• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

HDP Adayları Gazetecilerle Buluştu

-hdp-adaylari-gazetecilerle-bulustu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili adayları Av. Erdal Aydemir ve Nihat Aksoy, Bingöl’de görev yapan basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi. Piramit Cafe’de düzenlenen programda konuşan HDP Bingöl milletvekili adayı Erdal Aydemir, ülkenin artık yönetilemez bir hal aldığını belirterek, bu nedenle 24 Haziran seçimlerini hayati derecede bulduğu için HDP’den aday olduğunu söyledi.
27 Mayıs 2018 Pazar 23:57

 

 

Ülkenin son 6-7 yıldır gerilim ve kutuplaşma üzerine idare edildiğini belirten Aydemir, bütün siyasi partilerden aday olanları sükûnete davet ederek, bunu insanların birinci derecede ihtiyaç duydukları huzur ve kişi güvenliğinin sağlanması açısından önemli bulduğunu ifade ederek, “ Ülkemiz demokrasisinin gelişmesi, Kürt sorununun barışçıl, eşitlikçi, özgürlükçü temelde yeniden müzakereler, diyalog yolunla çözüme kavuşturulması açısından 24 Haziran seçimlerini çok önemsiyorum. 24 Haziran seçimlerinin barışa, özgürlüğe, hukuka, özellikle adalete katkı sunmasını temenni ediyorum. Bu anlamda üzerimize hangi görev düşerse yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi. 

“SANKİ 16 YILDIR BAŞKASI YÖNETİYOR”

 

HDP Milletvekili Adayı Nihat Aksoy ise, HDP’nin seçim bildirgesinde yer alan ilk cümlelerin adalet, yargının bağımsızlığı, demokratikleşme, hak ve özgürlükler olduğunu kaydetti.  Son zamanlarda ülkede ekonominin, doların yükselişinin konuşulduğunu belirten Aksoy, “sanki 16 yıldır ülkeyi bir başkası yönetiyormuş gibi, doların hızını düşüreceğiz gibi, ekonomik darboğaza başkaları sebep olmuş gibi açıklamalar yapılıyor” dedi.

 

 

“HUZURA DUYULAN İHTİYAÇTAN KAYNAKLI SİYASETİMİZİ YÜRÜTECEĞİZ”

Adaylar, konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. HDP’nin 24 Haziran seçimlerinde nasıl bir çalışma yürüteceğine yönelik soru üzerine Av. Erdal Aydemir, “HDP’nin varlık nedeni olan, zaruri bir şekilde demokrasiye, adalete, eşitliğe, özgürlüğe, en önemlisi huzura, sükuna, kişi güvenliğine duyulan ihtiyaçtan kaynaklı siyasetimizi yürüteceğiz. HDP, farklılıkların bir arada toplandığı, ırki, millet, inançsal, her türlü konuda kendisini ülkede, toplumda ifade etmek isteyen bütün kesimlerin, kurum-kuruluşların eşit ve özgür bir şekilde kendilerini ifade edebileceği demokratik bir toplumun inşasını hedef aldık” dedi.

“BARAJIN YÜZDE 10’LUK GELİRİNİN BİNGÖL’E AKTARILMASINI İSTEDİK”

Bingöl’e büyük paraların geldiğinin belirtildiğini ifade eden Aydemir, “Bingöl çevresinde muazzam akarsular, nehirler var. Bunların üzerine HES barajları yapılıyor. Ankara’dan Bingöl’e bakıldığında muazzam paylar ayrılıyor. Ama bu kaynakların yüzde kaçı Bingöl’de yaşayan vatandaşa, lokantacıya, kahveciye, telefoncuya, berbere, fırıncıya, inşaat sektörüne, inşaat alanında ticaret yapan küçük esnafa, taşerona ne kadar yansıyor. Kiğı barajına baktığınızda yıllık geliri 400 milyon TL ile ifade ediliyor. Bu paranın ne kadarı Bingöl’e giriyor. Ben baro başkanlığı yaptığım dönemde bir öneride bulundum; bu barajdan elde edilecek gelirin yüzde 10’unun özel bir düzenlemeyle Bingöl’e aktarılmasını talep ettim. Ankara’daki genel bütçenin haricinde Bingöl’deki işsizliğe, istihdama, eğitime, sağlığa buradan bir kaynak aktarılsın dedik ancak bir sonuç alamadık. Ben doğma büyüme Bingöl’de yaşadım. İmar yapılanması ve düzenlemesine gidilirken, sosyal donatılar, sosyal yaşam tarzı biraz ıskalanmış. 2003 depreminden sonra yeni imar sahaları açıldı. İmar revizyonlarından sonra Mirzan, Bahçelievler, Yenişehir, Yenimahalle’de insanların rahatça oturabileceği park yok. Çocukların oynayabileceği futbol sahaları yok. Bingöl genelinde bu böyle. Bingöl, 1936 yılında kentleşmiş. Kent yaşı çok genç bir ilimiz olmasına rağmen ne yazık ki, ne altyapı hizmetlerinden tam anlamıyla faydalanması söz konusu ne de yeni imara açılan yerlerde vizyonu, gelecek öngörüsü olan plan ve projeler yapıldı” diye konuştu.

 

HÜDA PAR’IN BARIŞ ŞERBETİ ÇIKIŞI 

“HÜDA Par Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin’in ‘HDP ile barış şerbeti içmeye hazırız’ şeklinde açıklaması oldu, HDP ile HÜDA Par yanaşacak mı?” sorusuna Aydemir şu yanıtı verdi: “HDP genel merkezinin bu konuda bir programı var mı bilmiyorum. Ama özgürlükler anlamında, sorunların diyalogla çözülmesi anlamında, karşılıklı müzakere ile oturup sorunları tartışarak bir çözüme kavuşturmak partimizin genel bir ilkesidir.”

AK PARTİ SORUSUNA ESPRİLİ YANIT

 

Aydemir, “AK Parti’nin ilçelerde aday göstermemesini HDP avantaj olarak görüyor mu?” sorusuna esprili yanıt verdi: “Ben bunu Afatlar diliyle cevaplayayım. Kavga edilirken, ‘bir kişiye üç kişi geliyorsunuz’ diyorduk. Üç adaylarını da merkezden gösterdiler, ben de merkezdenim. Bir kişiye üç kişi geliyorlar.”

 “KİMİN ADAY OLDUĞUNUN BİZİM İÇİN ÖNEMİ YOK”

“Kazım Ataoğlu’nun İyi Parti’den aday olması dengeleri değiştirir mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Biz diğer partilerden aday olan kişilere bakmadan kendi çalışmalarımızı esas aldık. Partimizin ilkeleri var, bu ilkeler doğrultusunda parti programımızla halkımızı esas alacağız. Dolayısıyla kimin aday olduğunu bizim için çok önemi yok. Biz Bingöl’de 3-0’ı hedefliyoruz. 24 Haziran seçimlerinin ülkemize demokrasi, özgürlük, hak, hukuk adalet getirmesini temenni ediyoruz.”

“KİMİN NEREDEN ADAY GÖSTERDİĞİNE DEĞİL, KENDİ ÇALIŞMALARIMIZI YAPACAĞIZ”

Nihat Aksoy da, “biz hangi partinin kimi nereden aday gösterdiğine değil, kendi çalışmalarımızı yapıp takdiri Allah’a bırakıyoruz. Seçimlerin huzura vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. Aksoy, siyasi partilerin milletvekili adaylarının açıklanmasının ardından, AK Parti Bingöl Milletvekili adayı Feyzi Berdibek’i arayarak hayırlı olsun dediklerini ve başarılar dilediklerini söyledi. Aksoy, ilerleyen zamanlarda diğer partilerin adaylarıyla da görüşeceklerini dile getirdiler.

 


Haber okunma sayısı: 676

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ