• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

“Referandum Seçimi Adil Bir Şekilde Yapılmadı”

referandum-secimi-adil-bir-sekilde-yapilmadi

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, 16 Nisan’da yapılan referandum seçiminin adil bir şekilde yapılmadığını iddia ederek, “Mersin’de oturan bir vatandaş, Bingöl’de benim yerime oy kullanılmış diyor. Ben mersindeyim” dedi.
18 Nisan 2017 Salı 13:57

 DP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, ‘Cumhurbaşkanlığı sisteminin değişikliği’ 16 Nisan’da yapılan referandumun hiçbir şekilde meşru olmadığını belirterek, “ Referandum sonuçlarının meşrutiyeti konusunda birçok tartışma olacaktır. Hepimizin bildiği üzere adil bir referandum olmadı. Hükümet bile adil bir referandum olduğunu söyleyemiyor. Malumunuz OHAL koşulları altında girdik bu referanduma. 9 aydır çok şiddetli bir saldırı dalgası ile karşı karşıyayız. 5 Bin’den fazla HDP’li, DBP’li siyasetçimiz cezaevlerinde. Medya üzerinden HDP’ye yönelik çok ciddi ambargo uyguladılar. Bütün bunlar Uluslar arası gözlemcilerin raporlarına kaydedilmiş durumdadır ve bütün bu zorbalık ve saldırganlığa rağmen, iktidarın aldığı ‘Evet’ oyu yüzde 51’dir buda şaibelerle dolu bir referandum sonucudur. Diğer siyasi partiler ve HDP’de itirazlar devam ediyor ne kadar sonucu değiştirir bunu bilmiyoruz ama ortaya çıkan şöyle bir söz konusu; Devletin bütün imkanlarını kullanarak, kaynaklarını, Valiler, İmamlar ve devletin bütün bürokrasisi ile çok güçlü bir kampanya yürüterek yüzde 51 almışlarsa bunu kesinlikle bir zafer olarak görmesinler” dedi.

“HUKUKSUZ UYGULAMALAR YAPILDI”

Özsoy, seçimde binlerce hukuksuz uygulamanın yapıldığını, Mersin’de olan bir vatandaşın oyunun Bingöl’de kullanıldığını iddia ederek, “Yüzde 51’in oyuyla kimse Erdoğan’a bu ülkeyi yeniden dizayn etme hakkı vermemiştir. HDP olarak da bu seçimin bizim açımızdan bir meşrutiyeti söz konusu değildir zaten yakın zamanda da uluslar arası gözlemcilerde görüşlerini paylaşacaklardır. Binlerce hukuksuz uygulama ile böyle bir sonuç ortaya çıktı. Bingöl’de bazı bölgelerde blok oylar çok fazla kullanılmış. Oy sayısı 340, Evet 340, Hayır 0. Belli ki birçok yerde bu tür sonuçlar geliyor. Güvenlik nedeniyle bazı sandıklarımıza müşahit gönderemedik zaten. Mersin’de oturan bir vatandaş, Bingöl’de benim yerime oy kullanılmış diyor. Ben mersindeyim. Yüzlerce oy kullanılmış orada değiller köy zaten yıkılmış durumda, o köyün 35-40 tane oyu var ama köyden 130’dan fazla oy çıkmış. Nasıl olmuş nasıl çıkmış kimse bilmiyor. Bunların yakından takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi. 


Haber okunma sayısı: 735

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1089 hit, 370 ziyaretçi, 409 ziyaret
Bu ay:
5374 hit, 2203 ziyaretçi, 2656 ziyaret
Toplam:
765980 hit, 241659 ziyaretçi, 335642 ziyaret