• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Sancak lisesi tamam yeni hedef, çok amaçlı idare binası

sancak-lisesi-tamam-yeni-hedef-cok-amacli-idare-binasi

Yerel seçimin üzerinden sekiz ay geçti. Belediye başkanları bu sekiz aylık çalışmalarını gazetemize değerlendiriyor. Sancak beldesinde yapılan çalışmaları ve planlanan projeleri Belediye Başkanı Nusret Koçin'den dinledik. Koçin "Sancak lisesini açtık, yeni hedefimiz, çok amaçlı idare binasıdır" dedi.
21 Aralık 2014 Pazar 21:59

 

Sancak Lisesi tamam, sıra diğer hizmetlerde

Yıllardır yılan hikayesine dönen Sancak Lisesi, bu yıl sessiz sedasız eğitim ve öğretime açıldı. Sancak beldeye başkan adaylarının en büyük projelerinden biri olan Lise sorunu çözüldü,  bu dönem 80 öğrencisi ile eğitime başladı.

16 DERSLİKLİ LİSE YAPILACAK 
Geçici olarak Yatılı Bölge Okulu YİBO’da eğitime başlanan çok amaçlı Lise için arsa yeri hazırlandığını belirten Başkan Nusret Koçin, projelendirme çalışmalarının devam ettiğini ve 2015 yılı içerisinde kendi yerinde hizmete başlanmasının planlandığını söyledi. Sancak bölgesinde 21 köyün öğrencilerinin yararlanacağı Lise’nin pansiyonlu olması için girişimlerinin devam ettiğini belirten Koçin, yapılacak binanın 16 derslikten oluşacağını vurguladı.MAHALLELERİMİZE EŞİT ŞEKİLDE HİZMET GÖTÜRDÜK

Mahallelerin öncelikli sorunlarını sıralarken her mahallleye de aynı şekilde hizmet götürmeye çalıştıklarını belirten Koçin yapılan şöyle sıraladı: "Merkez Xoşkar mahallemizin içindeki ara sokakları kilitli taş ile döşedik. Mahalle içinde yapılmayan sokak kalmadı. Yibo yolumuzu asfatladık. Taziye evinin çevre düzenlemesi, kilitli taş ve taş duvarla düzenledik. Büyük Başköy mahallemizin içme suyu sorununu tamamen ortadan kaldırdık. Yaklaşık 4.5 kilometre uzaklıktan getirdiğimiz cazibeli su ile içme suyu sorunu çözüldü. Cami’nin önündeki alanı kilitli taşlarla düzenledik. Sancak ve mahallelerimizin arasındaki yan yollarını Özel İdare, Karayolları kurumlarımızla işbirliği içinde gerçekleştirdik. Yaklaşık 12 km yolumuzu asfaltladık Yine Küçük Başköy mahallemizin yolunu ilk defa asfaltladık. Ara sokaklar, Taziye ve Cami arasındaki alanı  kilitli taşlarla döşendi."

Çimenli – Lek Mahallesinin yolunu asfaltladıklarını kaydeden Başkan Koçin,  "İçme suyu deposunu yaptırdık, ilkbahar itibari ile faaliyet girecektir. Tabiki bu hizmet ve çalışmalarda her zaman yanımızda destek olan Sayın Bakanımız Cevdet Yılmaz, Milletvekilimiz Eşref Taş, Sayın Valimiz, il teşkilatımız, Karayolları bölge müdürümüz, il özel idare müdürümüzün destekleri ile oldu" dedi. 

Kendilerine gazetemiz aracılığı ile teşekkür ettiğini belirten Başkan Koçin şöyle devam etti: "Karapınar mahallemizinde alt yapısı için proje çalışmamız devam ediyor. Mahalle yolunu düzenledik, SODES çerçevesinde okul bahçesine Çocuk oyun parkı gerçekleştirdik. Akbudak mahallemizin yol sorunu vardı. Geçmiş dönemde yol genişlenmiş ama düzenlemesini bu yıl malzemesi dökülerek silindirle sıkıştırmasını gerçekleştirdik."

Başkan Nusret Koçin yapılan çalışmaları şöyle anlattı: "Sarıgümüş – Simsor mahallemizin alt yapısı yapılmış ancak yolları kalmıştı. Mahalle ana caddesinin yolunu tamamladık. Su deposunu yeniledik. Foseptik arıtma tesisinin projesi yapıldı, 2015 yılı itibari yapılacaktır. Yeşilova Xılbuzun mahallemizin içinden geçen Karayolu dışında en az hizmetin gittiği mahallemizdi. Mahalle içindeki iki sokak yollarını asfaltladık. Okulun bahçesine çocuk oyun parkı yaptık. Çevre Bakanlığından Vidanjör aynı zamanda foseptik kanalları açma aracı aldık. Belediye bünyesinde yer alan CSP eskidi. Onu yenilememiz lazım. İtfaiye aracımız yetersizdir. İtfaiye ve CSP sadece Sancak’a bağlı 21 köye değil, aynı zamanda Kiğı ve Adaklı’ya bağlı köylere de yardıma gönderiyoruz. Bu anlamda da Sancak kilit noktadadır."

YAPILACAK PROJELER 
Önümüzdeki süreçte yapmayaı planladıkları proje ve hizmetleri de gazetemizile paylaşan Başkan Nusret Koçin, öncelk sıralamasını şu şekilde özetledi.

1- Öncelikle Belediye idare binamız yok durumdadır. Kardeş belediye destekleri, il özel idare ve Bakanlıklardan alacağımız desteklerle çok amaçlı altında düğün salonu, taziye yeri ve konferans salonu olacak üste idari birimlerinin olduğu bir bina yapmayı hedefliyoruz.

2- Beldemizde ailece gidilecek bir çay bahçesi yok. Beldemizin doğası çok güzel ama sosyal bir tesis ihitiyacı var. Bunun için tepede etrafı ışıklarla donatılmış bir sosyal tesis projesi hazırlayarak beldemize kazandırcağız.

3- Belde içinde yol kenarlarına ağaçlandırma ve kaldırım çalışması yapacağız. Beldemizin dört bir tarafını yeşillendreceğiz.

4- Xoşkar merkez mahallemize cazibeli, içme suyu için kaynak arayışımız devam ediyor.

5- Kilise sulama barajının proje çalışmaları sayın bakanımızın desteği ile hızlandı. Kısa zamanda ihale aşamasına geleceğini bekliyoruz. Sulama barajı ile belde halkımız yeniden tarıma yönelcek ve verimli topraklarla ihya olacağına inanıyorum.

6- Balıklı göl ile ilgili bir proje çalışmamız var, Ünivesite ile de proje konusunda istişare ediyoruz. Kalkınma ajansından gelip baktılar ancak çevresinde yer alan bahçe sahiplerinin izin vermeleri halinde Sancak beldesine yakışır bir sosyal alan yapılır.

7- Beldemiz Kuzey ilçeleri Adaklı ve Kiğı yolu üzerinde olmasından dolayı ulaşım açısından geçiç güzergahı konumundadır. Kuzeyden güneye yapılacak yol güzergahından da en fazla faydalanacak beldemiz olacaktır. Sancak, coğrafyasıyla geleceği parlak ve yatırıma açık bir belde haline gelmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

 


Haber okunma sayısı: 60662

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ