• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

YILDIZ, YAP BOZ İLE GÜNÜ KURTARMA AMAÇLI ÇALIŞMIYORUZ

yildiz-yap-boz-ile-gunu-kurtarma-amacli-calismiyoruz

Yıl sonu itibari ile yerel yönetimlerin çalışmalarını yerinde görerek yapılan ve yapılacak projelerle ilçe belediye başkanları ile yaptığımız röportaj dizisi devam ediyor. Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, yapılan hizmetlerin uzun vadeli olmasını hedefliyoruz, yap boz sistemi ile günü kurtarma amaçlı çalışmıyoruz” dedi.
29 Aralık 2014 Pazartesi 18:02


 Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Yap boz ile değil, uzun vadeli hizmet edecek şekilde çalışıyoruz dedi.

Galip Akengin: Başkanları aradığımızda Ankara’dayım, sözleriyle çok karşılaşıyoruz. Neden sık sık Ankara’da oluyorsunuz?


Başkan A. Yıldız
: Seçimin akabinde görevi devir almaz elinizdeki projeleri, var olan mali durmu isitşare etmek için Ankara’da sayın Bakanımız ve milletvekilimizden destek amaçlı ziyaretler oluyor. Bu her ilçe belediyesi için geçerlidir. Kaynak Ankara’dan geliyor, projeler orda olur alıyor, dolayısıyla orda ne kadar koparabilirsek bu ilçe için kardan sayılır.

GİDEN CANLAR GERİ GELMİYOR

Ankara’ya genel merkezin talepleri ile de gidiyoruz. 6-8 Ekim olaylarında bölge belediye başkanlarının tamamını sayın Başbakan bizzat dinledi ve önerilerimizi istedi. Güneydoğu illerimizin belediye başkanları yakılan, yıkılan belediye binalarını anlattılar ben de “Keşke öldürülen iki Polis amiri ölmeseydi, şehir yakılsada yapılırdı. Giden canlar geri gelmiyor. İlimizde olan bu tür olaylar bizi yürekten yaralıyor" dedim.Galip Akengin: Solhan ilçesine 8 ayda hangi hizmetleri yaptınız? Ne tür projeleriniz var?

BİZLER PROJELERLE ADAY OLDUK

Başkan Yıldız: İlçemiz için çok önemli olan Turizm Altyapı projesi içerisinde sosyal tesisler, yürüyüş parkuru, sportif alanlar, dinlenme yerleri ve yeşil alanlarının olduğu ve Solhan merkeze nefes açacak projemiz kalkınma ajansından geçmedi ama pes etmiyoruz. İller Bankası vasıtası ile bu hayalimizi gerçekleştirmeye çalışacağız.

HİZMETLERİ ÖNCELİK SIRASINA GÖRE SIRALADIK

Proje taahütlerimin ikincisi, Kuzey yamacın üzerinde yapmak istediğimiz sosyal tesis projemiz var. Bu sene henüz bişey yapamadık ama öncelik sırasına göre hareket ediyoruz. İnşallah Sayın Bakanımızın da destekleriyle ilçemize kazandıracağız. Öncelik, mahalle içindeki yollar, içme sularıydı. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptık. 


ÇALIŞMALARIMIZI UZUN VADELİ YAPIYORUZ

İki Mahallemizin yolları ilk defa bizim dönemde asfaltla tanıştı. 20 bin metre kare kilitli taş döşedik. Olukları ve bordür taşlarıyla beraber 30 bin kilometreyi geçti. Kilitli parke taşı çalışmaların yapıldığı mahallelerin dışında asfalt kaplama çalışmaları yapılarak yol yapım ve onarım yaptık. Solhan Yatılı Bölge Okulu, Öğretmen Hüseyin  Artunç  Endüstri  ve Meslek Lisesi  Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi yolu Şimşirpınar Köyü bağlantısına (Tepe Camii Mevkii) kadar yol yapım asfaltlama yapıldı.

Yeşilova mahallemize bağlı Mezgeft dediğimiz yerleşim alanına 1522 metre boru döşeyerek içme suyuna kavuşturduk. Mevcut yollarını stabilize ettik. Önümüzdeki yıl nasip olursa; asfaltlayacağız. İki sondaj çalışması yaptık. İlçenin içme suyu sıkıntısı vardı. Özellikle Ramazan ayında bir mahallemiz bir hafta sussuz kalmıştı. 186 metreden çok muazam bir su bulduk, öncelik olarak Yeşilova mahallemize bağlı şimşir pınar mevkiine verdik. 135 metreden analizleri çok temiz olan ikinci sondajımızla ilk baharla beraber 50 tonluk yeni bir depo yaparak  ilçemizin içme suyu sorununu önemli oranda çözmüş olacağız. Bizim amacımız, yapılan işin uzun vadeli olmasıdır. Yap boz işler yapmak yerine sağlam ve uzun vadeli olmasını hedefliyoruz.

Galip Akengin: Solhan’da içme suyu sorunu kökten çözdük diyebiliyor musunuz?

Yıldız: Tam olarak diyemiyoruz, kaçaklar var, kuraklıktan kaynaklanan azalmalar var. İki tane çocuk parkı yaptık. Boğlan mahallemizde İller Bankası destekli 4 bin metrekare üzerinde çok amaçlı bir parkımız yapılıyor. Ufak tefek işi kaldı. Konum olarak da okula yakın olduğundan okul çıkışlarında çocuklar için dinlenme yeri durmunda.

1600 metre taş duvarı yaptık. 1500 metre perde duvar yaptık. Bazı yerlerde beş metre yükseklikte duvarlardır. Yeni imara açılan yerlerin yollar yaptık. Önümüzdeki sene inşallah bu yollarımızın kilitli taşlarla döşeyeceğiz. Bunun yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bir adet büyük çöp kamyonu aldık. Bakanlık görüşmelerimiz sonuç verdi, 100 adet çöp konteyniri sözü aldık. Tabiki bu Bakanlıklardan ilçemize kazandırdıklaırmızın arkasında sayın Bakanımız ve milletvekilimizin destekleri ile oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na sunduğumuz açıkalan spor kompleksi projemiz var. İlk görüşmelerimiz olumlu geçti. Bakanlıkça gelen ekip, alanı yerinde keşif yaptılar. Eş kaynaklı bu projede, Futbol, Basketbol, Voleybol sahaları, Tenis kortu gibi çocuk oyun alanları ve mesire alanlarının olacağı tesis projemiz sayın Bakanımzın da destekleriyle olabileceğini umuyorum.

YAPILACAKLARI HALK İLE İSTİŞARE EDİYORUZ 

Seçim taahütlerimizde var olan mahalle toplantılarının ilkini yaptık, çok olumlu geçti. Yaptığımız ve yapacağımız hizmetleri halkımız ile istişare edince halk kendini işin içinde sahiplenme duygusu ile yaklaşıyor. Bundan sonra her mahallede aylık düzenli toplantılar yapacağız.

Galip Akengin: İlçe içinde gezerken yolun alt tarafı düz ova tarafında bayağı bir inşaat yapılanması mevcut. Deprem bölgesinde olan böyle bir yerde bu kadar yükseklikte bina yapılması imar mevzuatına uygun mudur?

ANKARA’DA HARİTA ÜZERİNDEN İMAR PLANI ÇIKARILMIŞ

Biz göreve geldikten sonra jeoloji mühedislerini davet ettik. Yaptığımız araştırmaya göre Boğlan ve Halimepınar mahallemiz tamamen sırtı dağa dayanan yerlerde zemin artı iki kat verilmiş. Bizim çalışmamızda en sağlam zemin bu iki mahallemizde çıktı. Biz belediye meclis kararı ile bu iki mahallemizin kat artışına karar verdik. 2015 yılı itibari ile yeni bir imar planı çalışmamız olacak. Bu gelişen ilçemiz için şarttır. Ben de sizin gibi düşünüyorum, yolun alt tarafına zemin artı 6 kat verilmesine karşıyım. Maalesef daha önceki imar planlaması Ankara’da harita üzerinde yapılmış. Bunu kendisine de söyledim. İmar gibi bir mesele 50 yıllık planlanmalıdır. Günü kurtarma amaçlı olmamalıdır. Alt yapı, içme suları ve yollar uzun vadede planlanmalıdır. Biz böyle düşünüyoruz ve ona göre çalışıyoruz.

Arıtma tesisi projemizi yaptık, SUKAP sistemi ile yüzde ellisini belediye borçlanarak 2015 yılı içinde yapılmasını planlıyoruz.

 


Haber okunma sayısı: 58646

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ