Özsoy, Kürtçe’ ye karşı ayırımcılığı Meclise taşıdı

-ozsoy-kurtce-ye-karsi-ayirimciligi-meclise-tasidi

Erzurum Yakutiye Belediyesi tarafından Maske takılması için billboardlara yaptırdığı ilanlarda Türkçe’yle birlikte, Arapça, Almanca, Rusça, İngilizce, Farsça, Çince, Kazakça, Boşnakça ve Azeri Türkçesi yayımında Kürtçe’ye yer verilmemesini meclise taşıdı.
12 Ekim 2020 Pazartesi 00:22

 

Yakutiye de Kürtlere karşı ayrımcılık değil mi?

 Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

 

 

Özsoy, yaptığı soru önergesinde; Erzurum’da Eylül ayı içerisinde Adalet ve Kalkınma Partili belediye, merkez Yakutiye ilçesindeki billboardlara aralarında İngilizce, Arapça, Azerice, Gürcüce ve Rusçanın da olduğu 9 dilde “Lütfen Maskemizi Takalım” ifadesinin yazıldığı afişler asmıştı. Yakutiye Erzurum kent merkezinde Kürt vatandaşların en yoğun yaşadığı mahalle olarak bilindiği halde afişlerde Kürtçe kullanılmamıştı.  

 

 

 

 

Özsoy: “Kürt kardeşlerimiz” söylemi ve Kürtçe şarkılarla seçim meydanlarında oy isteyen iktidar partisi tarafından yönetilen bir belediyenin 9 dilli afişte yerelde yoğun konuşulan Kürtçeyi dışlamasını ırkçılık, inkârcılık ve kültürel asimilasyon siyasetinin bir parçası olarak değerlendiriyor musunuz?

 

İlçe halkının önemli bir kısmının anadili olan Kürtçenin afişlerde olmaması, afişlerde olan birçok dilin ise yerel halk tarafından kullanılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

 

 


Haber okunma sayısı: 8179

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ