• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
YILMAZ GÜNDÜZ

Yılmaz’dan Bitcoin uyarısı

-yilmazdan-bitcoin-uyarisi

AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bitcoin gibi kripto paraların şu an itibarıyla güven vermediğini belirterek, "Bilişim ile birlikte, devlet otoritesi veya herhangi bir otorite olmadan da birtakım paraların üretildiğini görüyorsunuz. Bunlar şu an itibarıyla güven vermeyen paralar. Vatandaşlarımızı bunlara karşı uyarıyoruz. Bu konularda vatandaşları zarara sokacak işlere girilmemesi gerekiyor" dedi.
01 Ocak 2018 Pazartesi 18:01

 

2017 YILI DEEĞERLENDİRMELERİ

Bingöl'de gündeme ilişkin basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin 2017'de dünyada üst sırada bir büyüme performansı gösterdiğini söyledi. Yılmaz, geçen yılın en önemli gelişmelerinden birinin Anayasa değişikliği olduğu ifade ederek, "Her zaman bu değişimler yaşanmıyor. Türkiye, 2017'de halkın iradesi ile yönetim sisteminde çok önemli bir değişikliğe onay verdi. Şu anda geçiş sürecindeyiz. 2019'da Kasım ayında yapılacak seçimlerle, yeni sistem tüm unsurlarıyla hayata geçmiş olacak. Türkiye'de her alanda çok önemli yatırımlar yaptık. 2019'da yapılacak seçimlerden sonra Türkiye kalkınmada yeni bir ivme kazanacak. Bir taraftan siyasi istikrar ve öngörülebilirlik ile diğer taraftan da daha seri karar alan ve uygulayan, bürokrasiyi azaltan bir yönetim şekli ile yolumuza devam edeceğiz. Böyle bir ortamda da kalkınma sürecimiz de hızlanacak" diye konuştu.

Türkiye'nin 21'inci yüzyılın parlayan ve yükselen ülkelerinden biri olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:"İnşallah bu sistem ile birlikte her alanda yeni bir ivme ile daha ileri gittiğimiz bir dönem yaşayacağız. 2017'de ekonomide çok önemli başarılara imza attık. Son çeyrek rakamları henüz belli değil ama ilk 3 çeyreğin rakamlarını değerlendirecek olursak; 9 ayda ekonomik büyümemiz yüzde 7,4 oldu. 3'üncü çeyrek büyüme rakamımız ise çift haneli oldu. Yüzde 11,1 gibi ekonomik büyüme sağladık. Bu, G-20 ülkeleri içinde bizi birinci sıraya taşıdı. Çin ve Hindistan'ın da önüne geçtik. Yüzde 7'nin de üzerinde büyüyen bir ülke yok."

'ASGARİ ÜCRETİ 2002 İLE MUKAYESE ETSİNLER'

Cevdet Yılmaz, asgari ücret konusunda kendilerini eleştirenlerin 2002 yılındaki rakamlarla karşılaştırma yapmaları gerektiğini söyledi. Yılmaz, "Asgari ücrette yüzde 14'ün üzerinde artış yapıldı. Enflasyonun üzerinde bir artış yaşandı. 2002 yılında asgari ücret 184 liraydı. Son yaptığımız artış ile beraber, 2018'de 1603 lira oldu. Yaklaşık 9 kat bir artış sağladık. Bu önemli bir gelişme. Asgari ücret eleştirileri yapanlar 2002 yılındaki rakamlarla mukayese ederlerse seviniriz. Bu, bekâr çalışan için 1603 lira. Evli ve çocuklu bir çalışanın ücreti 1700 liranın üzerindedir" dedi.

'KRİPTO PARALAR, ŞU AN GÜVEN VERMİYOR'

Bitcoin gibi kripto paraların şu an itibarıyla güven vermediğini de belirten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kripto paralar, bilişimin geliştiği dünyanın ürettiği şeyler. Eskilerde altına veya madenlere dayalı paralar vardı. 70'li yıllardan sonra devlet otoritelerine dayalı kağıt para sistemi gelişti. Yani devlet otoritesine güvenerek, parayı kullanıyorsunuz. Devlet otoritesi giderse, elinizde sadece mürekkepli kağıt kalmış oluyor. Bugünkü dünya böyle. Bilişim ile birlikte, devlet otoritesi veya herhangi bir otorite olmadan da birtakım paraların üretildiğini görüyorsunuz. Bunlar şu an itibarıyla güven vermeyen paralar. İnişli çıkışlı, riskli varlıklar. Vatandaşlarımızı bunlara karşı uyarıyoruz. Bu konularda vatandaşları zarara sokacak işlere girilmemesi gerekiyor. Arkasında bir şey yok, problem yaşandığında vatandaşın hakkını arayacağı bir merci yok. Dolayısıyla bu riskli bir alan, tam olarak düzenlenmiş bir konu değil. Bir taraftan da bilişim dünyası artık geleceğin gerçeği. Önümüzdeki yıllarda dünya ve ülkemizde bu konular tartışılacak, biz de gelişmeleri göreceğiz. Ama şu an itibarıyla bu tür alanlara girilmesinin riskli olabileceğini düşünüyoruz."

 

"Orta Doğu ve Dünya barışı aslında Kudüs'ün barışından geçiyor"

2017 yılına damgasını vuran en önemli meselelerinden birinin Kudüs meselesi olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları söyledi: "Birleşmiş Milletler toplantısında 128 ülkenin oyuyla Trump yönetiminin Kudüs kararını aslına insanlık vicdanında bir karşılık bulmadığını görmüş olduk. Bence dünyamızın geleceği adına umut verici bir gelişme. Demek ki insanlık, vicdan, haklılık ölmemiş. Bu süreçte ABD'nin parasal tehditler olmak üzere bazı ülkelere dönük söylemelerinin de boşa çıkması da ayrıca sevindirici bir durum. Demek insanlık bu gelişmelerden memnun değil. Başka bir dünya arzuluyor. Bunu görmüş olduk. Kudüs konusunda da inşallah dünya doğru yeri bulacak. Orta Doğu ve dünya barışı aslında Kudüs'ün barışından geçiyor. Kudüs insanlığın bir şehri aynı zamanda."

Basın toplantısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra Vali Ali Mantı, İl Emniyet Müdürü Metin Akay ve partililer katıldı.
Haber okunma sayısı: 1568

Haberin etiketleri:

Yılmaz’dan Bitcoin uyarısı
ZİYA BUYANKARA  - MHP


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER