• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
YILMAZ GÜNDÜZ

'Geniş Kapsamlı Bir İmar Planı Yapılmalıdır'

genis-kapsamli-bir-imar-plani-yapilmalidir

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı, partisinin kent ile ilgili hazırladığı raporu gazetelerle paylaştı. Tasalı, “ilimizin geleceği için geniş kapsamlı bir imar planı yapılmalıdır” dedi.
25 Mart 2018 Pazar 23:25

 

Bingöl'ün büyüdükçe sorunlarının da arttığına dikkat çeken Tasalı, imar, trafik, deprem riski başta olmak üzere birçok sorununun olduğunu söyledi.  

Tasalı, "Bingöl 1936 yılında il oldu, her yönüyle büyümesi ve gelişmesi gereken bu genç şehir, bölgedeki 40 yıllık şiddetin de etkisiyle bir türlü bir köy görünümünden kurtulamadı. Bu sürecin etkisiyle köylerden şehir merkezine yoğun göç yaşanmış ve şehir merkezinin nüfusu bugün itibariyle 110 bini aşmıştır. Şehir büyüdükçe kentleşme başta olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getirmiştir." dedi.

Tasalı, "İlimizin birinci derece deprem kuşağında bulunması, mevcut yapıların dayanıksız, eskimiş ve yıpranmış olması, nüfus artışıyla beraber konutların yetersiz kalışı, emlak fiyatlarını, dükkân ve mesken kiralarını artırmıştır. Bu durum şehirde hayat pahalılığına neden olmaktadır. "ifadelerini kullandı.Şehir merkezinde açık ve kapalı otoparkın olmayışı trafik sorunu artırdığını söyleyen Tasalı, "Trafikteki araç sayısının her geçen gün artması, mevcut yolların yetersizliği ve kalitesizliğinden dolayı şehir merkezinde trafik içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Araç oto parklarının, çocuk oyun parklarının, yeşil alanların, yürüyüş parkurlarının yetersizliği; ticari alan darlığı, konut yetersizliği ile benzer ihtiyaçları çoğalmış, bu ihtiyaçların ivedilikle giderilmesi için Bingöl'de geniş kapsamlı bir imar revizyon planı gereklidir." şeklinde konuştu.

"Hibe ve bağış adı altında rüşvet ve yolsuzlukların önünü açmıştır"

2015 yılından bugüne kadar geçen süre içinde "Revizyon İmar Planında" gelecekte bazı sorunların ortaya çıkacağı öngörülemediğini söyleyen Tasalı, şunları söyledi:

"İmar planında kimi değişiklikler sıklıkla yapılmıştır. Sık sık yapılan bu değişikliklerle kimi şahıslara haksız kazanç ve rant sağladığı iddia edilmektedir. Sık sık imar planı tadilatı yapmak da başka bir usulsüzlük biçimi, izlenimini vermektedir. Özellikle belediye mücavir alanı içinde bulunan 'kamuya, hazineye ait, yeşil ve park alanı olarak ayrılmış bazı yerlerin, yerleşim alanların yanında ek olarak ticari alanların yapılmasına izin verilmesi söz konusu iddiaları güçlendirmektedir. Kişiye özel Belediye Meclisinden karar çıkarma, kaçak yapı ve yer işgallerin artmasına neden olmuştur. Hibe ve bağış adı altında rüşvet ve yolsuzlukların önünü açmıştır."

"Çok katlı binalar deprem bölgesi kuşağında olan ilimizde ilerisi için risk taşımaktadır"

"Söz konusu imar planında 5 kata kadar inşaatlar yapılabilir denilmektedir." diyen Tasalı, "Şehirde yaptığımız analiz ve gözlemlerde kimi yapılarda 6-9 arası kata kadar binaların yapıldığı tespit edilmiştir. Bu çok katlı binalar, birinci derece deprem bölgesi kuşağında olan ilimizde ilerisi için risk taşımaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında Kültür Mahallesi'nde 14 kat bina yapımına izin verilmemelidir." şeklinde konuştu.

"Tarım arazileri imara açılarak bahçe ürünleri yetiştiriciliğine ciddi darbe vurulmuş"

Tarım arazilerinin imara açıldığını söyleyen Tasalı, "Özellikle İnalı Mahallesi'ndeki tarım arazilerini imara açılarak, kat karşılığında yap-sat yapanlara verilmiş, şehirdeki tarım ve bahçe ürünleri yetiştiriciliğine ciddi darbe vurulmuştur. Şehir adeta betonlaştırılmıştır. Zaten çok az olan üretimi bitirilmiş, halk arasında tembelliğe ve işsizliğe neden olmuştur." ifadelerini kullandı.

Merkez Kültür Mahallesi'ndeki eski deprem konutları kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldığını anımsatan Tasalı, "Yıkılan binaların molozları hâlâ duruyor, temizlenmedi. Hak sahipleri evlerini terk ettiler, bize ulaşan bilgilere göre, birçoğuna kira yardımı yapılmıyor. Üzerinden 2 yıl geçtiği halde buradaki muamma devam ediyor. Hak sahipleri yetkililerden tatmin edici açıklama bekliyor. Ancak vurdumduymazlık devam ediyor." diye konuştu.

"Şehirde inşaat ruhsatları için belli bir standart yok"

Şehirde inşaat ruhsatları için belli bir standarttın olmadığını ifade eden Tasalı, "Kişiye özel, keyfilik burada da icra edilmektedir. Yeni inşa edilen yerleşim yerlerini ve yapılarını incelediğimizde bazı binaların ana caddeye yakın inşa edildiğini, kaldırım paylarının kısıldığı, yine aynı yerde yan yan inşa edilen bir başka binanın inşaatı ise 2-3 metre geriye çekildiğini, bu durum özellikle ana cadde üzerinde ve ticari alan ruhsatı verilen parsellerde görülmektedir. Burada hak, adalet yasa ve hukuk göz ardı edilmiştir. Gelişigüzel, keyfi, kişiye özel verilen yapı ruhsatları neticesinde yeni yapılaşmada çarpık bir kentleşme ortaya çıkmıştır. Binalar bir birine çok yakın iç içe inşa edilmiştir. Allah muhafaza ileride meydana gelecek bir depremde, afette çok vahim sonuçlarla karşılaşmış olacağız." dedi.

"Bingöl 'beton şehir' görünümüne adeta bürünmüştür"

"1 Mayıs 2003 depreminden sonra yeniden inşa edilen Bingöl gelişi güzel, düzensiz, plansız, çarpık bir 'beton şehir' görünümüne adeta bürünmüştür." diyen Tasalı şunları kaydetti:

 "Zira şehir imar planı yeniden hazırlanırken ve sahada icra edilirken mimarlar, mühendisler ve ilgili taraflardan destek ve görüş alınmamıştır. Belediye yönetimi bu hususta danışma ilkesini baypas etmiştir. Kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınmış bulunan Kültür Mahallesi ile eski Bingöl ve Elmalı Konutları için mutlaka ilgili tarafların görüşünü alarak insanı, çevreyi merkeze alarak makul bir proje hazırlayarak inşa etmelidir."

İmar nedeniyle evler yapılamıyor 

Eski Bingöl, Simani Mahallesi Elma Konutları yapı ve imar sorunlarından dolayı yıkılmış, dökülmüş eski evlerini yeniden yapmak için kimi engellerle karşılaşmaktalar, bu bölgelerde onlarca aile yapı ve imar izni alamadıkları için mağdur edildiğini aktaran Tasalı, "Belediye meclisi hakkaniyete uygun bu aileler için bir meclis kararı alarak mağduriyetlerini giderebilir." dedi.

Tasalı son olarak, "Bizler HÜDA PAR olarak bu şehirde yaşayan herkesin, şehir inşa edilirken duyarlı olmasını, yetkililerin daha çok hassasiyet göstermesini istiyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

 


Haber okunma sayısı: 1235

ZİYA BUYANKARA  - MHP


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER