• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
YILMAZ GÜNDÜZ

“Yapılan, Solhan halkına hakaret ve zulümdür"

yapilan-solhan-halkina--hakaret-ve-zulumdur

Asgari ücretle çalışan güvenlikçiler işsiz kaldı “Yapılan, Solhan halkına hakaret ve zulümdür"
30 Temmuz 2018 Pazartesi 16:48


Solhan Çağrı Derneği Başkanı Muhsin Barış, HES barajındaki 35 güvenlik görevlisinin hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmasının bir zulüm olduğunu söyledi.

Bingöl Kalehan HES Barajı’nda 12 gün önce işlerine son verilen 35 güvenlik görevlisi, şantiyeyi terk etmeyerek görevlerine dönmeyi beklerken, siyasi partiler, STK ve halkın farklı kesiminden destekler devam ediyor.

Baraja giden yolun her iki tarafına, "Bu barajda bizim de çalışma hakkımız var", "Ne yersen ye, ama kul hakkını yeme", "Reis Solhan halkına sahip çık", "15 Temmuz'da Solhan’a darbe vuruldu ve insanların emeğiyle oynamayın" yazılı dövizler koyulduğu görüldü.İşlerine son verilen ve 12 gündür şantiyeyi terk etmeyerek görevlerine dönmeyi bekleyen 35 güvenlik elemanına destek amaçlı olarak defalarca bölgeye geldiklerini ifade eden Solhan Çağrı Derneği Başkanı Muhsin Barış, "Kalehan HES Barajı’nda Solhan bölge halkı çalışıyor. Burada çalışıp da işten çıkarılan köylülerin köyleri, baraj nedeniyle sular altında kaldı. Bunun yanı sıra bölge halkı bu çalışmaya, ülkeye faydası olduğu için katkı sundu, barajın yapılmasına kendi köylerinin yıkılması pahasına da olsa izin verdi" dedi.

"Kardeşlerimizin işten çıkarılması büyük bir zulümdür"

Burada 7 yıldır güvenlik görevlisi olarak da çalışan 35 kişinin ansızın işten çıkarılmasına tepki gösteren Barış, şunları söyledi:

" 15 Temmuz gecesi silahları ellerinden alınarak güvenlikçilerin işlerine son verildi. Yani bu mesaj mıdır acaba? Bunun altında FETÖ ile bağlantısı olan birileri mi var, yoksa hükümete bir mesaj mı verilmek isteniliyor? Burada bir araştırma yapılmasını istiyoruz. İkincisi, bu insanlar buraya, devleti için hizmet etmişken ve 6 yıl boyunca buranın tozunu, toprağını, sıkıntılarını çekerek buraya en güzel şekilde işletmeye hazır bir hale getirdikten sonra bu kardeşlerimizin işten çıkarılması büyük bir zulümdür."

Barış, "Genel olarak halkımız hayvancılıkla uğraşıyor, başka geçim kaynağı yok.  Bu insanlar burada güvenlik elamanı olarak çalışıyorlar. Evine, çoluk çocuğuna bir ekmek götürmek isteyen bu insanlar mağdur edildi, işsiz bırakıldı. İşsiz kalan bu insanlar başka şehirlerde, başka memleketlerde işçilik yapmaya zorlanıyor" diye konuştu. 

AK Partili millettekilere sorunu çözmeleri çağrısında bulunan Barış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yıllarca Kalkınma Bakanlığı yapan Cevdet Yılmaz halen Bingöl Milletvekili. Yine Milletvekili Feyzi Berdibek var. Bu kardeşlerimizin burada çalışması için ellerinden geleni yapmaları lazım. Onlardan özellikle bunu istiyoruz; tekrar bu kardeşlerimizin Kalehan’da güvenlik görevlisi olarak çalışmasını istiyoruz.  Bu işin peşini bırakmayacağız ve kardeşlerimizin mağdur olmasını da istemiyoruz. Kardeşlerimizin talepleri makul ve yerinde talepler. Özellikle siyasilerin bu mağdur kardeşlerimizin arkasında durmasını istiyoruz."

Barajda üretilen enerjiden büyük bir gelir elde edildiğini kaydeden Barış, ancak bu gelirten ilçe halkının yararlanamadığını söyledi. Solhan’da yapılan bu yatırımda çalışan bölge halkının evlatlarının işten atılmasını "düşmanlık" olarak niteleyen Barış, "İşten atılan mağdur kardeşlerimize haksızlık olduğunu ortaya koyuyoruz. Sesimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanı’na ve milletvekillerimize buradan duyurmak istiyoruz. Kardeşlerimiz, bu dağ başında çile içindeler. Mazlumlara sahip çıkılması lazım. Onların bedduaları birilerini yakabilir.  Onun için biz beddua etmiyoruz ama mağdurlara sahip çıkamadığından da mazlum ile Allah arasında perde yoktur" diye konuştu.

"Darbecilere karşı olanlar kovuldu”

Güvenlik görevlilerinin işlerine son verilen tarihe dikkat çeken Barış, "15 Temmuz 2016 gecesinde Türkiye’de yapılan darbeye ciddi anlamda tepki veren insanlar, iki yıl sonra 15 Temmuz darbe yıl dönümü gecesinde, çalıştıkları işten, sorgusuz ve sualsiz bir gece yarısı kovuldular. Halk arasında, mağdur edilen bu insanlar sanki Cumhurbaşkanına destek verdikleri için cezalandırıldı gibi bir algı oluşuyor. Özellikle bu mağduriyetlerin giderilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın yardımını ve konuya el atmasını istiyoruz. Ancak bu şekil düzeltilebilir." (Nihat Kanat-İLKHA)

 


Haber okunma sayısı: 1725

ZİYA BUYANKARA  - MHP


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ