• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Güler: Barışa hizmet Hakk’a hizmet demektir

-guler--barisa-hizmet--hakka-hizmet-demektir

Yayladere ilçesinden küçük yaşta İstanbul’a göç edip iş, aş, bulmuş ve çevresine istihdam üretmiş olan Bingöllü iş adamı Mustafa Güler, “Çözüm sürecine destek vererek barışa hizmet, Hakk’a hizmettir” dedi.
15 Nisan 2013 Pazartesi 00:57


 BİRİ BİRİMZİ SEVMELİYİZ

Toplumumuzun temel yapısının sevgiye dayandığını belirten ve toplumsal değerlerimizi kaybetmememiz gerektiğini belirten Güler, “Birbirimize sevgiyle şefkatle bakmamız lazım” diye konuştu.

Ekonomik olarak biraz güçlenen hemşerilerimizi genellikle dışladığımızı kaydeden Güler, daha sonra şunları söyledi: 

‘Birbirimize sahip çıkmalıyız’

 “Memleketimizden olsak da birbirimize sahip çıkmamız lazım. Doğu’da çok zeki insanlar çıkmıştır ancak kendini gösterme şansı bulamamıştır. Kalkınmak, güçlenmek için dayanışma ve tesanüt şarttır. İş kurarak iyi noktalara gelen hemşerilerimiz vardır. Siyasi ve bürokraside iyi yerlerde olan insanlarımızı bir araya getirerek başarı hikâyelerinden pay çıkarmak ve yol çizmek gerekiyor. Memleketimize zaman zaman gidip gelmek ve çocuklarımıza baba topraklarının orası olduğunu öğretmeliyiz.”

Yayladere derneklerinin birlikte organize ettiği festivallerin ilçe halkına, esnafına, yaşlısına ve gencine büyük faydalar sağladığını belirten Mustafa Güler, il ve ilçe yöneticilerinin bir araya gelerek, festivallerin Bingöl geneline yayılabileceğini belirterek, çok daha iyi işler yapılabileceğini söyledi.

Bakanlık fırsatını değerlendirmeliyiz

 Meclis’te bulunan bir vekilimizin aynı zamanda iki dönemdir bakanlık yaptığını ve bununla bütün Bingöllülerin iftihar ettiğini kaydeden Güler sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu Bingöl için çok önemli bir fırsattır. Derneklerimiz, il ve ilçe cemiyetler olarak projeler yapıp bakanlığa sunup işin peşini de takip etmeleri gerekir. Geçmişte Bingöllü olmayan kişileri bile bizim adımıza milletvekili atama yoluyla seçtiriyorlardı. Demokrat Parti döneminde Necati Yöndar ve Sait Göker bir seçim çalışması için Yayladere’ye bize misafir olmuşlardı. Allah rahmet eylesin ikisi de çok güzel insanlardı. Memleket için çaba gösteriyorlardı. Bugün bir bakanımız var, bu bizler için iftihar vesilesidir. Kıymetini bilmeliyiz. Dedem Molla Kemal, köyün muhtarı ve imamı idi. 1930’lu yıllarda bir öğretmen için günlerce Bingöl Valiliği’nin kapısında bekliyorduk. O zaman köylerin yüzde 80’inde okul yoktu. Rahmetli dedem, köye gelen öğretmene kalacak yer de temin etmişti. Yayladerelilerin ticari başarısının arkasında eğitime verdikleri önem gelir. Yayladere tarım arazisi bakımından zayıf bir bölgedir. İnsanımız girişimcidir. Epeyce Amerika’ya giden olmuş ve hala orada ikamet edenler var.

 Eğitim başarıyı artıracaktır

 Bingöl’de faaliyet yürüten Hulusi Bey kolejinin kurulması için Fethullah Hoca’nın büyük katkısı olduğunu ifade eden Güler, “Bingöl’den bir heyet ile beraber ziyarete gittik. Hoca efendi 39 derece ateş içinde hasta idi. Adam tarihten bahsediyor, yörenin halkından bahsediyor. Bizden fazla, Bingöl’ü biliyor. Sohbet yaklaşık beş saat sürdü. Hayırseverler olarak el ele vererek bir okul yaptırdık ancak öğretmen bulamıyoruz dedik. E… siz işi bitirmişsiniz dedi. O kolay dedi. Bize altı tane öğretmen tahsis etti. Ve o kolej hala eğitime devam ediyor. Meyvelerini de veriyordur” diye konuştu.

“Barışa hizmet etmeliyiz”

Türkiye’nin birliğini kuvvetlendirmek için el ele verilmesi gerektiğini kaydeden Mustafa Güler, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Dünya ufaldı. Şu anda buradasın, akşama Diyarbakır’da olabiliyorsun. Yatırımlar yapılıyor. Eksikler vardır, var olan eksiklikler hakkaniyetle planlı ve projeli olarak talep edilmeli. Kendi haklarımızı da almalıyız, ancak şiddetle değil, diyalog ile. Konuşarak, kardeşçe devlet nezdinde haklarımızı kollamamız gerekiyor ancak şiddetle değil. Ortadoğu kaynıyor, Türkler, Araplar, Kürtler emperyalist güçlerin elinde maşa olmamalıdır. Beraber hareket ederek, kol kola, el ele vermemiz lazım. Bu ülke hepimize yeter de artar bile.”

 

 

 


Haber okunma sayısı: 11453Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
366 hit, 94 ziyaretçi, 105 ziyaret
Bu ay:
4101 hit, 1704 ziyaretçi, 1956 ziyaret
Toplam:
795017 hit, 251936 ziyaretçi, 349887 ziyaret