Aydemir, Solhan Deprem konutlarını meclise taşıdı

aydemir-solhan-deprem-konutlarini-meclise-tasidi

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Solhan’ın Yeşilova Mahallesinde 1995 yılında yapılan afet konutlarının tapularının çıkarılmadığı iddialarının olduğunu belirterek, konu ile ilgili meclise soru önergesi verdi.
15 Şubat 2021 Pazartesi 13:55


 

 HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Solhan İlçesi sorunları ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına soru önergesi verdi.

 

Aydemir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise sunduğu önergede, “Bingöl’ün Solhan İlçesi Yeşilova Mahallesinde 1995 yılında yapılan afet konutlarının tapularının halen çıkarılmadığı ve hak sahiplerine verilmediği iddia edilmektedir. Hak sahiplerinin defalarca dilekçelerle müracaat etmelerine rağmen henüz somut bir adım atılmamıştır.

Bu bağlamda; 1995 yılında yapılan konutların tapularının verilmemesinin bir gerekçesi var mıdır? Tapular hak sahiplerine verilecek mi?” diye sordu.

ÇOCUK PARKI TALEBİ

Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise sunduğu önergede ise, vatandaşların çocuk oyun alanları taleplerini dile getirdi. Aydemir, “Solhan ilçesinde bulunan; Yeşilova, Boğlan, Yenimahalle ve Halimepınar Mahallelerinde yaşayan yurttaşlarımızın ortak talepleri olan çocuk oyun parkları, çocuk oyun alanlarının belediye tarafından programa alınmadığı ifade edilmektedir. Bu mahallelerin oyun parklarına ihtiyaç duydukları yine talepler arasında yer almaktadır. Ayrıca Halimepınar Mahallesi yamacında bulunan kayalıkların ciddi can güvenliği tehdidi oluşturulduğu dile getirilmektedir. Önlem alınmaması durumunda yaralanma ve can kayıplarına sebebiyet verebilir.

Bu bağlamda; bahsi geçen mahalleler ile ilgili Belediyenin çocuk parkı projesi var mıdır? Halimepınar Mahallesinde bulunan yamacın üzerindeki kayalıkların yarattığı tehlikeli durum gündeme alınıp önlem alınacak mı?” ifadelerine yer verdi.

ŞEHİRLERARASI YOLDA ÖNLEM ALINMALI

Aydemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise sunduğu önergede ise, şu ifadelere yer verdi: “Solhan İlçesinde bulunan Boğlan Mahallesinde, şehirlerarası yolun bu mahalleden geçiyor olması büyük sorun haline gelmiştir. Yolun trafik kazalarına ve hayvanların ölümlerine sebebiyet verdiği iddiasında bulunan mahalle sakinleri bakanlığınız tarafından bir çözüm beklemektedir. Yine Yenimahalle ve tüm ilçenin ciddi sorunlarından olan internet altyapısı ve kazılan yerlerin onarımı konusundaki çözümsüzlükler devam etmektedir. İnternet altyapısı olmadığı için eğitimden maruz kalan öğrenciler, eğitim mağduriyeti yaşamaktadırlar.

Bu bağlamda; Bakanlığınızın, Boğlan Mahallesin de bulunan ve güvenli olmayan yol ile ilgili bir çalışması olacak mı? İnternet altyapısı olmayan mahalleler ile ilgili bir çalışmanız olacak mı?”

 


Haber okunma sayısı: 1556

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ