• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Bazencir: “Kentsel Dönüşüm toplum yararına yapılmalıdır”

bazencir-kentsel-donusum-toplum-yararina-yapilmalidir

CHP İl Başkanı Ahmet Bazencir, son günlerdeki depremler hakkındaki açıklamasında, “kent sınırları içinde bulunan ömrünü tamamlamış binalar tespit edilmeli gereken neyse yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm rant için değil toplumun yararına değerlendirilirse bir anlam ifade eder” dedi.
19 Kasım 2017 Pazar 23:06

 

 

 

  

CHP İl Başkanı Ahmet Bazencir, son günlerdeki depremler hakkındaki açıklamasında, “kent sınırları içinde bulunan ömrünü tamamlamış binalar tespit edilmeli gereken neyse yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm rant için değil toplumun yararına değerlendirilirse bir anlam ifade eder” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bingöl İl Başkanı Ahmet Bazencir, son günlerde yaşanan deprem olayları hakkında açıklamalarda bulundu. Bazencir, “Öncelikle sınırımıza çok yakın bir bölgede gerçekleşen deprem sonucunda hayatını kaybeden insanlara Allahtan rahmet yakınlarına dayanma gücü diliyorum. Umarım en kısa sürede yaralar sarılır. Artık diyebiliyor ‘ki deprem değil ihmal öldürür, bu nedenle her an için deprem gerçeğiyle yüzleşme ihtimalini düşünmek zorundayız. Millet olarak çok acılar yaşadık, Adapazarı, Düzce, Bingöl, Erzincan, Varto. Diyarbakır ve Türkiye’de yaşanan depremlerde binlerce insan hayatını kaybetti, binlercesi evsiz kaldı, eşini arkadaşını kaybetti, bunlardan ders aldık mı ders almadığımızı maalesef başka bir deprem gerçekleşince anlıyoruz. Aradan zaman geçti elbette yapı teknikleri değişmiş ve daha sağlam hale getirilmiştir, ama madem deprem bölgesinde yaşıyoruz depreme hazır mıyız değimliyiz? Bunun alt yapısının mutlaka kontrol edilmesi gerekir” dedi.

“BİNGÖL’DE ZEMİN ETÜDLERİ NASIL YAPILIYOR?”

Bazencir, açıklamasında şunları söyledi:

“Deprem için alınması gereken en büyük önlem yapı sağlamlığıdır. Bunun yanında zemin etütlerinin de sağlam yapılması önem arz ediyor. Bu kontrollerin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda endişelerimiz var. Bingöl’de bu kontroller nasıl yapılıyor ve kimler tarafından yapılıyor fenne uygun kontroller yapılıyor mu? Bingöl birinci deprem fayı üzerinde özellikle dikkatli olmamız gerekiyor, o halde depremle yaşamasını öğrenmek zorundayız. Ayrıca kent sınırları içinde bulunan ömrünü tamamlamış binalar tespit edilmeli gereken neyse yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm rant için değil toplumun yararına değerlendirilirse bir anlam ifade eder. Okullarda deprem ve diğer doğal afetlere dönük eğitiminde yeterli derecede verilmediğini biliyorum, doğal afet eğitimi komşular alışverişte görsün diye değil ‘de adam akıllı her kesime verilmeli.”

 


Haber okunma sayısı: 1296

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ