• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Didem Engin Kiğılı kadınlara rol model oldu

-didem-engin-kigili-kadinlara-rol-model-oldu

İstanbul’daki Kiğılılar arasında ilk defa CHP’den milletvekili seçilme şansı bulan Didem Engin’den sonra Ak Parti’den Perihan Togay ve CHP’den Şeyda Nur Gündüz de milletvekili aday adaylığına müracaatta bulundu.
13 Mayıs 2018 Pazar 22:24

 

 

26 Dönem CHP İstanbul Milletvekili olan Didem Engin ile aynı dönemde İstanbul 3. Bölgeden Ak Parti’den milletvekili adayı olan Perihan Togay’dan sonra Kiğı belediye başkanı Yılmaz Gündüz’ün kızı Şeyda Nur Gündüz de bu dönem 1. Bölgeden aday adayı olduğunu açıkladı. 

 

DİDEM ENGİN, BİNGÖLLÜ OLARAK İLK DEFA CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY ADAYI OLDU

İstanbul’da STK’lar ve aktif siyaset içerisinde bulunan Bingöllülerin içinde ilk defa CHP’den milletvekilliği unvanına kavuşan Didem Engin’e bu dönem iki bayan aday adayı daha müracaatta bulundu. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını açıklayan Didem Engin, partinin Muharrem İnce’de karar verilmesiyle yeniden milletvekili aday adaylığına müracaat etti.

DİDEM ENGİN KİMDİR?

 Aslen Kiğılı olan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, 13 Haziran 1977 tarihinde Ankara'da doğdu.

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP Cumhurbaşkanlığı adayı olacağını duyuran Didem Engin, üniversite eğitimini Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden tamamlayarak mezun oldu.

Orta düzeyde İspanyolca ve Latince, çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce dil bilgisi bulunan Didem Engin yüksek lisans eğitimini Belçika Bruges'deki College of Europe'da Avrupa Birliği ve Ekonomi bölümünde tamamladı.

Annesinin ismi Meral, babasının ismi Fazıl Mümtaz olan Didem Engin, Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Biriminin kurulmasında görevde bulundu.

Türk-Çin, Türk-Hint, DEİK Türk-Fransız, ve Türk-Hong Kong İş Konseylerinde Başkan Yardımcılığı, Türk-İngiliz ve Türk-Alman İş Konseylerinde ise Yürütme Kurulu Üyeliğine seçildi.

Girişimci olan Didem Engin 26 yaşındayken kurduğu danışmanlık şirketiyle ihracat geliştirme ve yatırım danışmanlığı hizmetleri sağladı.

PERİHAN TOGAY, BU DÖNEM İDDİALI

İstanbul’da faaliyet yürüten Bingöl İl Derneği yönetim kurlu üyesi olan Perihan Togay, İstanbul 3. Bölge de Ak Parti’den 26. Dönem milletvekili adayı olmuş ancak kazanamamıştı. Togay, 27. Dönem için daha iddialı.

 

PERİHAN TOGAY KİMDİR?

 

1965 Bingöl doğumludur.1989 yılından bu yana İstanbul Zeytinburnu’nda ikamet etmekte. Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. Siyasete 2002 yılında Ak Parti İstanbul-Zeytinburnu İlçe Teşkilatında başladı. 2005 tarihinde Kadın Kolları Yönetim Kurulunda aktif olarak görev aldı. Tanıtım Medyadan sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2008 yılında Büyükşehir Belediyesinin Ak Parti adına yapmış olduğu ‘'Hizmet Yerinde Görülür’’ Projesinde rehber olarak görev yaptı. Siyaset Akademisinin “Genel Siyaset’’ Programına katıldı. 2015 Genel Seçimlerinde Ak Parti İstanbul 2.Bölgeden Milletvekili Aday Adayı oldu. Adaylığı olmayınca parti teşkilatındaki görevine aktif olarak devam etti. Evli ve üç kız çocuğu annesi.

24 Haziran 2017 Genel Seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi 27. Dönem milletvekili adayıdır.

GENÇ ŞEYDA NUR GÜNDÜZ, CHP’DEN FIRSAT BEKLİYOR!

Kiğı Belediye başkanı Yılmaz Gündüz’ün kızı olan Şeyda Nur Gündüz, eğitimini gördüğü CHP İstanbul 1. Bölgeden aday adayı olduğunu açıkladı. Gündüz, gazetemize yaptığı açıklamada, “İstanbul’da aile ve akrabalarımın yoğun olarak yaşadığı ve eğitimim sürecinde yaşadığım İstanbul 1. Bölgeden aday adayı müracaatımı yaptım. Kiğılı bir genç kız olarak hedefimi yükselttim. Kiğı'da doğmuş, Kiğı kültürünü içselleyen bir genç aday olarak, fırsat verilmesi halinde, topluma faydalı işler yapmak isterim” dedi.

ŞEYDA NUR GÜNDÜZ KİMDİR?

Şeyda Nur Gündüz, 26 Mart 1993 yılında Bingöl Kiğı da doğdu. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunu (Fizyoterapist), Eskişehir Anadolu Üniversitesi Adalet bölümü 2. Sınıf öğrencisidir. Siyasete, İstanbul CHP Gençlik kollarında yönetimi ile başlayan Gündüz, genç yaşta çıktığı bu yolda özellikle tüm Bingöllülerden destek bekliyor.


Haber okunma sayısı: 937Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ