• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

SÜTAŞ BİNGÖL'Ü KALKINDIRIR

sutas-bingolu-kalkindirir

Türkiye'nin en büyük firmalarından biri Sütaş. Bingöl'de çok büyük yatırımlara hazırlanan firma Bingöl için de önemli bir istihdam kapısı olacak. Sütaş'ın yatırım için Bingöl'ü seçmesinin önemine vurgu yapan İstanbul Vergi Dairesi Müdürü hemşerimiz Ali Asgar Serin, “Gıda sektöründe dünya markası olan Sütaş’ın Bingöl’e yatırım yapması demek, Bingöl’ün kalkınması demektir” dedi.
07 Eylül 2014 Pazar 21:33


SÜTAŞ UZUN VADELİ YATIRIMDA BULUNACAK

Bingöl tanıtım ve ticaret rehberi çalışmamızdan dolayı yaklaşık 20 gündür bulunduğumuz İstanbul’da sivil toplum örgütlerimiz, işadamlarımız ve bürokratlarımızla görüştük. "30 yıl sonra memlekete geri dönen biri olarak ilimiz Bingöl nasıl kalkınır?" sorusuna aradığımız en somut cevabı, İstanbul Vergi Dairesi Müdürü hemşerimiz Ali Asgar Serin’den aldık. Serin, "Sütaş Bingöl’de yatırım kararı verdiyse uzun vadeli bir yatırım düşünüyordur. Bursa Karacabey de bulunan Uludağ Üniversitesi işbirliği ile Karacabey Meslek Yüksekokulu 1992 yılında kuruldu. Karacabey Meslek Yüksekokulu KMYO - SÜTAŞ eğitimde işbirliği SÜTAŞ tarafından süt fabrikası yanında "Karacabey Meslek Yüksekokulu Uygulamalı Hayvancılık Eğitim Çiftliği" ile SÜTAŞ'in TARFAŞ Damızlık Süt Sığırı İşletmesinde başarılı bir şekilde yürütülüyor. Sütaş Bingöl’de bunun altyapısına hazırlanıyor. Bu okula geçen yıl Bingöl’den 7 öğrenci, bu yıl ise 14 öğrencinin kabul edilmesi tesadüf değildir" ifadelerini kullandı. Ali Asgar Serin, yapılan bir araştırmaya göre, Sütaş Aksaray ilinde benzer tarımsal yatırımlar yapmış ve Aksaray’da kişi başı GSMH’nin yüzde 20 civarında arttığı belirlendiğini söyledi.

İlimizin yeterli sanayi yatırımını almaması ve teşvik yasalarında büyükbaş hayvanların da kapsama alınması ile bu yatırım açığının SÜTAŞ’ın biran evvel faaliyete başlamasıyla kapatılmasının mümkün olacağı kaçınılmaz olduğunu belirten Serin, "Bunun en temel şartının kişi, kurum, siyasi parti veya  aidiyeti ne olursa olsun tüm Bingöllü hemşerilerimizin ve Bingöl’e gönül bağı olan herkesin bu yatırıma sahip çıkmasıyla mümkündür. Bingöllü hemşerilerimiz, siyasi görüşü, düşüncesi ne olursa olsun, böyle bir yatırıma sahip çıkmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

BİNGÖL HALKI SÜTAŞ’A SAHİP ÇIKMALIDIRAli Asgar Serin şunları söyledi: "Bingöl ilimizin gayri safi milli hasılada hala en fakir illerin arasında olması, Bingöllü olarak beni üzüyor. Her ne kadar da İstanbul’da ikamet etsek de, rahat olsak da, aklımız, gönlümüz, rüyalarımız hala memleketimizdedir diye konuştu.  Serin, Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Beyin özellikle üzerinde durduğu Sütaş yatırımının başlaması için bürokratik engellerin bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı." Sütaş'ın bir dünya markası olduğunu kaydeden Ali Asgar Serin, Bingöl’e yatırımın Bingöl’ün yüzde yirmi daha fazla kalkınması anlamına geldiğini vurguladı. Serin, "Bingöl ilimizin geçmişten bugüne hayvancılıkla geçimini sağladığı gerçeği önümüzde dururken ilimize yapılacak en doğru yatırım hayvancılık üzerine yapılandır" dedi.

Kalkınma Bakanının Bingöllü olmasının da Bingöl için bulunmaz bir fırsat olduğunu altını çizen Serin, Bakan beyin talimatlarına rağmen bürokratik işlemlerin hızlanmaması, ilimizin zenginleşmesini bir gün daha ertelemesi anlamına geldiğini söyledi.

SÜTAŞ TIR’I HER GÜN BİNGÖL’DEN SÜT TOPLUYOR

Ali Asgar Serin konuşmasına şöyle devam etti: "Sütaş Tır’ının hergün Aksaray’dan Bingöl’e gelerek Süt topladığını ancak Bingöllülerin buna yeterince süt verememesine rağmen, Sütaş’ın Bingöl insanını süt vermek için alıştırmaya devam edilmesi de yapılacak yatırımın ciddiyetini gösteriyor. “Bingöl’de şu anda Sütaş Ofisi yeterince süt toplayamıyor, Bingöl halkı 100 milyon dolarlık yatırım yapacak firmaya sahip çıkmalıdır. Bingöl Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürütecek olan Sütaş’ın, Hayvancılığın yanı sıra Tarım ve Ziraat sektörleri başta olmak üzere her anlamda desteği kaçınılmazdır."

3. ŞİİR KİTABI YAKINDA ÇIKACAK

Bu güne kadar iki Şiir kitabı çıkan Ali Asgar Serin’in Bingöl’e dair 3. Şiir kitabı çalışmaları devam ediyor.
Serin, kendisine ait web 
www.asgarserin.com’da kendisini şöyle tanımlıyor: "12.01.1964 Tarihinde Bingöl’e doğdum. 11 yaşından sonra yaşamımı kendim kazanmaya başladım.
Kavga yıllarında yaşadım.
Sevginin, barışın, çatık kaşlarda ve yüreklerde gizlendiği yıllarda yani. İnandığım değerleri sahiplendikçe gizlenmiş sevgimde gün yüzüne çıkmaya başladı.
Taşıp ziyan olmasın diye satırlara döktüm damlalarca.
Kağıtlara yazdım günü, geceyi, öfkeyi, sevgiyi, ille de maviyi…
Kaygısına düşmedim okunur mu diye.

Ustaları okudum, satırlarını sevdim.
Baktım ki dilim onları demekte, yüreğim onlarla çarpmakta ..
Öyleyse yüreğini dinle , oğlum Asgar ve sende yaz dedim..

Gördüm ki; çıkmak için aydınlığa, dili, kalemi kılavuz kılmak gerek. Başladım özüme yürümeye, yollarınca ustaların.
Yol uzun ,yol çetin,yol dikenlidir..
Ama, hala sürüyor yolculuğum aydınlığa.
Yani yazış o yazış, sevdayı yazma, yazıp sevdalanma, sevdalanıp yazma, Velhasıl, hala sürüyor bu sevda..

Ali Asgar Serin Kimdir?

1964 Yılında Bingöl’de doğdu. 1987 yılında Maliye Bakanlığı – Bingöl Vergi Dairesinde işe başladı. 1992-94 yıllarında Maliye Meslek Kursu Eğitimini tamamladı. 1995 yılında Müdür Yardımcılığı – 1998 yılında Vergi dairesi Müdürlüğü unvanını kazanıp,  sırasıyla Şırnak, Uşak illerinde görev yaptıktan sonra 2006 yılında İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı emrine, Vergi dairesi Müdürü olarak atandı. 
Evli ve iki çocuk babasıdır.

 


Haber okunma sayısı: 59904

Haberin etiketleri:

SÜTAŞ BİNGÖL'Ü KALKINDIRIR
Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ