• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Bebek Ölümleri Azaldı

bebek-olumleri-azaldi

Sağlık Müdürü Gündoğdu: Bingöl’de bebek ölümleri Türkiye ortalamasının altında
24 Aralık 2019 Salı 15:43

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, 2016 yılında Bingöl’de yüksek olan bebek ölümlerinin yürütülen çalışmalarla 2019 yılında Türkiye ortalamasının altına düşürüldüğünü söyledi.
17-19 Aralık tarihleri arasında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “NRP (Neonatal Resüsitasyon – Yeni Doğan Canlandırma Programı” kapsamında kentteki 25 sağlık personeline eğitim verildi. Eğitimin kapanış programında konuşan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, verilen eğitimlerle beraber bebek ölüm sayılarında ciddi bir iyileşme olmasını beklediklerini ifade etti. Gündoğdu, “Hastalıkların erken tanı ve tedavisi, gebelere ve bebeklere verilen sağlık bakımının iyileştirilmesi ve ulaşılabilir kılınması, gebelerin ve bebeklerin doğru beslenmesinin sağlanması ile beraber bebek ölüm sayılarında ciddi bir iyileşme olması beklenmektedir.  Gerçekleşen bebek ölümlerini incelemek ve gereken önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla ilimizde; aile hekimlerine yönelik tekrarlayan periyotlarla eğitimler düzenlenmesi, sağlık hizmetlerine ulaşımla ilgili problem yaşayabileceği düşünülen gebelere yönelik misafir anne programı kapsamında barınma hizmeti sağlanması, yeni doğan bebeklerin bakımlarının güncellenen mevcut bilgiler ışığında eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için ilimizde görev yapan sağlık personellerine yönelik yeni doğan canlandırma programı eğitiminin verilmesi, acil durumlarda daha hızlı hareket edebilmek ve acil duruma etkin bir şekilde müdahale edebilmek için ilimizin risk haritasının belirlenmesi gibi bir dizi sağlık eğitimi verilmiştir. İlimizde sunulan bu sağlık hizmetleri neticesinde 2019 yılı itibariyle bebek ölüm hızı Türkiye ortalamasının altına düşürülmüştür” dedi.
“AMACIMIZ BEBEK ÖLÜMLERİNİN ASGARİYE DÜŞÜRÜLMESİDİR”
Bingöl’de bebek ölüm oranının 2016 yılında yüksek olduğunu ancak verilen eğitimler neticesinde bu oranının 2019 yılı itibariyle Türkiye ortalamasının altına düştüğünü söyleyen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, “Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, ilimiz genelinde yeni doğan ölümleri ile ilgili önlenebilir ölümlerin asgari seviyeye indirilmesidir. 1998 yılından itibaren yürütülmekte olan NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) ile bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla, doğumda bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılmasını hedeflenmektedir. İlimizde bebek ölümleri yapılan önemli çalışmalar ve sağlık çalışanlarımızın gayretleri ile önceki yıllara göre büyük oranlarda azalmıştır. 2016 yılındaki yüksek olan bebek ölümleri de önemli çalışmalarla 2019 yılında Türkiye ortalamasının altına düşürülmüştür. Amacımız önlenebilir bebek ölümlerinde yüzde 8’in altına düşürmektir” diye konuştu.

Program, eğitime katılan sağlık personellerine sertifikalarının dağıtılması ile sona erdi.


Haber okunma sayısı: 800

Haberin etiketleri:

Bebek Ölümleri Azaldı


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1369 hit, 616 ziyaretçi, 743 ziyaret
Bu ay:
3801 hit, 1837 ziyaretçi, 2107 ziyaret
Toplam:
813556 hit, 259070 ziyaretçi, 358994 ziyaret