İlk Kürtçe Çizgi Roman Dergi Çıktı

ilk-kurtce-cizgi-roman-dergi-cikti

Çocuklara yönelik ilk Kürtçe çizgi roman dergisi GOG yayımlandı
08 Şubat 2021 Pazartesi 18:12


 

 

Çizgi roman ağırlıklı dijital çocuk dergisi GOG, Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde yayın hayatına başladı. Alanında bir ilk olan ve adını eski bir Kürt çocuk oyunundan alan GOG’da Red Kit gibi pek çok eğlenceli karakterin maceraları ve eğitici içerikler yer alıyor. 7-14 yaş grubuna yönelik olarak hazırlanan ve internet üzerinden okunabilen aylık e-dergi GOG’a www.gog-weneroman.com adresinden ulaşılabiliyor.

İlk Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi olan GOG’da, Vahşi Batı’nın ünlü kovboyu Red Kit’in yanı sıra, hayvanlarla konuşabilen cesur küçük Kızılderili Yakari’nin barışçı ve doğa dostu serüveni, evinde huzurla yaşamak isterken kendini Vikinglerin dünyasında bulan ve ailesini korumak için savaşmak zorunda kalan Thorgal’ın ve yanında yaşadığı gölün karşı kıyısının iyi ile kötü arasında savaşın sürdüğü büyülü bir dünya olduğunu keşfeden Milo’nun hikâyesi yer alıyor.

Düzenli çizerleri arasında ‘Qirix’ karakteriyle Doğan Güzel’in, ‘Orası Öyküleri’yle Ender Özkahraman’ın, ‘Kim Bu’ serisiyle İmam Cici’nin de bulunduğu GOG’da, Evdal Can’ın yazıp çizdiği ünlü Mezopotamya efsanesi Şahmaran ilk kez çizgi roman olarak okurlarıyla buluşuyor. Evde can sıkıntısından patladığı sırada istediği her şey olabileceğini keşfeden sevimli kız Porsor da GOG’un eğlenceli karakterleri arasında.

 

 

 

GOG’un Genel Yayın Yönetmeni İmam Cici, GOG ile anadillerinde eğitim göremeyen çocuklar için dillerini geliştirebilmelerine yardımcı olacak alternatif ve özgün bir mecra yaratmayı, aynı zamanda Kürt yazar ve çizerlere kendi dillerinde üretim yapabilecekleri bağımsız bir platform sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Cici, yayın hayatına dijital olarak başlayan GOG’u, okura bir süre sonra basılı olarak da ulaştırmayı planladıklarını ve Kürtçe çizgi roman kültürü oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla yerli ve yabancı sanatçıların Kurmancca ve Zazaca çizgi roman albümlerini yayımlayacaklarını belirtti.

 


Haber okunma sayısı: 2012

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ