• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Bingöllü Berivan Almanya’da milletvekili oldu

bingollu-berivan-almanyada-milletvekili-oldu

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya parlamento seçimlerinde, dört Türkiye kökenli milletvekili parlamentoya girdi. Yeşiller Partisinden aday olan Bingöllü Berivan Aymaz, parlamentoya da girmeyi başaran listedeydi.
16 Mayıs 2017 Salı 01:59

Hristiyan Demokratlar Birliği'nin (CDU) adayı olan daha önce de mecliste milletvekili olan Serap Güler bu kez seçilemezken, SPD iki olan Türkiye kökenli milletvekili sayısını üçe çıkardı, Yeşiller ise bir Türkiye kökenli vekil çıkardı.

SPD milletvekilleri Serdar Yüksel ile İbrahim Yetim yeniden seçilmeyi başarırken, aynı partiden Volkan Baran da ilk kez meclise girdi.

Daha önce Köln’ün Mülhem ilçesinin ilk Kürt belediye başkanlığı unvanını alan Bingöllü Berivan Aymaz, Yeşiller'den aday olup Meclise ilk kez girmeyi başardı. Berivan Aymaz partisinin elde ettiği seçim sonucunu şöyle değerlendirdi:

"Parti açısından çok ciddi bir kaybımız oldu. Daha önceki seçimlerde %11.3 oranında oy almışken bu seçimlerde % 6.4 gibi bir oy oranıyla meclise girdik. Toplam milletvekili sayımız 14, ben 13. kişi ve yeni bir sima olarak girdim. Yeşiller açısından riskli bir seçim süreci yaşadığımızın farkındaydık. Sağ popülizmin güvenlik sorunları ve mülteci krizi gibi sebeplerle ön plana çıktığı bir dönemdi. Yeşiller kendi perspektifleri ile öne çıkamadılar. Ayrıca iktidarda olduğumuz süre boyunca başarıyla yaptığımız işleri de kamuoyuna iyi duyuramadık. Bugünden itibaren eksikliklerimizin neler olduğunu kendi içimizde de tartışmaya başlayacağız. Önümüzde genel seçimler var, bu eksiklikleri gidermemiz çok önemli. Kuzey Ren Vestfalya eyaleti meclisinde bize muhalefet görevi düştü. Bu görevi de çok önemsiyoruz. Özellikle sağ popülizmin yükseldiği bir dönemde muhalefeti çok iyi yapmak gerektiğini düşünüyoruz."


Haber okunma sayısı: 3358

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1088 hit, 369 ziyaretçi, 408 ziyaret
Bu ay:
5373 hit, 2202 ziyaretçi, 2655 ziyaret
Toplam:
765979 hit, 241658 ziyaretçi, 335641 ziyaret