• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Aybek, HDP İstanbul 1. Bölgeden aday adaylığını açıkladı

aybek-hdp-istanbul-1-bolgeden-aday-adayligini-acikladi

İstanbul'da faaliyet yürüten Bingöl Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Aybek, İstanbul 1. Bölgeden HDP Milletvekili aday adaylığı için Bingöl’de müracaatta bulundu.
09 Mayıs 2018 Çarşamba 01:21

 


   

Aslen Bingöllü olan Türkiye’nin en kapsamlı dernekleri federasyonu olan Bingöl Dernekler Federasyonu Başkanlığı görevini yürüten İbrahim Aybek, 24 Haziran’da yapılacak Milletvekili seçimi için İstanbul 1. Bölgeden aday adayı olacağını açıkladı.  Aday adaylığı için HDP Bingöl İl Başkanlığına müracaata bulunan Aybek, burada yaptığı açıklamada, “Bingöl’ün ilk makine mühendisi unvanına sahibim. Benden önce makine mühendisi mezunu olan yok. İstanbul’dan ciddi bir oy oranına ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu son gelişen olaylar ve tutuklamalar, eş genel başkanımızın rehin tutulmasından dolayı bayağı bir öfke var. İnsanlar geri dönüş yapıyor. Ve kendi mecrasına dönüyor. Salahattin başkanımız cumhurbaşkanlığı seçiminde İstanbul’dan 1 milyonun üzerinde oy almıştı. Bu sefer bunun altını çizerek söylüyorum 2 milyondan aşağı oy çıkmayacak İstanbul’dan inşallah. Bunu hedefliyoruz. Benim aday adaylığım benden kaynaklanmıyor, İstanbul’daki sivil toplum örgütlerinin baskısıyla ben bu akşam karar verdim ve müracaatımı yaptım.” dedi.

DERNEK ÇALIŞMALARI

Öte yandan 1994-1996 yılları arasında İstanbul’da ikamet eden Bingöllülerce hemşeri dayanışması amacıyla kurulan Bingöl ili ve ilçeleri Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneğinde Başkan Yardımcılığı ve 1996-1998 yıllan arasında Demek Başkanlığı görevini yürüttüğünü belirten Aybek, “ 2007 yılında Türkiye’nin farklı illerinde Bingöl adına kurulan il derneklerini tek çatı alımda birleştirme fikrinin bir ürünü olarak ortaya çıkan Bingöl Dernekler Federasyonu'nun kuruluş çalışmalarını yürüttüm. Bingöl Demekler Federasyonu’nun kuruluşundan bu yana Genel Başkanlığını yürütüyorum.  Yine 2017 yılında kurulan Anadolu Konfederasyonlarının 2. Başkanı olarak görev yaptım, dernek çalışmalarında uzun yıllar aktif olarak rol aldım.  Bingöl’deki birçok yatırımında öncülüğünü yaparak, katkıda bulundum.”

BİNGÖL’DE Kİ YATIRIM VE ÇALIŞMALAR

Aybek, Bingöl’deki bazı yatırımlara ve çalışmalara ilişkin  şu bilgileri verdi: “Bingöl’de Sancak Beldesine bağlı Buban Köyü (Oğuldere) Halk Evi ve Kiselek Dere Islahı, Yamaç ve Çaytepe Göletti, Karlıova Toklayan Köyü Lavaşan Göleti, Yayladere İlçesi Belediye Başkanlığı talebi üzerine 2 adet taşkın koruma yapılması ve termal suyun ıslahı, 168 kilometrelik Göynük Çayı'nın tamamının ıslah projesi kapsamına alınarak çalışmalara devam edilmesi, Dik Köyü Camisi'ne 800 metrekarelik halı ve Solhan Camisi'ne kubbe malzemesinin tamamının temini, Barış Süreci'nde Anadolu Konfederasyonuna bağlı çeşitli İllere gidilerek katkı sağlanması. Bu konuda çeşitli zamanlarda basın açıklaması yapılması, Bingöl Dernekler Federasyonunca diğer illerde bulunan derneklerin toplantı ve kongrelerine katılım sağlanması, Kiğı Sabırtaşı Köyü'ne gidilerek buradaki termal kaynak suyunun tespitinin yapılarak projelendirme çalışmaları yapılmasını gerçekleştirdik.”

“İSTANBUL’DAN 158 BİN BİNGÖLLÜ İKAMET EDİYOR”

İstanbul’da 158 bin Bingöllünün ikamet ettiğine dikkat çeken Aybek, yapılan kamuoyu çalışması üzerine HDP’den aday adaylığı kararını aldığını söyledi.

İBRAHİM AYBEK KİMDİR?

1948 Bingöl doğumlu olan İbrahim Aybek, 1969 yılında Bingöl Teknik Liseden mezun oldu, 1970-1975 yılları arasında Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Makine Mühendisliğinden mezun oldu. 1975-1976 yıllarında Karayolları 9. Bölge Diyarbakır Şantiye Şefliği Arazi Mühendisliği görevini yürüttü.

Daha sonra sırasıyla, 1977-1979 yılları arasında Beykoz Deri Kundura fabrikası Makine Enerji Mühendisi, 1980-1981 yılları arasında Devlet Su İşlen Elazığ 9. Bölge Müdürlüğü Makine Mühendisi, 1981-1989 yılları arasında Devlet Su işleri İstanbul 14. Bölge Müdürlüğü Arazi Kontrol Mühendisi, 1989-1991 yılları arasında Devlet Su İşlen 9.Bölge Müdürlüğü-Bingöl 94. Şube Müdürlüğü Makine-ikmal Mühendisi, 1991-1993 yılları arasında Devlet Su İşlen Kayseri 12. Bölge Müdürlüğü Makine-İkmal Mühendisi, 1997-2000 yılları arasında Devlet Su İşleri İstanbul 14.Bölge Müdürlüğü Yeşilçay Proje Kontrol Mühendisi ve 2000-2011 yılları arasında da Devlet Su İşleri İstanbul 14. Bölge Müdürlüğü 14.Bölge Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Aybek, evli ve Zazaca, Kurmanca ve orta seviyede İngilizce biliyor.


Haber okunma sayısı: 2124Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ