile götürmeyecektir. Asker köyün ortak su şebekesini kullanacaktır.

Ortak şebeke kullanımı Göşanlıların yararına bile sayılabilir. Hatta Göşanlılar ilk kez damlamayan akan su ile tanışacaklar. Su musluklardan akacak, ama kaynaklar kurutulduğu için serçeler uçmayacak, çobanlar hayvanlarına içirecek suyu bulmayacak…

Köyün muhtarı yayla ormanlarında saklanacağına, keşke rehber olup Karacehennem ormanlarında bir su kaynağını gösterseydi; dernek yöneticisi de haberi yalanlayacağına, keşke; “dernek olarak elimizden gelecek bir şey var mı?”diye sorsaydı arkadaşlarına.

 

İzlenme: 1552 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR