• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Buyankara: “Büyük hayal kuramayan, büyük işler başaramaz”

-buyankara-buyuk-hayal-kuramayan-buyuk-isler-basaramaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bingöl Belediye Başkan Adayı Ziya Buyankara, ilde görev yapan yerel ve ulusal gazete temsilcileriyle bir araya geldi. Ak Parti adayı Erdal Arıkan’nın kendi projeleri için “uçuk projeler” sözlerine değinen Buyankara, “Büyük hayal kuramayan, büyük işler başaramaz” diye konuştu. Projelerin maliyet hesaplarını tek tek açıklayan Buyankara, Bingöl’de yayılan ‘MHP adayı son gün çekilecek’ yönündeki dedikoduyu da hatırlatarak tepki gösterdi: “Böyle bir şey söz konusu değildir. Yoksa biz şerefimizi nereye koyacağız, bize gönül verenlerin şerefini nereye koyacağız.”
19 Mart 2019 Salı 15:53


‘İTTİFAK SÖZ KONUSU OLAMAZ’

MHP Belediye Başkan Adayı Ziya Buyankara, düzenlediği basın toplantısında, projelerini ve proje maliyetlerini açıklarken, Bingöl’de ittifakın söz konusu olmadığını bir kez daha yineledi. Bugüne kadar 12 bin 400’e yakın ev ziyaretinde bulunduğunu belirten Buyankara, vatandaşların büyük teveccühüyle karşılaştığını ifade ederek, seçilmesi durumunda ayrım yapmadan, herkese eşit mesafede olacağını söyledi. Projelerini hazırladıktan sonra aday olduğunu belirten Buyankara, yeni bir Bingöl için değişimin şart olduğunu vurguladı.

Projeleri hakkında bilgi veren Buyankara, şunları kaydetti:“Hükümet Konağı yıkılarak yerine kent meydanı yapılacak. Altına ise çok katlı oto park yapılacak. Mirzan mahallesinde mesire alanları oluşturup, Mirzan Mahallesi Tepesinden-Karşıyaka Mahallesine yapacağımız teleferik hattıyla vadi ve Bingöl'ü seyretme imkanı oluşturup, yerli ve yabancı turizme katkı sağlayacağız.

Bingöl merkez ile üniversite arasında yeni yaya yolu yaparak mesafeyi 1 kilometreye indireceğiz. Üniversite öğrencilerimiz şehrin merkezine yaya yolunu kullanarak gelip gidecekler, hava güzel olunca karşılıklı yürüyüşler başlayacak, bu hem sağlık açısından, hem görsel açıdan ilimize farklı bir kent havası verecektir.

Geliri olmayan ailelere Bingöl Kart ile ayda 500 TL’lik gıda yardımı yapacağız. İl Özel İdaresi yıkılıp yerine kent meydanına uyumlu park yapılıp alt geçitten çıkış verilerek oluşturulan kavşakla Bahçelievler ve Beş Yol’a bağlantı sağlanacak.

Belediye işhanı yıkılarak bulunduğu alanda yer altında halk otobüsü durağı ve kapalı çarşı yapılacak. Giriş ve çıkışlar yürüyen merdivenler ile sağlanacak. Belediye İşhanı’nın bulunduğu yerde hizmet sektörüne yönelik 2 katlı ticari alanlar oluşturulacak.

İnsanlarımız hafta sonu ailesiyle gidecek mesire alanı bulamıyor, işte biz Gülbahar Barajı’n etrafına mesire alanı yapacağız. Göl manzaralı mesire alanında belediye tarafından işletilecektir. Bu vesile ile hem istihdam hem de çevreci bir belediyecilik örneği vereceğiz. 

Çapakçur Vadisi ıslah edilerek yaşam alanı oluşturulacak. Allah vergisi bir çabakçur vadimiz var bunu biz canlandıracağız.

Bingöl Belediyesine devredilen askeri alanın ön kısmının altı otopark, üst katları ofis ve iş yerleri olacak. Bingöl’ün iki giriş çıkış noktasına şelaleler yapacağız. Bizim projelerimize uçuk, ayağı yere basmayanlara karşı bu projeleri hazırlayan ekibin başında yer alan Mimar Murat Vergi arkadaşımız size cevap versin.”  

VERGİ: “PROJELERİN MALİYETİ 320 MİLYON TL’DİR”

 

 

Projeleri hazırlayan ekibin başında yer alan Mimar Murat Vergi, projelerin maliyetleri konusunda bilgi verdi. Vergi, “Ziya hocam ofisimizi ziyaret ederek siyasete girme kararı aldığını, Bingöl merkez sorunlarını beraber tespitlerimizi yaptıktan sonra, projelendirme çalışmasını başlattık. Ben 12 yıldır Bingöl’de farklı kurum ve şahsi projeler yaptım, bugüne kadar hiçbir siyasetçi kapımızı çalıp Bingöl ilimiz için fikrimizi alan olmadı. 

İlk defa Ziya hocam’ın projelerle başlamak istemesi, bizim beraber çalıştığımız farklı dünya görüşünde 20 kişilik ekipte memnuniyet ve heyecan yarattı. 
Bizde kendisine Bingöl’e dair talep ettiği her türlü desteği vermeye karar verdik. Ortak amacımız Bingöl olduğu için bu projelere karşı bir bedel istemeden hazırladık” dedi. Vergi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu 11 projenin bugünkü maliyeti 320 milyondur. Bingöl Belediyemizin 2019 bütçesi 260 milyondu. Bu projeleri beş yıla yayınca hiç de uçuk olmadığı, aynı zamanda katlı otoparkı, teleferik ve mesire alanlarına yap işlet devret modeli teklifleri geldi bile. Dört firma bize müracaat ederek bu işler ihale edilirse biz teklif vermek istiyoruz dediler. 
Diğer taraftan Belediye'ye devredilen askeri alanda yapılacak dükkan artı ofislerden 120 milyon, Belediye iş hanının olduğu yerde yer altı çarşısı ve üst ticari alandan 80 milyon gelir hesabı ortadadır. Şüphesi olana tek tek cevap vermeye hazırız”.
Mimar Murat Vergi, bu projelerden Belediye'nin kasasından çıkacak bedel toplam 120 milyondur. Bunu beş yıla böldüğümüzde yılda 24 milyonluk bir bütçe ortaya çıkıyor. Yıllık 260 milyon bütçesi olan Belediyemizin otoparklarla, teleferik gelirleri ve mesire alanı gelirleriyle bütçesine eklediğimiz zaman, belediyenin bütçe sorunu olmayacağını düşünüyoruz.  Vergi: Ziya hocamız kazandığı takdirde, ben ve ekibim bu projelerin hayata geçmesi için gönüllü olarak desteğimizi vermeye devam edeceğiz ve yine sizler huzurunda Ziya hocam kazandığı takdirde, bu projeleri diğer siyasiler gibi, seçim vaadi olarak gerçekleştirmediği zaman, karşısında olacağımızı, basın aracılığı ile duyurmak isteriz.” dedi.

 

 “İSTİHDAMA YÖNELİK PROJELERİMİZ VAR”

Buyankara, gençler, kadınlar ve istihdama yönelik projelerini ise şöyle sıraladı:

-Mahallelerde gençlik merkezleri ve aktivite salonları kuracağız

-Gençlerimizin fikirlerini alıp onlara girişimcilik ve danışmanlık hizmetleri vereceğiz.

-Bayanlara yönelik meslek edindirici kurslar açarak nitelikli hale gelmelerini sağlayacağız. Böylece iş bulmalarına katkı sağlamış olacağız.

-Öğrencilerimize burs imkanı sağlayacağız.

-Belediye bünyesinde ahşap ve demir atölyeleri kurarak buralarda mesleği olan gençleri istihdam edeceğiz.

-Belediye halk ekmek fabrikası açıp vatandaşımıza uygun fiyatla ekmek alma imkanı tanıyacağız. Hem de istihdam sağlayacağız.

-Yapacağımız otoparklarda personel istihdamı sağlayacağız.

-Belediye bünyesinde şirket kurup yerel ürün üretip pazarlayacağız.

-Kadın emek çarşısını organik ürün pazarına dönüştürüp yine kadınlarımız ve işsizlerimize istihdam sağlayacağız.

-Bingöl’ün yerel esnafının rekabet şartlarını korumaya yönelik tedbirler alacağız.

-Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesini tamamlayacağız.

-Park ve çocuk oyun alanı olmayan mahallelerde uygun yerlere park ve çocuk oyun alanları yaparak, mevcutların düzenli bir şekilde bakım onarımını yapacağız.

Hükümet Konağı yerine yer altına otopark ve üste yeşil alan içinde kütüphane  ve çok amaçlı dinlenme yeri oluşturacağız.

Çatılardan dökülen karlar için önlem alınacak, kar ve yağmur sularının drene edilmesi için uygun projeler geliştireceğiz.

Vatandaşımızın sağlığına dikkat edecek, belediye uhdesindeki takip ve denetim sistemini etkin bir hale getireceğiz.

“KOPYALA YAPIŞTIRLA PROJE HAZIRLAMADIK”

Buyankara, “Biz uçuk projeler yapmadık. Faydalı olan projeler yaptık. Halkımızı önemsiyoruz, ona göre projeler hazırladık. Biz halkımızın karşısına kopyala-yapıştır yaparak, hazır resimle çıkmadık. Projelerimizi uçuk değil, gerekli, faydalı projeler olarak görmek lazım. Bugüne kadar birçok kişinin düşünüp de yapılmayanları proje olarak yaptık. Bunlar ihtiyaç duyulan projelerdir. Günü birlik değil, 5 yılı kurtarmak için gelmiyoruz. Uzun vadeli planlıyoruz. Belediyemizin binası bile yok. Bir aday ben seçilirsem ‘ilk işim belediye binasını yapmak olacak’ diyor. Günaydın, şimdiye kadar neredeydiniz, sizden öncekiler vardı. Dokuz yıldır Bingöl Belediyesi, belediye binası olmadan hizmet veriyor. Masa koysan koltuk koyacak, koltuk koysan masa koyacak yer kalmayacak bir binada hizmet veriliyor” dedi.

“ŞEREFİMİZİ NEREYE KOYACAĞIZ”

Bingöl’de AK Parti ile ittifakın söz konusu olmadığını, olmayacağını altını çizerek vurgulayan  Buyankara, “Son gün vazgeçecekler yönünde bir takım söylentiler yayarak algı oluşturmaya çalışanlar olduğunu biliyoruz. Biz hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Milliyetçi Hareket Partisi’nin adayıyım. Eğer öyle bir birleşme olursa, biz kendi şerefimizi nereye koyacağız. Bize gönül bağlayanların şerefini nereye koyacağız. Kesinlikle ittifak söz konusu değildir, bu böylece bilinsin” diye konuştu. 

 

 


Haber okunma sayısı: 8825Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ