• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Buyankara: İttifak Ahlakına Bağlı Kalmadılar

buyankara-ittifak-ahlakina-bagli-kalmadilar

Milliyetçi Hareket Partisi, Bingöl Belediye Başkan adayı M. Ziya Buyankara seçim sonrası yaptığı açıklamada, “Ak Parti Bingöl yetkilileri, Sosyal Yardımlaşma Vakfından vatandaşlara verilen yaşlı aylığı, yetim aylığı, engelli aylığı gibi yardımları bir baskı aracı olarak kullanarak, ‘siz bize oy vermezseniz yardımlarınızı keseriz’ dediler. Oysa bu yardımlar kanuni haklarıdır. Devletin yapmış olduğu yardımlardır. Ama bu seçimde tamamen taraflı, yanlı, Cumhur İttifakı ahlakına bağlı kalmaksızın bir siyaset izlediler” dedi.
07 Nisan 2019 Pazar 21:23

 

“KARŞIMIZDA DEVLETİN GÜCÜNÜ KULLANDILAR”

Ak Partinin seçim süreci boyunca devletin gücünü kullandığını ifade eden Buyankara, “Eşit şartlarda seçime gireceğimizi düşündük ama öyle olmadı. Ak Parti tamamen devletin gücünü kullandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın gücünü kullandı. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının gücünü kullandı. Sosyal yardımları kullanırken de sanki Ak Parti’nin yardımlarıymış gibi millete lanse edildi. ‘Eğer bize oylarınızı vermezseniz, yardımlarınızı keseriz’ dili kullandılar. Yetmedi, ‘siz MHP’ye oy verirseniz HDP gelir’ yalanını ortaya attılar. HDP’yi korkutucu bir yapı olarak öne sürdüler. Ben inanıyorum ki bunların bu tehdit algısı olmasaydı, aldığımız oyun iki kadar dan daha fazla oy alırdık ki zaten biz seçimi kazanacağımıza inanıyorduk. Onun için biz eşit şartlarda seçime girmedik. Ama biz kendi gücümüzle seçime girdik. Bizzat 13 bin 200 kapıyı ben çaldım. Gençlik kollarımız, kadın kollarımız, partili arkadaşlarımız kapı kapı dolaştı. Projelerimizi, fikirlerimizi, bilgilerimizi, dürüstlüğümüzü anlattık. Evet, seçim kazanılabilir. Bir başka parti de kazanabilir. Ama Bingöl’ün hizmete ihtiyacı var. Ben bu hizmet için taliptim. Fakat sonuç bugün böyle oldu. Bingöl için hayırlısı olsun.

“İTTİFAK AHLAKINI BOZDULAR”Ak Partinin ittifak ahlakına uygun hareket etmediğini söyleyen Buyankara, “Ak Parti tamamen kendi sacının ayağının altına ateşi çekti. Devletin bütün gücünü kendi yönünde kullandı. Eğer bir ittifak varsa, bugün sayın Devlet Bahçeli bu hükümete destek veriyorsa, Türkiye’nin bekası için, geleceğin bekası için destek veriyor. Ülke hükümetsiz kalmasın diye, ülke başsız kalmasın diye destek veriyor. Ama bunlarda bu ahlak kalmadı. Biz ittifak ahlakına bağlı kaldık. Rakiplerimizin hiçbirine, HDP’liye de Ak Partiliye de hiçbir rakibimize çamur atmadık. Düzgün bir politika izledik. Vatandaşa projelerimizi anlattık. Eğer bu cumhur ittifakı doğru devam etseydi. Doğru çalıştığına inansaydık, Adana gerçeği gözlerimizin önünde, Mersin gerçeği gözlerimizin önünde, Iğdır gerçeği gözlerimizin önünde. Bingöl’de de zaten bir Cumhur İttifakı olmadığı için ayrı ayrı seçime girmiştik. Ama buna rağmen onların bütün bu özeline rağmen ‘bunların oyları az, bunlar seçim alamazlar, bunlara verdiğiniz her oy HDP’ye sayılır. Bunlar oy alırsa aradan HDP seçilir.’ HDP’yi tamamen hedefe koydular. Ve bizi de oy gelmesin diye onun sırtından oy toplamaya başladılar. Kendileri vatandaşın gözünde artık sevgi ve kredilerini yitirmiş durumdalar. Vatandaş artık Ak Partiye sevgi gözüyle bakmıyor. Daha önceki seçimlerde ben de oy vermiştim. 24 Haziran’da Cumhur İttifakına oy vermiştim. Sayın Cumhurbaşkanım yarın aday olsa yine oy veririm. Ama bunların yaptığı şey tamamen yanlış ve haksız davranışlardır. Vatandaşı da yanlış yönlendirdiler. Düşünebiliyor musunuz Bakanlık yapmış Sayın Cevdet Yılmaz çıkmış diyor ki; ‘Birisi çıkmış projelerim var diyor. Projeleri hangi parayla yapacakmış? Nasıl yapacakmış? Devletin gücü mü var arkasında?’ Biz devlete güç veren bir partiyiz. Bizi küçümsüyor. Biz projeleri yaparken her belediyenin kendi geliri var. Bu gelir de devletin parası. O projeleri de devletin parasıyla yapacaktık. Eğer biz seçilseydik o projeleri muhakkak gerçekleştirir ve hizmeti esas alarak Bingöl’e hizmet yapardık. Ama şimdi Bingöl’ü paylaşmaya başladılar. Şimdiden bir takım yerlerde rant kazanmak için konteynerlar yerleştirmeye başladılar. Artık Bingöl’e Allah yardım etsin” ifadelerini kullandı.

“GÜVENLİK BİRİMLERİMİZE BASKI YAPILDI”

Gönlü MHP’den yana olan Güvenlik birimlerimize tepeden inme İç İşleri Bakanlığı tarafından baskı yapılıyor. Ve o güvenlik birimlerimiz de yanlış yönlendiriliyor. Siz MHP’ye oy verirseniz, HDP gelir diye korkutmak suretiyle vatandaşlara baskı yapıldı. Düşünün sosyal yardımlaşmadan vatandaşlara verilen yaşlı aylığı, yetim aylığı, engelli aylığı gibi yardımları bir baskı aracı olarak kullanarak, ‘siz bize oy vermezseniz yardımlarınızı keseriz’ diyorlar. Oysa bu yardımlar kanuni haklardır. Devletin yapmış olduğu yardımlardır. Ama bu seçimde tamamen taraflı, yanlı, Cumhur İttifakı Ahlakına bağlı kalmaksızın bir siyaset izlediler.

“PROJELERİMİZİ BİNGÖL İÇİN VERMEYE HAZIRIZ”

Yaptıkları projelerin kendilerinden talep edilmesi halinde hiç çekinmeden vereceklerini söyleyen Buyankara, “Projeler bizim değil Bingöl’ün projeleridir. Keşke bizden talep etseler de biz de projelerimizi versek. Projelerimizin hepsinin fizibilite raporları, maliyet hesaplamaları yapılmıştır. Her şeyiyle hazır durumdadır. Ama bunların proje mroje yapma derdi yok. Memlekete hizmet etme derdi yok. Bazı menfaat odaklarına söz vermişler. Bütün bürokratları yardıma çağırdılar. Bütün müteahhitleri, bütün zenginleri yardıma çağırmışlar. Bütün zenginler tarafından Ak Partililere oy gelsin diye yemekler düzenlendi. Bizim müteahhidimiz de yok. Bizim zenginimiz de yok. Bizim bürokratımız da yoktu. Ama bizi seven halkımız vardı. Halkımız bize içinden gelerek oy verdi. Ben oy veren- vermeyen tüm halkımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZDAN HELALLİK İSTEDİK”

Esnaf ziyaretleri yaptıklarını kaydeden Buyankara, “Biz seçim sürecinde vatandaşlarımızı rahatsız ettik. Kapılarını çaldık. Araçlarımızdan yüksek sesle müzikler çaldık. Vatandaşı oy vermeye davet ettik. Zaman zaman yollarını kapattık, şimdi tek tek onları ziyaret edip helallik istiyoruz. Oy verenlere vermeyenlere teşekkür ediyoruz. Bizi güler yüzle karşılıyorlar. Üzülenler oluyor. Oy vermediği için mahcubiyet duyanlar oy oluyor. Keşke size oy verseydik diyenler oluyor. Bu kadar oy alacağınızı tahmin etseydik, oyumuzu verirdik diyenler oluyor. Bingöl halkı kendisine hizmet edeni seven tanıyan bir halktır” dedi.

“ENCÜMENLERİMİZ MECLİS’TE DİK DURACAKLAR”

MHP Encümenlerinin Meclis’te dik duracaklarını söyleyen Buyankara, “Encümenlerimiz Bingöl’ün faydasına olacağına inandıkları her hizmete destek olacakları gibi, bireysel rantlara karşı da imza atmayacaklardır. Orada dik duracaklar. Ben inanıyorum ki MHP’nin encümenleri inançlıdır. Dürüstler ve kararlı olacaklardır. Faydalı icraatlara destek verecekler. Olumsuz iddialara da ret oyu verecekler. Projeler sunacaklar. Belediye Başkanını çalıştıracaklar. Çok güzel hizmetler sunacaklar. Yedisu ilçemizde de MHP Belediyeciliğini herkese göstereceğiz. Orada da başarılı olacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 


Haber okunma sayısı: 8269Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ