• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

ÜNSAL: ÖTEKİLEŞTİRME GÖÇÜ TETİKLEDİ

unsal-otekilestirme-gocu-tetikledi

Yıllardır Kiğı’da kasaplık, hayvan tüccarlığı ile tanınan ve son zamanlarda siyasette de BDP İlçe Başkanı olarak adını duyuran Fehmi Ünsal, ilçenin verdiği göçün sebebi olarak uygulanan yanlış politikalar olduğunu söyledi.
28 Eylül 2013 Cumartesi 10:28


Ünsal, “İlçeye atanan bazı memur ve bürokratların birileri tarafından dolduruşa getirilmeleri yaşanan göçü hızlandırdı. Uygulanan politikalar ilçeyi insansız hale getirdi” dedi.

NİTELİKLİ İNSANIMIZ KAÇTI

“İlçede nitelikli insanımız göç etti, ettirildik. Ötekilendik, farklı bakışımız başımıza gelmedik bırakmadı” diyen Ünsal, farklı düşünmenin bedelinin ödettirildiğini söyledi.

İşte Ünsal’ın açıklamalarından satırbaşları:“2006 yılında Kiğı Açıkgüney köyü karakolunda beni ceviz ağacına astılar. Yedi dişimi kırdılar. Neden? O dönem Bilece karakoluna et taşıyordum, PKK’lılar beni yakaladılar, 20 bin TL ceza kestiler. Ben geldim alay komutanına bildirdim, alay komutanı bu sefer kamyonuma havan topları yükledi. Bilece Karakoluna götür dedi, yine yakalandım, silahları teslim etmedim direndim canım tehlikede diyerek yalvardım bıraktılar ancak 20 bin daha ceza eklediler oldu 40 bin. Silahları askere teslim ettim, Kiğı’ya geri gelirken Sabırtaşı – Haror köyünde iki tane hayvan almıştım kamyona yükledim, köyden çıktım yine yakalandım alıp ılıcalar bölgesine götürdüler, o sırada pusuya yatan askerlerin ve PKK’lıların arasında kaldım. Yerde sürüne sürüne suyun altına girdim sabaha kadar çatışma devam etti ben de suyun altında kaldım. Çatışma bitti ben de sudan çıkınca asker beni Açıkgüney –Sıvgelik karakolunda sorguladı. Açıklamada biri canlı yakalandı diye halbuki ben askere silah taşıdığım için ordaydım ve dişlerim kırıldı, çok işkencede kaldım. Haksız yere bu işkenceleri çektim. Bunu gören nitelikli insanımız, imkânı olan kaçtı.”

ÇÖZÜM SÜRECİNİ DESTEKLİYORUM

“Çözüm sürecini sonuna kadar destekliyorum, insanlarımız ölmesin, dağdaki de bizim, askerde bizim çocuğumuzdur. Benim için aynıdır. İlçemde huzur istiyorum. Devlet yetkililerin beni BDP’lidir diye ötekileştirmemelidir. Burada yapılan et ihalelerine bende katılıyorum ama vermiyorlar. Ben kilosunu 17 TL’den teklif veriyorken dışarıdan gelen kişiye 20 TL’ye veriliyor olması doğru değildir. Ben yıllardır burada esnafım, barıştan, huzurdan yanayım.”

3 BİN TL’YE ÇOBAN BULAMIYORUM

“Kiğı ilçesinde besicilik yapan tek kişiyim, ilçede çoban bulmak ta zorlanıyorum. Aylık 3bin lira veriyorum ancak çoban bulamıyorum. Devlet halkı tembelliğe alıştırdı. Fakir fukara fonu işsizlerin ekmek kapısı olmuş.”

İLÇENİN SORUNLARI

“Hastanede birçok eksik var, 10 tane diyaliz hastası var, ya Elazığ ya da Bingöl’e gidip gelmek zorunda kalıyorlar. Diş doktoru var, yeterli malzeme yok. Bingöl sağlık il müdürlüğü ilçelere yetersiz destek veriyor. İlçede elektrik kesintisinden dolayı beyaz eşya kalmadı. Bizim suyumuzla elektrik üretiliyor ancak bize verilmiyor.”  


Haber okunma sayısı: 58712

Haberin etiketleri:

fehmi unsal, kiğı, işkence
Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ