• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

HDP BİNGÖL'DE YEDİ KİŞİ ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNDA BULUNDU

-hdp-bingolde-yedi-kisi-aday-adayligi-basvurusunda-bulundu

24 Haziran’da yapılacak Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için HDP’ye aday adaylığı başvuruları tamamlandı. Aday adaylığı müracaatlarında yurt dışından ve Bingöl merkezden Eşref Budan, Bingöl Barosu eski başkanı Av. Erdal Aydemir, Eğitimci Nihat Aksoy, Serhat Bingöl, Mehmet Nuri Mert,Abdullah Ergünşah ve Ahmet Karaarslan HDP Bingöl Milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulunduğu belirtildi.
09 Mayıs 2018 Çarşamba 01:49
Sabah saatlerinde HDP Bingöl İl Başkanlığına dosyasını ulaştıran ve uzun zamandır yurt dışında yaşayan Molla Eşref Budan, HDP’den Bingöl Milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulundu.  Demokratik İslam Kongresi (DİK) Avrupa delegesi Molla Eşref Budan, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) Bingöl Milletvekilliği aday adaylığı müracaatında bulundu Aday adaylığı başvurusuna ilişkin kısa bir değerlendirmede bulunan Budan, “Her inancın, her sınıfın her rengin, her millettin özellikle kadının kendini içinde rahatlıkla ifade ettiği Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) Bingöl’den aday adaylığı için başvurduk. Diğer bütün çalışma arkadaşlarıma başarılar dile saygılar sunarım.” dedi.

EŞREF BUDAN KİMDİR?

1962 yılında Bingöl’de doğdu. İlk ve Ortaokulu Bingöl’de okudu. Bingöl İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Uzun bir süre medrese eğitimi aldı. 1995 yılında siyasi nedenlerden dolayı Almanya'ya yerleşti. Almanya’da imamlık yapmaktadır. Demokratik İslam Kongresi (DİK) Avrupa delegesidir. Anadili olan Zazaki dışında Almanca ve Arapça konuşmakta ve yazmaktadır.ERDAL AYDEMİR, ADAY ADAYLIĞI MÜRACAATINDA BULUNDU

Av. Erdal Aydemir, aday adaylığı müracaatından sonra açıklamalarda bulundu.

 

“SİYASETÇİLERİMİZ HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI BİR ŞEKİLDE TUTUKLANDI”

Aydemir, ülkede yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte çok ciddi sıkıntıların yaşanmaya başlandığını belirterek, “onun öncesinde başlayıp daha sonra da devam eden, Kürt siyasetçilerine yönelik önce yerelden il encümenlerimiz, belediye encümenlerimiz, daha sonra parti teşkilatlarında bulunan il eş başkanlarımız, gerek HDP, gerek DBP yöneticilerimiz birer birer tutuklanarak cezaevlerine atıldı. Bununla yetinilmedi, akabinde belediye başkanlarımıza yönelik demokrasi ve hukuka aykırı bir şekilde adeta sivil darbe yapılarak hepsi cezaevine gönderildikten sonra, demokrasiye aykırı bir şekilde kayyumlar atandı. Bunun dünyada bir örneği, bir benzeri yok. Mecliste bulunan milletvekillerimiz, eş genel başkanlarımız, grup başkan vekilimiz maalesef haksız, hukuka aykırı bir şekilde tutuklandılar, şuanda cezaevindeler” dedi.

“BU SEÇİMLER ÇOK ÖNEMLİ”

24 Haziranda yapılacak seçimlerin çok önemli olduğunu belirten Aydemir, “yapılan bu haksızlıkları, yapılan bu zulümlerin biran önce son bulması, özellikle Kürt sorununun yeniden barışa evrilip, barışçıl bir çözüme ulaşması açısından bu seçimler hayati derecede önem arzetmekte. Bu seçimler, başta genel başkanlarımız, vekillerimiz, grup başkanvekilimiz, şuanda cezaevinde bulunan bütün siyasetçilerimizin biran önce tutukluluklarının son bulması açısından yaşamsaldır. Bu anlamda bütün partililerimiz olmak üzere yurtsever halkımız, bu konuda duyarlılığı olan, biraz onur, biraz ahlak, biraz insani düşünceye sahip olan herkesin bu saflarda mücadele etmesi gerekir. Herkesi de bu anlamda davet ediyoruz.”

“BU SÜREÇTE YAŞAMSAL BULDUĞUM İÇİN BAŞVURU YAPTIM”

Seçimlerde HDP’nin kilit rolde olacağını ifade eden Aydemir, “Türkiye şuan ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafta ulusalcı-milliyetçi modern kesimlerin kurmuş olduğu bir ittifak var. Bu kendini CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi’nde vücut bulmuş. Diğer tarafta ise muhafazakar dinci-milliyetçi kesim var. Buda AK Parti ve MHP ittifakında kendini ifade etmiş. Burada HDP’nin kilit rolü söz konusu, kilidi aşacak anahtar bizlerin elindedir. Bu süreçte tarihsel süreç bütün herkese düşmekte. Böyle bir süreçte Halkların Demokratik Partisi’nden aday adayı olmayı yaşamsal bulduğum için başvuruda bulundum. Bana karşı gösterilen teveccühten dolayı herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

ERDAL AYDEMİR KİMDİR?

Erdal Aydemir, 1968 yılında Bingöl’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bingöl’de tamamladı, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 23 yıldan beridir Bingöl’de serbest avukatlık yapan Aydemir, 2001-2005 yıllarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl Şubesi kurucu genel sekreteri görevini yürüttü. 8 yıl boyunca Bingöl Baro Başkanlığı görevinde bulundu.

 

NİHAT AKSOY, ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSU YAPTI

Bingöl’de uzun yıllar öğretmenlik yapan Nihat Aksoy, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Başkanlığına milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

 

 

 

Aslen Karlıovalı olan Öğretmen Nihat Aksoy, 24 Haziran’da yapılacak olan milletvekili aday adaylığı için HDP Bingöl il başkanlığına aday adaylığı başvurusunu yaptı.

 

Başvurunun ardından gazetecilere açıklamada bulunan Aksoy, seçimin ülkeye, partilerine ve halka hayırlı olması temennisinde bulundu.

Erken seçim değil, baskın bir seçim olduğunu ileri süren Aksoy, şunları söyledi: “Partimiz her zaman olduğu gibi, bu seçimde de hazırlıklıdır. Çünkü o gelenekten gelen bir parti. Yarışımız, birbirimizle olan bir yarış değil, diğer sistem partileri gibi birbirimizle yarışmıyoruz. Biz bu iktidar zulmünü, iyi biliyoruz ve tanıyoruz. Bir önceki iktidarlarda farklı bir uygulama olmadığı gibi, kutsal değerlerimiz ayaklar altına alınarak, halkımızın manevi değerlerini kullanarak, güçlerine güç kattılar. Umarız bu seçim, demokratik bir ortamda geçer ve bu seçimin halkımıza, bütün insanlara, aday adaylarımıza, bütün partilere, demokrasiye ve insan haklarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SERHAT BİNGÖL ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

2016 yılına kadar HDP Genel Merkezinde parti meclis üyeliği ve genel merkez çalışanı olarak görev yapan Serhat Bingöl, HDP Bingöl Milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Uzun süre DEHAP, DTP, BDP ve HDP genel merkezinde parti meclis üyeliği ve genel merkez çalışanı olarak görev yapan Serhat Bingöl 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan erken genel seçimler için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili aday adaylığı başvurusunu yaptı. Serhat Bingöl yaptığı açıklamada; “Türkiye ve bölgenin içinde bulunduğu dönem itibariyle başta kürt sorunu olmak üzere; ekonomi, hukuk ve insan hakları gibi temel meselelerin daha demokratik ve özgürlükçü bir siyasetle çözülebileceği inancıyla halkların demokratik partisinden Bingöl milletvekilliği aday adaylığına başvurmuş bulunmaktayım. Hayırlı olsun” dedi.

SERHAT BİNGÖL KİMDİR?

1984 Bingöl Karlıova da doğdu. Marmara üniversitesi iletişim fakültesini bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji anabilim dalında master yaptı. Uzun süre DEHAP, DTP, BDP ve HDP Genel merkezinde parti meclis üyeliği ve Genel Merkez çalışmaları görevlerinde bulundu.

 


Haber okunma sayısı: 1486

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ