• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

ÖĞRÜÇ: BARAJ SORUNU DEMOKRASİ SORUNUDUR

ogruc-baraj-sorunu-demokrasi-sorunudur

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimler, Türkiye tarihinin en önemli seçimi olarak kabul ediliyor kimi kesimlerce. Bugüne kadar bağımsız adaylarla Meclis'e giren Kürt Hareketi de seçime parti olarak girme kararı aldı.
02 Mart 2015 Pazartesi 21:41


 Yüzde 10'luk seçim barajı sorunu ise siyaset arenasının gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Bingöl'den Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili aday adayı olan Sevgi Öğrüç, siyasette kendine oldukça güveniyor. HDP'nin baraj sorunu bulunmadığını belirten Öğrüç, 'baraj sorununun aslında demokrasi sorunu' olduğunu belirtiyor. Öğrüç, aday gösterilmesi ve seçilmesi halinde Bingöl'e dair düşüncelerini de bizimle paylaştı. İşte  Bingöl'den aday adayı olan kadın siyasetçi Sevgi Öğrüç'ün siyasete, Bingöl'e ve HDP'nin stratejisine ilişkin açıklamaları...

RÖPORTAJ: GALİP AKENGİN

Bir kadın olarak neden siyaset? Neden HDP?
İnsanlık tarihinin en kadim sorunu yalın bir söylemle kadın sorunudur, diyebiliriz. Kadın sorununun çözümü var olan birçok sorunun çözümüne ışık tutar, yaklaşımı yanlış olmaz. Özgür ve demokratik bir yaşama doğru atılacak her adım, temelde kadın sorununun çözümünden geçer. Siyaset kadın sorununa karşı geliştirilen mücadeleyi görünür kılacak önemli bir araçtır. Halkların Demokratik Partisi, kadının siyasi çalışmalara katılımını arttıran, oran olarak baktığımızda diğerlerine kıyasla ciddi bir kadın yüzdesine sahip bir partidir. Ayrıca kadını birçok zamana kıyasla daha görünür kılan, erkek egemen sistemin yarattığı köle kadın olgusu ile her alanda mücadele eden bir gelenekten gelmektedir. Ötekileştiren ve yasakçı zihniyetlerin aksine, kadını toplumsal dönüşümün öncü gücü olarak gören bir partidir Halkların Demokratik Partisi. Söylem ve pratiğine baktığımız zaman bunu kolayca görebiliyoruz. Kadın öncülüğünde özgür ve demokratik bir topluma ulaşma mücadelesindeki en somut adımlar HDP ile atılacak adımlardır. Salt kadın özgürlüğü değil, ekolojik bilincin esas alındığı, kimsenin inancını ve etnik kimliğini gizlemediği, farklı Dil, kültür ve inancın zenginlik sayıldığı ve onlara özgür yaşam alanları sağlamayı amaçlayan, ezilenin, işçinin, emekçinin buluştuğu ortak mücadele partisidir. Bu bağlamda tam da bir kadın olarak baktığımda doğru bir yerde olduğumu düşünüyorum.

25 yıldır vekil görmeyen Kuzey ilçelerinin yol, su ve alt yapı gibi eksikliklerinin yanında sizin ne gibi tespitleriniz var?

Yol, su ve alt yapı sıkıntıları var, son dönemde gündemde olan sizin de bildiğiniz bir elektrik sorunu var… Daha ne olsun?  Birilerinin büyüklüğü ile övündüğü bir barajın yanı başında bulunan yerleşim yerlerinin su ve elektrik sorunu var, tahrip edilen doğamız cabası… İşçinin ve emekçinin haklarını alamadığı yeni yerler değildir kuzey ilçeleri bu coğrafyanın bir parçasıdır ve bu coğrafyada var olan her sorun, buralarda de kendini gösteriyor. İşsizlik sorunu var, kadın sorunu var, özgürlük sorunu var, eğitim sorunu var, sağlık sorunu var, yol sorunu var...

Aday olup kazanırsanız mecliste özelde Kuzey ilçeleri olarak adlandırılan Adaklı, Kiğı, Yayladere ve Yedisu ilçelerine neler kazandırmayı düşünüyorsunuz?

Özelde yapılacaklar, bölgeye özel sorunları çözmek amaçlı olur. Aslında şu ana kadar konuştuğumuz her şey tüm insanların dil, din, ,ırk, cinsiyet farkı olmaksızın her alanda özgür, eşit ve insanca yaşadığı bir dünya tahayyülünden gelir. Tüm dünyada olduğu gibi kuzey ilçelerinde de insanların, eşit özgür ve insanca yaşamaları için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Seçilmişlerin görevi bölgelerinde eşitlikçi, demokratik ve ekolojik yaşam alanları sağlamak olmalıdır.

Biraz genel siyaset üzerinden konuşalım. Hükümetin direttiği İç Güvenlik Yasasını bir kadın olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Barış ve demokrasi için her kes üzerine düşeni hassasiyetle yapmalı. Kişisel fikrim iç güvenlik yasa tasarısının gözden geçirilmesi gereğidir. Mevcut yasa şimdiye kadar yapılan yürüyüşlerde kamu malına zarar veren, molotof atan kişileri öylece kendi haline mi bıraktı? Polisin silah kullanma dahil var olan yetkileri kısıtlı mıydı? Bunları göz önünde bulundurarak düşünmekte ve konuşmakta fayda olacaktır.

HDP seçime parti olarak girmeye karar verdi. Baraj sorununu nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

Ben HDP’nin bir baraj sorunu olduğunu düşünmüyorum. Bir ülkenin nüfusunun ciddi bir kesimi kendini ifade edemeyecekse, baraj sorunu olarak adlanlandırılan şey o ülkenin demokrasi sorunudur.

Silahsızlanma kongresi çağrısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu durumun gündeme gelmesi ile manipülasyonlar da başladı, söz konusu olan silah bırakma çağrısından bahsettiğimizde müzakereden de bahsetmeliyiz. Şuan en önemli şey barış sürecidir. Kalıcı bir barışın olması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Sevgi Öğrüç Kimdir?

1984 yılında Azapért (Adaklı) ilçesinin înak (Aysaklı) Köyü’nde doğdu. Înak’ta büyüdü. Bir çok  aile gibi 1990 yılında İstanbul’a göç etmek zorunda kaldılar  İlk, orta  ve lise eğitimini İstanbul Kartal’da tamamladı. 2005 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Fen  Edebiyat Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri  Öğretmenliğini  burslu olarak kazandı. Bahçeşehir Üniversitesinden mezun olduktan hemen sonra 2011 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kültürel İncelemeler yüksek lisans programını,  yapılan sınavlar  ve mülakatlar sonunda burslu olarak okumaya hak kazandı. Ayrıca  Lisans döneminde 2010 yılında  Dale Carnegie başta olmak üzere  çeşitli kurumlardan kişisel gelişim ve iletişim alanlarında sertifikalar aldı. Yüksek lisans dönemi boyunca özellikle kadınlar konusunda bir çok araştırma ve çalışma yaptı. 2013 yılında sorumlu olduğu dersleri tamamlayarak, yüksek lisans tez konusu olarak “Kürt  Hareketi’nde kadın”  olarak belirledi. Tez çalışmalarına hala devam etmektedir. Bu çalışmayı Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır, Bingöl ve İstanbul il örgütlerindeki kadın arkadaşlarıyla beraber yürütmektedir. Aynı  zamanda  bir süre Özgür Gündem gazetesinde kadın sayfasında köşe yazarlığı yaptı. 12 yaşından itibaren içinde bulunduğu parti çalışmalarına 2014 yılında Halkların Demokratik Partisi Bingöl İl örgütünde parti yöneticisi olarak devam ederken milletvekilliği aday adaylığı başvurusu için 9 Şubat 2015 tarihinde istifa etti. Ana dili olan Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi ve Türkçe’nin yanı sıra iyi seviyede İngilizce biliyor. 

 

 

 

 


Haber okunma sayısı: 58081

Haberin etiketleri:

Öğrüç:
Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ