• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Sağlık Ocağına ya personel gönderin, ya da yıkın!

saglik-ocagina-ya-personel-gonderin-ya-da-yikin

Dokuz yıl önce yapılması başlayan Hasbağlar Köyü Sağlık Ocağı bir türlü hizmete açılmadı. Faaliyete açılmadan çürümeye terk edilen Sağlık Ocağının, akıbetini sorgulayan köy halkı, ya personel gönderin, “ya da yıkın” diyerek tepkilerini dile getirdi.
07 Mayıs 2019 Salı 01:22

  

 

Adaklı ilçesine bağlı Hasbağlar ( Kamrun) Köyü eski muhtarı Hüseyin Akansu, “140 haneli köyün Sağlık Ocağı, 2010 yılında programa alındı, 2011 yılında parası çıktı, 2012 yılında ihalesi yapıldı, 2014 yılında prefabrik olarak yapılan yapının eksik yapıldığı için personel verilmedi. Başvurumuz üzerine etüt ekibi geldi “yıkılıp yeniden yapılması kararı alındı ama ne yapılan bişey var, ne restore edildi, nede sağlık personeli gönderildi. Yetkililere sesleniyorum; ya bu yapıyı yıkın, ya tamir edip bize personel gönderin, yada ‘bize başınızın çaresine bakın’ desinler” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Adaklı ilçesine bağlı Hasbağlar ( Kamrun ) Köyü eski Muhtarı Hüseyin Akansu, “Sağlık il müdürlüğüne defalarca gittim dilekçeler verdim, yapılan Sağlık Ocağına neden personel vermiyorsunuz? Diye. Bana verilen cevap şöyle idi. “Yapılan yapının eksik olduğunu, tadilatla olamayacağını, yıkıp yeniden yapılması gerektiğini söylediler” ama ne gelen var, nede soran diye konuştu.Akansu, defalarca İl Sağlık Müdürlüğüne personel verilmesi talebinde bulunduk. Etüt ekibi geldi, “sağlık evinin şartları yetersizdir, ya yeniden yapacağız yâda tadilattan geçirmek lazım” dediklerini söyleyen Akansu, “biz hizmet istiyoruz, isterseniz yeniden yapın, isterseniz tadilat yapın. Kış aylarında yaklaşık bin, yaz aylarında ise 2 bin nüfus mevcuttur. Bir iğne bile yapma ihtiyacı olduğunda ya Kiğı’ya yada Adaklı’ya gitmek zorunda kalıyoruz. Yaz veya kış aylarında birçok kazalar oluyor, doğumlar oluyor, bu kadar büyük bir köye bir sağlık personeli çok görülmemelidir” diye konuştu.
ARŞİV: 29 EYLÜL 2014 TARİHLİ HABERİMİZ
www.bingolhaberci.com

Hasbağlar Köyü yeni Muhtarı Gıyasettin Ayılan ise Sağlık Ocağının bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini vurguladı. Ayılan, “eski muhtarımız haklı, sağlık ocağının hemen yanında yer alan okula dört köyden taşıma ile öğrenci geliyor. Yaz aylarında köyümüze çok sayıda gurbetçi geliyor. Bir iğne için ya Adaklı yada Kiğı gitmek zorunda kalıyoruz. Köyümüz, ilçelerin yolu üstünde olduğu için hareketli bir noktadadır. Yetkililerden bir an önce sağlık ocağımızı aktif hale getirilmesini bekliyoruz” dedi.
ARŞİV: 2 Temmuz 2018 tarihli haberimiz


Haber okunma sayısı: 2198Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ